سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» فرهنگی » مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان/هر کسی ساز خودش را می زند
تاریخ انتشار شنبه ۸ دی ۹۷ - ۱۹:۳۵

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان/هر کسی ساز خودش را می زند

 

 

رها روش

هر کسی ساز خودش را می زند. یکی به دل می نشیند و دیگری پرده می درد. برخی صدایشان از دور خوش است و عده ای هم گمان می کنند ابوعطا سر می دهند. هیچ کس با موسیقی مخالف نیست حتی نماینده ولی فقیه در استان ولی با هر سازی هم موافق نیست. روحانی میهمان ما نیز با امام جمعه کرج هم عقیده است و می گوید: هر کسی ساز خود را بزند ولی با همنوازی.

 

او معتقد است: سمفونی یعنی هر کسی ساز خود را بزند ولی به هدایت رهبر ارکستر، تا صدای همه سازها به دل بنشیند.

 

یکی دف می زند، دیگری در فلوت می دمد، آنطرف بر طبل می کوبد، یک نفر سورنا را برعکس گرفته ولی خوب می دمد، کمانچه گوشه ای افتاده و کس ندارد، شورانگیز را کسی نمی شناسد. میهمان ما قانون می زند؛ گرچه از کهنه بودنش می نالد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین فخرالدین  صابری از پیچیدگی قانون و روند کند اعمال آن در ادارات گلایه مند است و اذعان می کند: وقتی کارشناسان با مدیران هم آهنگ نیستند کاری پیش نمی رود.

 

صابری که یک سال و ده روز است مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شده است به این مناسبت به دفتر روزنامه البرزفردا آمد تا از او بپرسیم چه کارهایی تا کنون انجام نشده است.

 

او که خود دوره ای یکی از قانون نویسان در مجلس ششم بود با اشاره به اینکه قانون بد بهتر از بی قانونی است می گوید: روند اجرای قانون در ادارات به کندی پیش می رود و این موجب می شود کارها به وقت خودش انجام نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز می افزاید: در سخت ترین شرایط تحریم این اداره کل کار خود را انجام می دهد و تحریم ها چندان اثری بر آن ندارد.

 

وی توضیح می دهد: کار ما صنایع دستی داخلی است و کاملا ملی که ارتباطی با تحریم های آمریکا ندارد؛ در حالیکه که بسیاری از تولید کنندگان بخاطر تحریم ها یا در حال تعطیلی هستند و یا کارشان کم شده است.

 

او با اشاره به اینکه تولیدات ما ملی است اذعان می کند: در کار ما تحریم و تعطیلی معنایی ندارد پس باید توجه بیشتری به این حوزه انجام شود که متأسفانه به دلیل بی توجهی های برخی دستگاه ها بسیاری از فعالیت ها معطل ماندند.

 

آهنگ صدایش بالا می رود و اوج می گیرد از اینکه چرا برخی از دستگاه ها دغدغه های مردم را درک نمی کنند.

 

صابری از سرمایه گذارانی حرف می زند که به تعبیر او کفش آهنی به پا کردند و در ادارات دولتی می دوند تا بتوانند برای استان آورده ای داشته باشند.

 

ضربانش تندتر می شود و می گوید: سرمایه گذاری که در حال ساخت هتل پنج ستاره در ورودی کرج است بعد از یک سال هنوز نتوانسته وام درخواستی اش را بگیرد.

 

از بانک ها گلایه دارد؛ او تنها کسی نیست که روزه مصیبت از بانک ها می خواند. بیشتر مردم و مسئولان از عملکرد آنها نالان هستند و به اعتقاد برخی بانک ها دست بگیر دارند؛ به راحتی پول مردم را می گیرند ولی برای وام دادن هزاران بهانه دارند تا ندهند.

 

او با اعتقاد بر اینکه برخی رفتارها از تحریم های آمریکا کشنده تر است اظهار می کند: وقتی ما با سرمایه گذاری که با عشق می خواهد به استان خدمت کند اجازه کار نمی دهیم دیگر نیازی به نتانیاهو و ترامپ نداریم.

 

قوز بالای قوز حکایت آنچه که او می گوید است. کشور در تحریم های آمریکا به سر می برد و هر روز اخبار تعطیلی و بیکاری می شنویم در حالیکه به گفته این پیر میراث فرهنگی می توانیم با تولیدات صنایع دستی و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری بازار کار را گرم کنیم.

مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با اشاره به اینکه وحدت و هماهنگی ادارات در پیشرفت استان ضرورت دارد بیان می کند: مانند یک ارکستر سمفونی هر کسی می تواند ساز خود را بزند ولی با هماهنگی رهبر ارکستر.

 

او اینگونه توضیح می دهد که هر اداره و دستگاهی کار خودش را پیش ببرد ولی در قالب وحدتی که خروجی اش رشد و توسعه استان شود نه اینکه هر کسی ساز خود را بزند بدون اینکه به نتیجه و اثر آن در سایر ادارات فکر کند.

 

نماینده مجلس ششم تعریف می کند: یکی از سرمایه گذاران ما در اداره کل کارهایش انجام شد و به سیر استعلام ها افتاد یکی یکی آنها را گرفت؛ یکی از استعلام ها آنقدر طول کشید که وقتی  آن را گرفت استعلام های گذشته ابطال شدند و دوباره از نو شروع کرد.

