وجود هنرمندان برجسته بخشی از هویت فرهنگی البرز است
وجود هنرمندان برجسته بخشی از هویت فرهنگی البرز است
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز، روز فرهنگی کرج را یک فرصت برای بازنگری به جایگاه هویتی مردم خواند و گفت: مفاخر و هنرمندانی که در البرز زندگی می کنند، بخشی از هویت فرهنگی البرز هستند

ناصر مقدم در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار البرز فردا  با نظر بر اینکه هویت فرهنگی مهم ترین معیار و مصداقی است که می تواند مشخص کننده هویت یک استان یا یک شهر باشد،گفت: هویت فرهنگی دارای مولفه های مختلفی است که وجود زیرساخت ها و نرم افزارهای فرهنگی که شامل اصحاب فرهنگ و هنر، نوابغ، پیشکسوتان، مفاخر و افراد تاثیرگذار شهر است را در نظر می گیرد.

وی اظهار کرد: البرز یک استان تازه تاسیس است اما هویت فرهنگی غنی دارد و هنرمندان برجسته و مفاخری که در استان ما وجود دارند، بخشی از هویت فرهنگی آن محسوب می شوند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز افزود: بخش دیگری از هویت فرهنگی شهر که بر آن تاکید شده، جشنواره لاله ها است که در کرج به عنوان یکی از شهرهای مهم کشور در حال برگزاری است.

مقدم خاطرنشان کرد: البرز از نظر هویتی استان پر قوت و پر رونقی است که باید این موضوع را بیان کرده و شهر کرج را بیش از پیش به کشور و خارج از آن معرفی کنیم.

به گفته وی، شورای فرهنگ عمومی استان هنوز المان فرهنگی خاصی را مشخص نکرده است و در جلسه این شورا موضوعات روز البرز، المان شهری و گونه گیاهی و جانوری مورد بررسی قرار می گیرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز افزود: برای هریک از این موضوعات نقطه نظرات خاصی وجود دارد که امیدواریم در این زمینه به یک جمع بندی برسیم و مواردی را انتخاب کنیم که از جامعیت و مشمولیت بیشتری برخوردار باشند.

مقدم در خصوص تنوع قومیتی شهر کرج گفت: وجود قومیت های مختلف در این شهر، فرصتی محسوب می شوند تا ما بتوانیم زندگی خوبی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم و هر قومیت به معرفی خود بپردازد.

وی با اعلام خبر برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری اقوام طی سال جاری بیان کرد: ما باید سعی کنیم قومیت های گوناگون را به منظور هم افزایی و همگرایی در کنار هم داشته باشیم تا از رفتارها و ارزش های یکدیگر آگاهی پیدا کنند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در خصوص تعلل فرهنگی رخ داده در پرداختن به تبیین هویت این استان اظهار داشت: در نخستین سال های استان شدن البرز، بحث زیرساخت ها و تشکیل ساختار ها مطرح بود و اکنون رسیدن به ثبات مدیریتی از نظر ساختارهای اداری امری زمان بر است.

مقدم مطرح کرد: اقدامات خوبی در طول این مدت انجام شده است که امیدواریم به مرور زمان و با اهتمام ویژه مسوولین ارشد استان، نقص های موجود نیز برطرف شود