آموزش ۱۲۰ نفر امدادگر و گازبان در اولین مرکز آموزشی شرکت گاز البرز
آموزش ۱۲۰ نفر امدادگر و گازبان در اولین مرکز آموزشی شرکت گاز البرز
مدیر بهره برداری شرکت گاز البرز، گفت: 120 120 نفر امدادگر و گازبان در اولین مرکز آموزشی شرکت گاز آموزش دیده و این مرکز قطب آموزشی کشور شناخته شده است، به‌طوری‌که تمام ایستگاه‌ها، رگلاتورها و...از سوی امور بهره برداری شبیه‌سازی‌ و آموزش به امدادگران به‌صورت عملی انجام می‌شود.

به گزارش البرز فردا، به نقل از روابط عمومی شرکت گاز البرز، هرمز نوروزی، درباره اقدامات انجام‌شده در شرکت گاز البرز اظهار کرد: در برنامه‌ریزی انجام‌شده کوتاه‌مدت و بلندمدت، در حوزه بهره‌برداری، اقداماتی انجام شد که موجب برون‌رفت از بحران در سال اول شروع به کار رسمی شرکت گاز البرز شد.

نوروزی با بیان این مطلب که ابتدا بحث تنگناها مطرح بود؛ ادامه داد: در سال اول شروع به کار رسمی شرکت گاز البرز، گرفتگی و عدم یکپارچگی خطوط برطرف شد.

وی افزود: همچنین درجاهایی که عدم موازنه مصرف با ظرفیت ایستگاه‌ها وجود داشت، به‌طور موقت با راه‌اندازی خطوط موقت و تقویتی موازنه بین مصرف و تغذیه ایجاد شد و زمستان را پشت سر گذاشتیم؛ در همین حین، برای حل مسئله برای سال آینده برنامه‌ریزی کامل و جامعی انجام شد.

نوروزی با بیان این مطلب که برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت موجب شد تا بتوانیم زمستان ۹۴ را بدون قطعی گاز سپری کنیم؛ گفت: سال ۹۵ برنامه‌های چون تقویت خطوط و اتصالات جدید چندین ایستگاه به یکدیگر را در دستور کار قراردادیم، تا جایی که مشکل افت فشار و نقاط ارتی گاز و قطعی به‌طور کامل برطرف شود.

مدیر بهره برداری شرکت گاز البرز افزود: در بخش حفاظت از زنگ نیز کمبود cps هایی که در استان مطرح بود را مرتفع کردیم و با تدابیری که طی سال های گذشته انجام شد، مشکل حفاظت از زنگ مرتفع شد، به طوری که در حال حاضر ۹۷ درصد خطوط حفاظت می‌شود و از پایداری خوبی برخوردار است.

به گفته این مسئول، تدوین ایستگاه تقویتی در راستای رفع کمبود گاز در شبکه توزیع، رفع ایراد شیرهای منهولی و حذف حوضچه‌ها، افزایش ۴۰ درصدی وصول مطالبات و ارتقاء از رتبه ۳۱ به ۱۱ بین شرکت‌های گاز استانی، برون‌سپاری پیمان‌ها، اشتراک‌پذیری ۳۸ هزار مشترک که ۹ درصد بیشتر از تعهد بوده است، نصب بیش از ۴۵۰۰ انشعاب، نصب و تعویض ۵۰ هزار کنتور، گازرسانی ۱۲۱ روستا، جمع‌آوری ۳۵۰ مورد شیر پیاده‌رو،هوشمند سازی هیترها،جداسازی خط تغذیه قزوین از البرز و برگزاری بیش از ۲۵ مورد مانور را ازجمله اقدامات این امور در سال گذشته بوده است.

نوروزی عنوان کرد: در حال حاضر ۱۴۵۸ ایستگاه در سطح استان داریم که از این تعداد، ۲۰۰ ایستگاه در برنامه پدافند غیرعامل در بازسازی ایستگاه‌ها قرار گرفته است که در حال انجام است.

وی همچنین در خصوص آموزش ۱۲۰ نفر امدادگر و گازبان در اولین مرکز آموزشی  شرکت گاز استان خبر داد و گفت: این مرکز قطب آموزشی کشور شناخته شده است، به‌طوری‌که تمام ایستگاه‌ها، رگلاتورها و…از سوی امور بهره برداری شبیه‌سازی‌شده‌اند و آموزش به امدادگران به‌صورت عملی انجام می‌شود.

مدیر بهره‌برداری شرکت گاز البرز درباره حوادثی چون رانش زمین در طالقان  یا آب بردگی خط گاز در اشتهارد و آسیب دیدن خطوط تغذیه در ساوجبلاغ که سال گذشته رخ داد؛ بیان کرد: با تدابیری که اندیشیده شد و همکاری امور مهندسی، در کمتر از ۲۴ ساعت گاز مشترکین منطقه وصل شد.

وی اضافه کرد: حتی در آب بردگی خط گاز در اشتهارد مشکل خط در کمتر از یک هفته بدون قطعی گاز مرتفع شد که این نشان از دقت و سرعت همکاران دارد.

نوروزی با تأکید بر تداوم برنامه‌های باقی‌مانده از سال گذشته گفت: ادامه بازسازی و مقاوم‌سازی ایستگاه‌ها، بازسازی شیرهای منهولی، رفع ارتینگ،توسعه استانی، صدور صورت‌حساب آنی قبوض،مانیتورینگ ایستگاه‌ها،جداسازی گاز استان تهران از البرز، ایمن‌سازی خطوط شبکه و توزیع، اجرایی کردن سیستم نفتا برای اولین بار و مهیاکردن برون‌سپاری یک شهر را جز برنامه‌های کاری امسال این امور عنوان کرد.

وی برون‌سپاری یک شهر را اقدامی در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و گفت: با عملیاتی شدن این پروژه، از صفرتا صد کار به پیمانکار واگذار می‌شود و درواقع یک شهر در حوزه گازرسانی به بخش خصوصی سپرده می‌شود؛ پیمانکار نیز از محل حق العمل کاری فروش گاز می‌تواند در راستای توسعه گازرسانی شهر هزینه کند.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت گاز البرز