سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» فرهنگی » همصدایی برخی اهالی هنر/ آقای استاندار! ما گدا نیستیم؛ جا نداریم
تاریخ انتشار شنبه ۱۵ دی ۹۷ - ۲۲:۳۷

همصدایی برخی اهالی هنر/ آقای استاندار! ما گدا نیستیم؛ جا نداریمشروعشان با موسساتی قرآنی بود؛ آنها زمین می خواهند. این خواسته حسین قضاتلو در حالی مطرح می شود که یکی از رسالت های مساجد، پایگاه های درون آن و کانون های وابسته به مساجد آموزش قرآن است.

نوراله نریمانی شاعر پیشکسوت استان نیز جا می خواهد تا به تعبیر او محلی برای حفظ آثار شعرا و آموزش شعر شود.

خانه مطبوعات هم ناله خانه به دوشی سر می دهد و به جای پرداختن به اجرای قانون مطبوعات در استان به استیجاری بودن دفاتر رسانه ها می پردازد.

اکبر حیدری از استاندار می خواهد که به دفاتر رسانه ها وام های کم بهره پرداخت کند.

وی در حالی این خواسته ها را مطرح می کند که رسانه های حرفه ای باید متکی به خود باشند تا به تعبیر ناهید ختایی فعال رسانه ای استان بدون وابستگی به عملکرد مدیران بپردازند نه اینکه حامی این دولت و آن دولت شوند.

کوروش خزاعی به کمبود اعتبارات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می پردازد و از استاندار می خواهد که به جای شهرت رستوران های جاده چالوس و زندان های استان به معرفی هنر و فرهنگ البرز بپردازد.

این کارگردان و بازیگر تئاتر به کمبود زیرساخت های حوزه نمایشی اشاره و تأکید می کند: به تسریع روند ساخت پردیس تئاتر فردیس کمک کنید.

فرج الله عطابکی رییس انجمن هنرهای تجسمی نیز از بی توجهی دولتمردان گله مند است و می گوید: این نشست ها هر دوره طبق روال برگزار می شود ولی جامعه هنری توقع دارد جلسه خروجی داشته باشد.

عطابکی اذعان می کند: توقع داشتیم مسوولانی که باید هنر را حمایت کنند به وعده هایشان عمل کنند ولی قول دادند و عمل نکردند.

وی با تأکید بر اینکه رییس انجمن نقاشان، نگارگری و سفالگری ایران کرجی هستند اظهار می کند: این آزار دهنده است که بخاطر نبود زیرساخت ها البرز خوابگاه هنرمندان باشد و آنها در تهران فعالیت کنند.

این هنرمند ادامه می دهد: وضعیت شهرستان های البرز اصفناکتر از کرج است و باید بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش یابد تا به انجمن ها کمک کنند.

وی می افزاید: زمینی برای شهرک هنرمندان می خواهیم که از ابتدای استان شدن از استانداران خواستیم و همه گفتند باید انجام شود.

به اعتقاد این هنرمند اگر از هفت سال پیش این همت در استانداران بود تا کنون باید این وعده عملی می شد.

از تفاهم نامه ای می گوید که با طرف اروپایی خود امضا کردند تا برای اولین بار چهل هنرمند از استان در گالری آنجا شرکت کنند ولی با بی اعتنایی معاون سیاسی و مدیرکل اقتصادی استانداری مواجه شدند.

علی مهری رییس انجمن خوشنویسان استان گله اش این است که چرا قزوینی که با صد و چهل عضو سه هفته گذشته مجمعش را برگزار کرده باید پایتخت خوشنویسان معرفی شود ولی البرز با بیش از پانصد خوشنویس نامی نداشته باشد.

عدم درک مسوولان از جایگاه خوشنویسی البرز انتقادی است که او به استاندار می گوید و پیشنهاد می دهد که در این حوزه برندسازی کنند.

او می گوید: ما ظرفیت برگزاری طرح دوسالانه خوشنویسی در استان را داریم که اگر شما حمایت کنید می توانیم این طرح را اجرا کنیم.

به گفته این هنرمند برای برگزاری نمایشگاه آثار هنری، استان البرز گالری استانداردی ندارد.

مهری هم مانند دیگران ساختمان طلب دارد با این تفاوت که او برای انجمنش جا دارد ولی برای نمایش آثار هنرمندان جایی ندارند.

مهری بیان می کند: انجمن خوشنویسی قدمت هفتاد ساله دارد و از قدیمی ترین انجمن هاست که سیصد و چهل شعبه داخلی و خارجی دارد.

موسیقی هنر اول است ولی علی مؤمنیان ریزی رییس انجمن موسیقی استان هفتمین نفر تریبون را روشن می کند.

