حل بسیاری از مشکلات فضای سبز کرج با اجرای پروژه‌های عمرانی امکان‌پذیر است
حل بسیاری از مشکلات فضای سبز کرج با اجرای پروژه‌های عمرانی امکان‌پذیر است
شهردار کرج با اشاره به اجرای پروژه‌های مختلف جهت ایجاد و کمک به رفع چالش‌های فضای سبز در کرج، گفت: بسیاری از مشکلات فضای سبز کرج با اجرای پروژه‌های عمرانی مرتفع می‌شود.

به گزارش البرز فردا علی اصغر کمالی‌زاده در آیین بهره‌برداری از دومین تصفیه خانه فاضلاب کرج که پیش از ظهر امروز با حضور مسئولین شهرستانی در کرج برگزار شد، اظهارداشت:  این پروژه یکی از  ۲۸ طرحی بوده که در بودجه سال جاری تصویب شده است.

وی با بیان اینکه تلاش می‌شود دیگر طرح‌ها طبق زمانبندی انجام شده به بهره‌برداری برسند، افزود: این چنین پروژه‌ها نقش موثری در کاهش هزینه‌های شهری و محیط زیستی دارد.

شهردار کرج، با اشاره به اینکه آب یک عنصر محدود در جهان است، بیان‌کرد: در شهرداری کرج تلاش می‌شود با اجرای پروژه‌های کارشناسی شده و مورد نیاز شهر در بهبود وضعیت شهری در راستای تحقق توسعه پایدار شهری کمک کنیم.

با عقب ماندگی در زمینه خدمات دهی فاضلاب در استان روبرو هستیم

مدیرعامل شرکت آبفای استان البرز نیز در همین مراسم اظهارداشت: پتانسیل استان در زمینه آب ۲ میلیارد متر مکعب است که از این میزان یک میلیارد ۲۵۰ میلیون آن از آب های‌سطحی و مابقی از آب‌های زیر زمینی برداشت می‌شود.

ذوالفقار مهدی‌زاده با بیان اینکه بخش عمده‌ای از آب شرب استان از منابع زیر زمینی جذب می‌شود، افزود: برای تامین آب شرب استان ۲۲ درصد از آب‌های سطحی و ۷۸ درصد نیز از آب‌های زیر زمینی تامین می‌شود که این روند تناسب مناسبی نیست.

وی با عنوان اینکه با افت شدید آب‌های زیر زمینی در استان البرز روبرو هستیم، بیان کرد: در ۱۰ سال گذشته عمق  سفره‌های زیر زمینی از ۱۷۰ به بیش از ۲۵۰ رسیده و میانگین آب دهی نیز از میانگین ۲۷ لیتر در ثانیه  به کمتر از ۱۷ لیتر در ثانیه رسیده است.

مهدی زاده با بیان اینکه با افت کیفی آب نیز در سطح آب‌های زیرزمینی در استان روبرو هستیم، تصریح کرد:  تداوم این وضعیت آب‌های زیر زمینی در استان البرز نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه افزایش جمعیت استان به دلیل مهاجرت و کوچ ساکنین پایتخت به استان البرز بسیار بالا است، عنوان کرد: باید در  راستا بهبود وضعیت آب استان دستگاه‌ها و مسئولین مربوطه فعالیت‌های مختلفی از جمله افزایش سهم آب استان از منابع آبی  را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان البرز  با اشاره به بهره‌برداری از دومین تصفیه خانه فاضلاب شهرکرج، خاطرنشان‌کرد: تصفیه پساب تا ۱۲ دفعه قابل استفاده است و راه اندازی این چنین پروژه‌ها منابع مطمئن  و پایدار آبی را فرآهم می کند.

مهدی زاده با عنوان اینکه با عقب ماندگی در زمینه خدمات دهی فاضلاب در استان روبرو هستیم، گفت: متوسط خدمات دهی فاضلاب در کشور ۵۰ بوده که این میزان در استان البرز ۳۳ درصد است.

وی با بیان اینکه برای این عقب ماندگی در سال‌های اخیر کارهای خوبی صورت گرفته است، اذعان کرد: استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاران بخش خصوصی یکی از کارهای انجام شده  است.

بیش از ۳۰ هزار هکتار فضای سبز در کرج وجود دارد

پیمان بضاعتی پور  نیز در این آیین اظهار داشت: شهر کرج دارای ۳۰ هزارو ۴۰۰ هکتار فضای سبز است که ۹۲۰ لیتر در ثانیه برای آبیاری آن مورد نیاز است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با اشاره به اینکه در زمینه آبیاری فضای سبز ۲۷۰ لیتر آب کمبود داریم، افزود: بالغ بر ۶۵۰ لیتر از میزان آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز در کرج از چاه‌های آب خام، قنات، انشعاب آب شرب، حق آبه رودخانه کرج و خط انتقال آب تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با اصلاح الگوی مصرف  در بحث آبیاری  برخی از چالش‌های پیش رو را مرتفع کرده‌ایم، بیان کرد: احداث این‌چنین پروژه‌ها به حل چالش‌های پیش روی فضای سبز کمک می‌کند.

بضاعتی‌پور در خصوص تصفیه خانه ای که امروز به بهره‌برداری رسید، تصریح‌کرد: این تصفیه خانه با هدف تامین آب مورد نیاز حاشیه اتوبان و بخشی از مناطق سبز کرج راه اندازی شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج، خاطرنشان‌کرد: اجرای این پروژه‌ها می‌تواند ۱۰ لیتر در ثانیه تامین آب مورد نیاز فضای سبز را  با استفاده از آب‌های غیر متعارف را انجام دهد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم