سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» اقتصادی » در شورای هماهنگی بانکهای استان مطرح شد / دارایی های سمی بانک ها
تاریخ انتشار شنبه ۸ دی ۹۷ - ۱۹:۳۷

در شورای هماهنگی بانکهای استان مطرح شد / دارایی های سمی بانک ها

 

عزیز اکبریان: بلندگو دستتان بگیرید، دوره بفتید تا املاکتان را بفروشید

عبدالرحمان کمالی

جلسه شورای هماهنگی بانکهای استان البرز در حالی برگزار شد که همه مدیران صنعتی و غیر صنعتی بغیر از بانکها توپخانه اشان را به سمت بانکها نشانه رفته بودند.

از حجه الاسلام صابری مدیر کل گردشگری استان گرفته که اخرین سخنران این جمع بود، تا شاهمرادی رییس سازمان صمت که بیشترین زمان را در بین مدیران به خود اختصاص داد و سخن گفت.

مدیران درگیر مشکلات بانکها به نوعی گلایه می کردند و بانکها هم به نوع دیگر سعی می کردند تا پاسخ آنها را بدهند.

کامکار معاون توسعه استانداری البرز که شایعه استانداری و سرپرستی استانداری اش پیش از این به کرات شنیده می شد، در این جلسه تلاش می کرد تا رابطه ای منطقی بین انتقادات مدیران حاضر در جلسه و بانها برقرار کند. هر چند که خود هم سراخر توپخانه اش را به سمت بانکهای خصوصی گرفت و اظهار داشت: دیگر کارد به استخوان رسیده است که این را می گویم بانکهای خصوصی از منابع، امکانات و اعتبارات استان استفاده می کنند اما هیچ کمکی به رونق اقتصادی استان نمی کنند.

با این سخنان انگار که زخم شاهمرادی هم باز شده بود. می گفت: در میان بانکهای خصوصی تنها دو بانک آنهم یک بانک تنها یک پروژه رونق اقتصادی را در دست گرفته است و مابقی بانکهای خصوصی هم هیچ همتی برای انجام این گونه اقدامات در استان ندارند.

سخن که به این جا رسید همهمه ای در میان مدیران بانکهای خصوصی حاضر در جلسه برپا شد. سرپرست بانک مهر اقتصاد استان در گوشی صحبت هایی را به عزیز اکبریان نماینده کرج می رساند و پچ پچ ها بالا گرفت. هر چند که مدیران بانکهای خصوصی جرات نکردند تا در مقابل انتقادات معاون استاندار و رییس سازمان صمت استان سخنی بگویند اما از پچ پچ های آنها معلوم بود که این انتقاد را بر نتافته اند.

فلاح مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان هم از این قافله عقب نماند و خطاب به کامکار گفت: بانکهای خصولتی را یادتان نرود.

بازار مصداق آوردن هم داغ بود، شاهمرادی که می گفت دوست ندارم اسمی از بانکی برده شود اما مصداقش را می گفت و بعضی ها که اهل اشاره بودند می فهمیدند که رییس سازمان صمت استان چه کس یا کسانی را خطاب قرار می دهد.

شاهمرادی از بد توافقی بانک ها می گفت. و مصداق می آورد که موردی داشتیم طرف خریدار نقد داشته یک ریال تخفیف نداده اند اما گفته اند اگر مالک قبلی حاضر به احیای واحد تملک شده از سوی بانک باشد، ۱۰ درصد نقد بدهد مابقی اش را تقسیط

او آخر سخن این مصداق خود را اینگونه به اتمام رساند که سراخر مجبور شدیم به نام مالک اول معامله انجام دهیم. حال این معامله به نام مالک اول بوده و طرف دوم پولش را داده و یا اینکه …. بماند

کامکار معاون استاندار هم برای تبرئه خود و استانداری البرز از معرفی افراد به مدیران کل گفت: در اتاق ما تلفن روی ایفون است به مدیران کل زنگ می زنیم آقایان مدیر کل ما تماس می گیریم اما شما اهلیت سرمایه گذار را در نظر بگیرید.

