مشارکت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در طرح محرومیت زدایی استان
مشارکت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در طرح محرومیت زدایی استان
با هدف ایجاد بستر لازم برای توانمند سازی اقشار محروم استان از طریق آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای، نشستی با حضور تقی غیاثی تبار مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای و حجت الاسلام والمسلمین محمد منتج مسئول قرارگاه مرکزی محرومیت زدایی استان البرز و با حضور کارشناسان دوطرف در محل اداره کل برگزار شد

به گزارش البرز فردا به نقل از گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز؛ در این نشست که با هدف برنامه ریزی در راستای توانمندسازی اقشار محروم استان صورت گرفت، دوطرف بر استفاده از همه ظرفیتهای قانونی در راستای بهره مندی اقشار محروم استان تاکید کردند.
حجت الاسلام و المسلمین محمد منتج مسئول قرارگاه مرکزی مهارت آموزی استان البرز در این نشست با بیان اینکه نیازهای محرومین فقط نیاز معیشتی نیست، اظهار داشت: کار درست و درمان برای بیماری محرومیت این است که افراد را به شغل مولد و پایدار برسانیم و از طریق آموزشهای فنی و حرفه ای افراد را به سلاح تخصص مجهز نماییم.
وی تاکید کرد: قبل از هر اقدامی نیاز است که به درمان محرومیت های فکری و عقیدتی اقشار محروم پرداخته شود تا پس از آن اقدامات لازم برای توانمندسازی مهارتی آنان صورت گیرد که در این راستا تفاهم نامه هایی با امور مساجد استان، کمیته امداد، بهزیستی و سایر نهادهای مرتبط منعقد شده است تا از ظرفیت همه دستگاههای ذیربط در بهبود وضعیت فکری و معیشتی مردم محروم استان استفاده شود.
مسئول قرارگاه مرکزی محرومیت زدایی استان البرز با اشاره به اینکه بخشی از طرح محرومیت زدایی البرز با همکاری آموزش فنی و حرفه ای استان تحقق می یابد خاطرنشان کرد: مشتاق همکاری با آموزش فنی و حرفه ای استان هستیم تا از طریق آن در برنامه ریزی، طرح ریزی و نیازسنجی برای محرومیت زدایی ۶۱ نقطه محروم استان قدم های موثری برداریم که در این راه نیاز به بانک جامع اطلاعاتی از محرومیت و برنامه واحد داریم و در حال بروزرسانی آمار هستیم که به عنوان نقشه راه در این زمینه، بتوانیم بر اساس آن زمینه های مولد بودن را بری خانواده ها ایجاد نماییم.
در ادامه تقی غیاثی تبار مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در نشست، گفت: اولویت کاری ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که افراد را به شغل پایدار برسانیم و بر این مبنا پروژه اشتغال مهارت محور را در استان البرز تدوین کردیم که مسیر جدیدی برای اشتغال ایجاد کنیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در ادامه به سه مسیر استخدام محور، خوداشتغالی محور و کارآفرینی محورتعریف شده در پروژه اشتغال مهارت محور اشاره و افزود: در بخش استخدام محور، نیازهای واقعی واحدهای صنعتی مشخص و پس از آن افرادی که از طریق سامانه اشتغال مهارت محور فراخوان و ثبت نام می شوند، استعدادسنجی شده و ارائه آموزش و آزمون پایان دوره با نظارت واحد صنعتی مربوطه صورت گرفته و پس از مصاحبه به استخدام درخواهند آمد.
غیاثی تبار در ادامه به تشریح مسیر دوم تعریف شده در پروژه اشتغال مهارت محور پرداخت و اظهار داشت: مسیر بهتر، خوداشتغالی بوده که در این حوزه به صورت نامحدود می توانیم شغل ایجاد کنیم و شرط اصلی این است که بر اساس کسب و کارهای اولویت دار استان برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.
ایشان مسیر مطمئن و شرایط مساعد همکاری با قرارگاه مرکزی محرومیت زدایی استان را مسیر خوداشتغالی بیان کرد و گفت: اگر بخواهیم از شغل به مهارت برسیم، باید به افراد مهارت داده، پشتیبانی کرده و بازار فروش را برای آنان پیش بینی نماییم که در این راستا آمادگی داریم از ظرفیت مراکز دولتی و آموزشگاههای آزاد استان برای توانمندسازی افراد محروم استان استفاده نماییم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز مسیر سوم تعریف شده در پروژه اشتغال مهارت محور را کارآفرینی عنوان و تصریح کرد: این مسیر برای افرادی است که جرأت و جسارت کارآفرین شدن دارند که از طریق مرکز تخصصی کارآفرینی و مهارت های کسب و کار اداره کل افراد شناسایی، استعدادسنجی و آموزشهای تخصصی لازم برای ورود آنان به عرصه کارآفرینی ارائه می شود.
در پایان این نشست مقرر شد طی جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان دوطرف، بستر و زمینه های همکاری از طریق انعقاد تفاهم نامه آموزشی در راستای توانمندسازی قشر محروم استان البرز فراهم شود