اختتامیه کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) در کرج برگزار می شود
اختتامیه کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) در کرج برگزار می شود
دبیر کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی (ع) البرز <br> از برگزاری اختتامیه کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) که در امامزاده حسن (ع) در کرج برگزار می شود؛ خبر داد.

به گزارش خبرنگار البرز فردا، رحمان نوازی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص اختتامیه کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی (ع) که با مضمون “حدیث حسن” برگزار می شود؛ با اشاره به منویات رهبر انقلاب درباره اینکه امامزادگان باید قطب فرهنگی کشور شوند؛ اظهار کرد: به همین منظور این کنگره در روز جمعه ساعت ۶ بعد از ظهر در آستان مقدس امامزاده حسن (ع) در کرج نیز برگزار می شود.

وی ادامه داد: به همت حوزه هنری سپاه امام حسن مجتبی (ع) البرز، مجمع شاعران اهل بیت و شهرداری کرج این کنگره با هدف معرفی ظرفیت های البرز شکل گرفت.

دبیر کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی (ع) البرز با اشاره به اینکه اولین فراخوان این کنگره در ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شد؛ بیان کرد: با توجه به استقبال شاعران از این کنگره حدود ۱۰۵ روز مهلت داده شد و ۵۰۰ اثر خوب از ۲۰۰ شاعر خوب و برجسته به دبیرخانه نیز ارسال شد

وی تشریح کرد: در این کنگره همه سنین در همه قالب های شعری آثار خود را ارائه دادند؛ از لحاظ ادبی سطح کنگره بالا است و جغرافیای شرکت کنندگان پراکنده است و از تمام استان های کشور آثار ارسال شده است.

نوازی گفت: یکی از اهداف ما استفاده از ظرفیت ها ی استان است به همی منظور داوران به نام استان و کشوری به داوری در این کنگره پرداختند.

این مسئول با اشاره به اینکه این کنگره در بخش برگزار می شود؛ تشریح کرد: نهایتا سه نفر برگزیده از بین شرکت کنندگان در بخش شعر امام حسن مجتبی (ع) نیز انتخاب شدند؛ یک نفر برگزیده در بخش فرزندان امام حسن مجتبی(ع) که در واقعه عاشورا به شهادت رسیدند؛ نیز انتخاب شد.

دبیر کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی (ع) البرز توضیح داد:  بالای ۳۰ شاعر آئینی خوب در استان البرز وجود دارد؛ که در سطح کشور افتخار آفرین هستند و کتاب های تمام شاعران در کارگاه خود به چاپ رسیده است و این نقطه عطفی در کارنامه هنری است و در سطح کشور بی سابقه است.

به گفته نوازی ۷۱ قطعه از آثار شاعران انتخاب شده که ۴۸ شعر آن در مضمون امام حسن مجتبی (ع) است و ۲۸ اثر با موضوع فرزندان امام حسن (ع) است؛ همچنین از بین ۲۱ اثر بانوان، و ۴۵ اثر آقایان به چاپ رسیده است.

وی افزود: با توجه به سوابق شعر آئینی استان البرز اولین انجمن شعر آئینی در دهه ۸۰ نیز افتتاح شد و بعد از آن جریان شعر آئینی در سطح کشور اتفاق افتاد.

دبیر کنگره ملی امام حسن مجتبی ( ع) با اشاره به اینکه این جریان به جامعه هدف خود به سطح مردم رسیده است؛ عنوان کرد: هدف جامعه هنر لایه های مردم که این آئین به نقطه تعالی رسیده و به ویژگی هنری خود یعنی تاثیر گذاری کسب نموده است.

وی تصریح کرد: اولین شعر آئینی در سال ۱۳۹۲ در محضر مقام معظم رهبری برگزار شد؛ که از بین ۷ جوانی که به شعرخوانی پرداختند؛ ۳ شاعر از البرز بودند.

نوازی با بیان این مطلب که در دهه ۹۰ با غفلت مسئولین و دست اندرکاران رو به افول رفت؛ تاکید کرد: بدلیل پتانسیل های بالای این استان انتظار می رود این امر مهم در به حد اعلاء و برجسته برسد.

این مسئول در تکمیل این سخن خود اضافه کرد: بدلیل نادیده گرفتن شعر آئینی که شروع آن از ابتدا توسط استان شکل گرفت؛ این جریان در ذهن ها شکل نگرفت و به نام استان قم ثبت شد.

دبیر کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی (ع) البرز در پایان از معاونت فرهنگی شهرداری کرج، مجمع شاعران اهل بیت (ع) بخصوص حوزه هنری سپاه امام حسن مجتبی (ع) به جهت حمایت هایشان تشکر و قدردانی کردند.

  • نویسنده : مریم ابوئی مهریزی
  • منبع خبر : البرزفردا