مصداق کامکار هم فردی بود که اتاق پرزنتی درست کرده بود و مدیران و مسئولان استان را به آنجا کشانده بود تا از سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیاردی بگوید که ….

ان یکی مدیر بانک خصوصی بود برای آنکه ثابت کند برای املاک تملیکی بانکها ( کارخانجات و املاک صنعتی ای که بانکها در مقابل بدهی وام هایشان مصادره می کنند) مشتری وجود ندارد و نمی توانند آنها را بفروشند مصداقی از نظرآباد آورد که برای اینکه من بتوانم طلبم را از وام گیرنده زنده کنم به من واحد صنعتی ای را معرفی کرد که من گفتم نمی پذیرم چون مشتری اش را ندارم.

اینجا بود که عزیز اکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی مثال وانت بار و بلندگو را زد. رییس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی می گفت: آقایان کارمند شما در بانک مشتری املاکتان را می پراند. اگر شما مشتری ندارید مشکل خودتان است، ان راننده وانتی است که جنس اش را در وانت اش می گذارد و بلندگو دستش می گیرد در کوچه و خیابان می رود تا جنسش را بفروشد آیا شما بانکی ها هم این کار را می کنید.

مثال پیکان سپر جوشن اکبریان هم مصداق های این جلسه را دو قبضه کرد. می گفت: به من پیکان صفری را دادند که وقتی تحویل گرفتم دیدم سپر جوشن است، وقتی به نمایشگاه بردم برای فروش، نمایشگاه دار گفت چرا پیکان سپر جوشن خریدی، فروش این پیکانها سخت است، اما در مقابل هنگامی که در مقابل خریدار ماشین من قرار می گرفت تا توانست از مزایای پیکان سپر جوشن گفت.

نتیجه اخلاقی اکبریان از مثال پیکان سپر جوشن اما این بود که آیا بانکها می توانند مال بد را بفروشند یا مصداق همان ضرب المثل مال بیخ ریش صاحبش است می شود؟

مصداق مدیر یک بانک خصولتی کرج هم شنیدنی بود، او می گفت: ملکی را مصادره کردیم کارشناس آنرا ۳۲۴ میلیون تومان کارشناسی کرد، وقتی آنرا خریدیم متوجه شدیم که این ملک ۳۳۵ میلیون تومان بدهی بیمه و مالیات دارد.

اینجا بود که آه از نهاد همه حاضران بلند شد و بازار مصداق گویی ها هم تمام شد.

در این جلسه قرار بود، دبیر شورای هماهنگی بانکهای استان که مدیریت بانک ملی است در خصوص بازپس گیری وام های سر رسید شده هم سخن بگوید که وقت نرسید. استاندار هم آمد و از مسئولیت های اجتماعی بانکها گفت و گفت که چون نماینده ها حضور داشتند می خواستیم موضوعات کلان تری مطرح شود که وقت ضیغ است و …

این جلسه شورای هماهنگی بانکها برای این بود که تکلیف ۱۶۸ واحد صنعتی استان البرز که به دلیل عدم بازپرداخت بدهی های خود به تملک بانکها درآمده بودند، مشخص شود. تعیین تکلیفی که رییس جمهور دستور داده بود تا ۶ ماهه وضعیت این املاک مشخص شده و نتیجه به مرکز گزارش شود. اما به گفته شاهمرادی ۶ ماه هم از آن ۶ ماه اول گذشت اما هنوز خبری از تعیین تکلیف این املاک تملیکی نشد.

پایان جلسه بود یاد جمله آن مدیر بانک خصولتی می گفت: املاک تملیکی یا همان املاکی که بانکها به عنوان سررسید وام های خود از صنعتگران و تولید کننده های استان مصادره کرده اند، دارایی های سمی بانک ها هستند.

و من همجنان این سئوال در ذهنم نقش بسته بود، که چه دارایی های سمی با ارزشی که هیچ بانکی حاضر نبوده و نیست حتی یک قطعه صد متری از آن را به تولید کنندگان بازگرداند. شاید بانکهای می ترسند کمی از سم این دارایی ها کم شود؟

 

 

 

 

 

نظر خود را بگذارید