این انجمن از آذر ماه با در اختیار گذاشتن اتاقی در فرهنگسرای جوان که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار آنها قرار داد تشکیل شد.

مومنیان می گوید: عدم وجود سالن های استاندار در استان عدم برگزاری کنسرت، عدم دلجویی و توجه به هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی، کمرنگ شدن جشنواره ها و برنامه های رقابتی و بی رنگ کنسرت مخصوص بانوان معظلات موسیقی استان است.

دریافت عوارض از آموزشگاه های موسیقی در استان دیگر موضوعی است که این هنرمند به آن اشاره دارد و تأکید می کند: به غیر از کرج هیچ کجای کشور آموزشگاه ها به شهرداری عوارضی پرداخت نمی کند.

محمدحسین عابدی رییس انجمن سینمایی جوانان استان نفر بعدی این نشست استاندار با اهالی هنر و رسانه استاندار است.

عابدی اذعان می کند: این انجمن با پنج هزار عضو قدیمی ترین و بی حاشیه ترین انجمن استان است که با سرعت به حوزه آموزشی می پردازند.

وی می افزاید: استان البرز فاقد زیرساخت های فرهنگی و هنری است ولی انجمن سینمای جوانان البرز توانسته ده ها فیلم کوتاه تولید کند.

او با اشاره به اینکه سینمای سیار راه اندازه کرده است می گوید: برای مناطق محروم استان که دیدن فیلم محروم هستند این اقدام را راه اندازی کردیم.

مصطفی کرمی برغانی رییس انجمن تعزیه البرز تعزیه را متعلق به البرز می داند و تأکید می کند: قدیمی ترین تکیه در کشور در ابتدای دوره صفویه با ظرفیت بیش از دوهزار نفر در برغان ساخته شده است.

کرمی توضیح می دهد: قدیمی نسخه تعزیه در کشور مربوط به مرحوم مخلص طالقانی در عهد زندیه نوشته شده که در دست کلایی محمد مهرانی است و نسخه دوم توسط آیت الله محمد ابراهیم برغانی نوشته شده است.

وی با اشاره به بی مهری به هنر تعزیه و کمرنگ شدن این اثر کهنه و اصیل ایرانی انتقاد می کند: در کرج هیچ مکانی برای اجرای تعزیه نداریم و مردم برای دیدن آن باید به روستاها بروند.

رییس انجمن تعزیه قول می دهد: اگر شما زمینی در اختیار ما قرار بدهید ما هزینه ساختش را توسط خیرین استانی و خارج از استان تأمین می کنیم.

حجت الاسلام حمیدرضا ولی زاده رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس با تأکید بر اینکه باید در بحث نشاط و شادی در استان توجه بیشتری شود اذعان می کند: برخی اداره ارشاد را با گشت ارشاد اشتباه می گیرند و از شما می خواهیم که عنوان هنر را به دولت پیشنهاد بدهید که به وزارتخانه اضافه کند.

به گفته ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح اضافه شدن عنوان هنر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شده و به زودی در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح می شود.

ولیزاده عنوان می کند: پروژه های نیمه تمام از دیگر مشکلات ماست که با کمبود بودجه مواجه هستیم و توانایی انجام آن وجود ندارد.

وی به کمبودهای زیرساختی در کرج و شهرستان ها اشاره می کند و می گوید: همیشه مشکل کمبود مالی نیست بلکه ما نیازمند مدیریت هستیم که داشته هایمان را مدیریت کنیم.

او تأکید می کند: وقتی هنرمندان دیده نشوند هرگز وارد اغتشاشات و خیابان ها نمی شوند و باید از امکانات فرهنگی شهرداری به درستی در شهر استفاده شود.

خانه مطبوعات در بیان مشکلات اهالی رسانه به مشکلی که از سوی قوه قضاییه بر رسانه های کشور تحمیل شده اشاره نکرد ولی ولیزاده بیان می کند: قوه قضاییه سامانه ای را ایجاد کرده  که آگهی ها را آنجا بارگذاری می کند به نشریات نمی دهد.

او می افزاید: بسیاری از نشریات بخشی از منابع مالی شان را از آگهی ها تأمین می شود و بر پایه این آگهی ها سرپا هستند.

وی با اشاره به کمبود و گرانی کاغذ اضافه می کند: تعاملی با دستگاه قضایی انجام شود که تا ثبات وضعیت کاغذ آگهی ها به روزنامه ها ارسال شود.

محمد اسماعیل زاده یکی دیگر از هنرمندان جوان استان است که به او وقت می دهند تا صحبت کنند.

