آقای چپردار انقلابی عمل کردید/ ممنونیم
آقای چپردار انقلابی عمل کردید/ ممنونیم
ع . کمالی - ماجرای جواد چپردار و پسرش این روزها، ماجرایی جالبی شده است، از ستاد امربه معروف و نهی از منکر کرج که صدایی از آن در نمی آمد تا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ، از شبکه پنج و شش گرفته تا اینترنشنال و بی بی سی و من و تو همه به موضوع استوری ای که پسر جواد چپردار، داشته، اشاره کرده اند.

اینکه جواد چپردار از ابتدا نباید، پسرش را به شورا می آورد بدون آنکه رابطه استخدامی داشته باشد، تا اینکه نباید با او به ماموریت اداری می رفت درست و واضح است. از اینکه او به عنوان یک نیروی انقلابی در شورای انقلابی نباید حرکتی برخلاف آرمانهای انقلاب می کرد، هم درست است.

اینکه جواد چپردار علیرغم پس فرستادن خودروی هایمایی که خود در شورای شهر به آن اشاره کرده بود، و نباید خودروی مدل بالاتر از آن را می گرفت و برای ماموریت اداری می رفت این هم درست است.

در این اینکه او خطا کرده، شکی نیست. اما اتفاقی که هیچ کس به آن توجه نکرد و قبل از اینکه موج مخالفت با وی شروع شود، و عده ای از روی دلسوزی، از روی غرض های گروهی، از روی غرض های شخصی و از روی هر دلیلی که فکر کنید، شروع به انتقاد از وی کردند، دیده نشد، فرهنگ عذرخواهی ای بود که جپردار طلایه دار آن در این شهر بود.

جواد چپردار، با یک خودرو نه چندان لوکس شهرداری ( این خودرو در سالهای میانی حضور علی ترکاشوند در شورای شهر کرج خریداری شده است، اگر سال خرید آن را سال دوم فرض کنیم، این خودرو حداقل متعلق به ۶ سال پیش است). به گفته خود به یک ماموریت اداری می رود. فرض کنیم اصلا این ماموریت اداری نبوده و برای تفریح به اقامتگاهی که شهرداری کرج برای همه پرسنل اش در نشتارود دارد رفته است. ضربه ای که بیت المال از این استفاده خورده، چقدر است؟

آیا پایه های پل زیرگذری که اشتباها در میدان حصارک ساخته شده، و بیش از ۲۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود، اما به دلیل اشتباهات فنی مجبور به زیرخاک بردن آن شدند، ضربه به بیت المال نبود؟

آیا پل روگذر شهید حیدرخانی که به گفته مهدی حاجی قاسمی اصلاح طلب، ۲۰۰۰ میلیارد ریال یا ۲۰۰ میلیارد تومان به شهر کرج خسارت وارد کرده، ضربه به بیت المال نبود؟

آیا پهن و جمع کردن، زیر گذر جمهوری اسلامی که تنها و تنها به دلایل سیاسی بود، و قریب به ۱۰۰ میلیارد ریال یا همان ۱۰ میلیارد تومان خودمان شهرداری ضرر کرد، ضربه به بیت المال نبود؟

اصلا آیا همین که کارمند تایپیست اداری یک بخش از شهرداری به جای اینکه تعداد خطهای یک صفحه را درست بگیرد تا محل امضا به صفحه بعد نبفتد و دو برگ آ چهار که امروز حداقل ۱۰۰۰ تومان هزینه بر می دارد، ضربه به بیت المال نیست؟

آیا این همه خودرویی که شهرداری در اختیار مدیران و برخی از اعضای شورای شهر، قرار داده و هر روز آنها هم کار اداری را انجام می دهند و هم کار شخصی اشان، ضربه به بیت المال نیست؟

آیا بستن چندین باره خیابانها و انتقال ترافیک و هدر رفت میلیاردها تومان از سرمایه مردم به دلیل اقدامات غیر کارشناسی ای که نام آن را کارشناسی می گذارند، ضربه زدن و هدر رفت بیت المال نیست؟

و آیاهای زیادی که اگر بخواهیم این آیاها را سیاهه کنیم باید مثنوی هفتادمن سرایش کنیم و درختهای زیادی را به کاغذ تبدیل.

اما این آیای چپردار با تمام آیاهایی که نام بردیم و شماها نیز می توانید نام ببرید، یک تفاوت عمده دارد. و آن عذخواهی چپردار از اقدامی بود که می توانست در مقابلش سکوت کند، مثل همه سکوت هایی که در مقابل این همه هدر رفت بیت المال شده و می شود.

اما او قبل از شروع این هیاهو ها، عذرخواهی کرد و علت اقداماتش را توضیح داد.

آموزه های دینی و اخلاقی اسلام به ما می آموزد، ای جواد چپردار، کاری نکن که بعدش مجبور به عذخواهی شوی

زنهار از کاری که به سبب آن پوزش بخواهی؛ زیرا در این کار شرک پنهان، است. (بحارالانوار؛ ج۸۷، ص۲۰۰، ح۸۲.)

و بعد از آن می گوید، آقای چپردار ! اگر کار اشتباهی کرد، مهارت و شجاعت عذرخواهی کردن را داشته باش.

پوزش (غذرخواهی ) دلیل خردمندی است. ( امیرالمومنین علی علیه السلام غررالحکم ۴۹۷)

از آن طرف هم به مسلمانان، به امت حزب ا…، به نیروهای انقلابی که بر خلاف میل شان او در لیست ائتلاف نیروهای انقلاب قرار گرفت، به آنانی که جواد چپردار را، عامل بازی های سیاسی در لیست ائتلاف نیروهای انقلاب می دانستند، به آنانی که می گویند اگر لازم شد به من هم تذکر دهید،

به آنانی که فرزندانشان را سرکار نبرده ، اما فرزند خودش را سرکار برده، به آنانی که برخلاف میل شان به کس دیگری به عنوان شهردار رای داد و به همه آنانی که در حال حاضر مدعی مسلمان بودن، و شیعه بودن و انقلابی بودن و …. می فرماید: اگر شخصی در گوش راستم مرا دشنام دهد و در گوش چپم معذرت‌خواهی کند از او گذشت می‌نمایم، چون که پدرم علی (ع)، از جدم رسول خدا (ص) روایت کرد: کسی که عذرخواهی دیگران را چه موجه و چه ناموجه نپذیرد، بر حوض کوثر وارد نخواهد شد. (احقاق الحق: ج ۱۱، ص ۴۳۱). این را سید و سالار شهیدان گفته است.

حتی بالاتر از این هم می رود، و به جماعت مسلمان و انقلابی می فرماید: عذر برادر خود را بپذیر و اگر او عذری نداشت برای خطای او عذری بتراش. (بحارالانوار) ج ۷۴، ص۱۶۵). این را هم امیر مومنان علی علیه السلام گفته اند.

حال ای امت حزب الهی با هر تیره و مسلک و روشی هستید، جواد چپردار اشتباه کرده، مهارت و شجاعت پذیرش اشتباه خود را نیز داشته است، شما هم شهامت پذیرش این عذرخواهی را داشته باشید، نخواستیم شجاعت پذیرش اشتباهات تان را داشته باشید.

این یادداشت نه از برای دفاع از عملکرد نادرست جواد چپردار بود که برای دفاع از عملکرد روشی است که جواد چپردار آن را در شهرداری پایه گذاری کرد، امید است سایر اعضا و مدیران و … یاد بگیرند.

ع. کمالی