 

وی با اشاره به اینکه ما در جلسات با مدیران کل صحبت می کنیم و قرار بر انجام سریع کارها می شود ولی وقتی اقدام به دست کارشناس می افتند بخاطر ناهماهنگی مدیرکل و کارشناس کاری پیش نمی رود.

 

وقتی از برنامه هایش می گوید که در بی توجهی دیگر ادارات به سرانجام رسیده، او را روی ترمیلی تصور می کنی که با سرعت می دود.

 

با برخی از اعضای شورای شهر کرج وارد مذاکره شده و به گفته وی شهردار کرج قول داده تا زمینی در اختیار این اداره کل قرار دهد تا البرز را صاحب موزه کند.

 

صابری اعلام می کند: البرز هشتصد اشیای تاریخی دارد که به دلیل نداشتن موزه در استان در موزه های تهران نگهداری و در معرض دید قرار گرفته است.

 

موزه می تواند جدای از اینکه ایجاد اشتغال کند با خود گردشگر نیز همراه داشته باشد و به صنعت گردشگری در البرز رونق دهد ولی این مسئله در متکای برخی مسوولان جای گرفته برای آنها خواب خوش فراهم کرده است.

 

میراثدار البرز می گوید: شورا و شهرداری مشکین دشت همکاری خوبی با ما داشته و یک بازارچه دائمی تولید، عرضه و آموزش صنایع دستی با سی و هفت غرفه را در اختیار اداره کل قرار داده است.

 

او با اشاره به اینکه ما هفتاد و سه اثر ثبت شده صنایع دستی در استان داریم اضافه می کند: سه هزار و صد هنرمند صنایع دستی داریم که تعداد هنرجویان آنها پنج هزار و دویست تن است که فقط دوازده رشته را آموزش می دهند.

به گفته این مدیرکل ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی شغل هایی را ایجاد می کند که نه تحریم های ترامپ به آن لطمه می زند و نه تهدید های نتانیوها می تواند آنها را تعطیل کند.

 

یکی از دغدغه های این مقام عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز ایجاد بازارچه های دائمی در شهرستان ها و مرکز استان است که به تعبیر او هم به شناخت استان هم به بازار کار رونق می دهد.

 

بازارچه صنایع دستی کاروانسرای شاه عباسی با هجده غرفه با همکاری بهره بردار آن فعال است ولی بازارچه صنایع دستی کاخ مروارید مهرشهر با سی غرفه غیرفعال است.

 

از تعداد بیمه شدگان صنایع دستی می پرسم که وی پاسخ می دهد: تعداد هزار و سی صد و بیست و هشت بیمه شده داریم که مشمول قانون بیمه قالیبافان و شاغلین صنایع دستی است.

 

وی از برپایی بازارچه های موقت می گوید و معتقد است: اجرای سیاست های حمایتی از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی موجب تقویت انگیزه فعالیت اقتصادی آنها می شود. به دلیل نبود محل دائمی، ما بازارچه های موقت برگزار می کنیم.

 

بیست و پنج پروژه در حال ساخت دارد که دردش از بانک هاست و درمان نیز هم. ساخت هفت هتل؛ چهار هتل آپارتمان؛ ده مجتمع تفریحی، گردشگری، اقامتی و پذیرایی؛ سه سفره خانه سنتی و یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی از پروژه هایی است که سه تای آن غیرفعال، پنج تا نیمه فعال و هفده تا از آن فعال هستند.

 

مدیرکل تأکید می کند: با بهره برداری از این بیست و پنج پروژه در استان هزار و ششصد و هفتاد و نه فرد شاغل می شوند ولی معطلی بانک ها و تأخیر در استعلام ها، در حال حاضر البرز را از این نعمت محروم کرده است.

 

یازده پروژه بنابود تا پایان امسال به بهره برداری برسد یازده تای دیگر تا آخر سال آینده، دو تا برای سال نود و نه، یکی هم سال هزار و چهارصد قرار است به بهره برداری برسد.

 

وقت اذان می شود؛ عبایش را مرتب می کند، صدایش را آرام و خودش را برای رفتن آماده می کند که از او می پرسم: بسیاری می گویند البرز استان بی هویتی است، هیچ ارمغان و تعریف از استان نداریم، میراث فرهنگی برای این کمبودها چه کرده است؟

 

این مرد مهربان و آرام که میان ریش سفیدش طرح پرفسوری مشکی است در پاسخ به این پرسش من می گوید: البرز بی هویت نیست به هویت آن به درستی پرداخته نشده است. هفتاد و سه اثر صنایع دستی، نود و هفت تپه و محوطه های تاریخی، سی و هشت آرامگاه، شانزده گرمابه و چهارده قلعه بخشی از هویت البرز است.

 

شش پل؛ پنج غار؛ چهار کاخ؛ آسیاب، حسینیه، مسجد و خانه که هر کدام سه آثار وجود دارد؛ کاروانسرا، گورستان و کارخانه که از هر یک دو اثر ثبت شده است؛ یک باغ سیب، کتیبه و یخچال طبیعی که در مجموع دویست و یک مکان تاریخی است.

 

او در ادامه به قومیت ها می پردازد که این موضوعی که بسیاری از مسوولان آن را تهدید و معظل می داند این مدیرکل آن را میراثی از کل کشور در یک استان می نامد.

 

این پیر پویا در پایان خبر از احتمال بازگشایی خانه مرحوم مصدق می دهد که در آخرین سفر وزیر اطلاعات با وی مذاکره داشته و از طریق سازمان مرجعش در حال پیگیری است.

 

نظر خود را بگذارید