اسماعیل زاده می گوید: دیشب از جشنواره شاهد و ایثارگر رامسر برگشتیم که پانزده نفر از بچه های جانباز و ایثارگر را با خود برده بودم.

وی مدعی است: این ها را با پول جیب خودم و حقوق مادرم بردم و نتونستم پولی را تهیه کنم که این پانزده نفر را آنجا سربلند کنم.

به گفته این هنرمند در جشنواره ملی تئاتر صحنه ای و خیابانی ای که در رامسر برگزار شد توانستند شش تندیس را از آن خود کنند.

اسماعیل زاده اذعان می کند: به انجمن ها کمک کنید که وقتی می خواهند اعزام شوند سرشان را پایین نیاندازند و طلب پول کنند.

وی با اعلام اینکه بلیط این سفر نفری سی و پنج هزار تومان بود که من نتوانستم آن را تأمین کنم و مادرم حقوش را داد و من رفتم.

بعد از این صحبت ها مجری از طرف استاندار اعلام می کند: استاندار تمام هزینه های سفر را پرداخت می کند.

نوبت به علی شهبازی مدیر انجمن سینماگران البرز می رسد و می گوید: بنا ندارم گلایه کنم ولی موضوعی درباره «آقای اسماعیل زاده بگم، ایشون با اتوبوس رفتند ولی با هواپیما برگشتند حالا اگر می خواید هزینه ای تقبل کنید بحث هوایش رو در نظر بگیرید».

شهبازی ادامه می دهد: ای کاش استان نمی شدیم، ما از سال ۷۹ تا ۸۴ چندین جشنواره برگزار کردیم ولی اکنون شاهد این هستیم که در ورودی استان من تبلیغ تئاتر تهران نصب شده ولی ما فضایی برای تبلیغ نداریم.

او می افزاید: چهار سال است که انجمن سینمایی استان با هزار و هفتصد عضو حتی یک اتاق ندارد و بیشتر هنرمندان ما به تهران رفتند.

وی با انتقاد به بی مهری هایی که به هنرمندان این انجمن شده اذعان می کند: به خدا ما پول نمی خواهیم. امیدواریم اتفاقات خوبی در استان بیافتد.

مصطفی عبادی رییس انجمن سینمای مستند و تجربی البرز یکی دیگر از منتقدان هنرمند حاضر در سالن است که ایستاده و بدون میکروفن صحبت می کند.

عبادی خطاب به استاندار اذعان می کند: شما استاندار خوابگاه تهران شدید و مسوول شهرکی هستید که کمپ کسانی است که در تهران فعالیت می کنند.

او با اشاره به اینکه هنوز در مرسولات پستی به جای نام البرز تهران ثبت می شود می گوید: هنرمند گدا نیست من بیش از چهارصد عضو دارم که ماهانه بالغ بر چهارمیلیون از جیب خودم هزینه می کنم.

وی ادامه می دهد: وقتی کسی ما را حمایت نمی کند چرا باید به اداره ارشاد بیلان کاری ارائه دهیم گرچه آنجا خانه ماست و ما همیشه از آن حمایت می کنیم.

عبادی اظهار می کند: در جلسه ای که برای من هنرمند برگزار شده است توسط حراست شما به من بی احترامی می شود.

این هنرمند با اشاره به اینکه فرد حراستی به او گفته «بیا بیرون سری بعد هم می خوای بیای اینجا دیگه» می افزاید: من در این شرایط سکوت می کنم.

وی تأکید می کند: روزی آنهایی که شهید شدند جنگیدند و اکنون ما داریم می جنگیم ولی بزرگترین تهدیدها به ما شود.

عبادی در پایان می گوید: ما اداره کل ارشاد نمی رویم ولی شاهد آن هستیم که «آقای مقدم» کارهای خوبی را انجام می دهند و برنامه هایشان را می بینیم.

پایان مراسم عزیزالله شهبازی استاندار البرز که با صبوری کامل به تمام سخنان اهالی هنر و رسانه گوش داد از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل امور اجتماعی استانداری می خواهد که با شهرداری های فردیس و کرج برای در اختیار قرار دادن امکاناتشان به انجمن های هنری تفاهم نامه ای را امضا کنند.

شهبازی قول می دهد: من تمامی این گفتگوها را گوش می کنم و تمام موضوعات مطرح شده را توسط مدیرکل امور اجتماعی استانداری و معاون سیاسی ای که به زودی معرفی می شود پیگیری می کنم.

در این نشست که به گفته برخی اهالی هنر بین استاندارانی که منصوب شدند یک روال عادی بود نماینده از انجمن نشر استان، کانون امور مساجد، داوود فتحعلی بیگی و برخی دیگر از هنرمندان به بیان مشکلات حوزه خود پرداختند.

نظر خود را بگذارید