سند اطلاع رسانی البرز به تصویب رسید
سند اطلاع رسانی البرز به تصویب رسید
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز از تصویب سند اطلاع رسانی این استان با اکثریت آرا در شورای اطلاع رسانی خبر داد.

 

نور محمد فردی   در نشست شورای اطلاع رسانی استان البرز افزود: اعضای شورای اطلاع رسانی البرز متشکل از اساتید دانشگاه، مدیران ستادی استانداری، خبرگزاری ایرنا و خانه مطبوعات  بررسی سند اطلاع رسانی را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: براین اساس  سه کمیته تخصصی شامل کمیته های سیاسی، اجتماعی و امنیتی ، علمی و فضای مجازی و امور اقتصادی و زیربنایی در زیر مجموعه شورای اطلاع رسانی شکل گرفت و مسوولیت هر یک از کمیته ها متناسب با  تخصص به مدیران کل واگذار شد.

فردی گفت: رویکرد شورای اطلاع رسانی از تدوین سند این است که فعالیت های حوزه اطلاع رسانی به صورت جامع، کامل، متمرکز و با برنامه باشد بنابراین دبیرخانه این شورای اطلاع رسانی  در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فعال بوده  تا بر روند اجرای مصوبات نظارت دقیق کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با بیان اینکه شفافیت در اطلاع رسانی ضامن بقای اعتماد اجتماعی است، افزود:  مسایل اجتماعی جز با همفکری، همراهی و مشارکت آحاد جامعه قابل حل نیست.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که به کرات توصیه فرمودند مردم را از امورات آگاه سازید ، اظهار داشت: در واقع مسایل امروز جامعه ما آنچنان حاد و درهم پیچیده شده است که دولتمردان به تنهایی توان حل آنها را ندارند اصولا مسایل اجتماعی جز با همفکری و همراهی و مشارکت آحاد جامعه قابل حل نیست.

فردی با بیان اینکه چه دستگاهی و چه موقع باید این آگاهی را به مردم اطلاع رسانی دهد، افزود:  برقراری ارتباط و اطلاع رسانی از کارهای بسیار مهمی است که برای تنویر افکار عمومی موثر است و  رسانه ها نیز در این میان نقش مهمی را در کنار روابط عمومی به عهده دارند.

وی بیان داشت: در دوران معاصر که به عصر اطلاعات و جوامع اطلاعاتی و ارتباطات معروف است؛ بخش عمده ای از جامعه پذیری نسل ها از طریق رسانه ها انجام می شود.

معاون استاندار البرز بیان داشت : نفوذ و تاثیر پذیری رسانه ها تا جایی است که برخی از نظریه پردازان ارتباطی بر این باورند که رسانه‌ها اولویت ذهنی و حتی رفتاری ما را تعیین می کنند.

فردی با طرح پرسشی مبنی براینکه چرا برخی از ارگان ها فعالیت و اقداماتی را انجام می دهند اما به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و به موقع فعالیت‌های آنان مخفی و مغفول می‌ماند، افزود: اطلاع رسانی صحیح و به موقع نقش بسیار مهمی در فرهنگ جامعه ایفا می کند.

وی گفت: گاهی اوقات در جامعه مسائله ای  حساسیت برانگیز می شود  که در صورت توجه به آن و اطلاع رسانی صحیح و دقیق و آگاه کردن مردم نسبت به آن می تواند جلوی بسیاری از شایعه سازی ها تشنجات و سوء استفاده های احتمالی را گرفت.

فردی تاکید کرد: اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم نسبت به امور جامعه از نشانه های توجه مسوولان به افکار عمومی مردم است و اطلاع رسانی شفاف و به موقع از کارهای بسیار مهمی است که برای  تنویر افکار عمومی موثر است.

وی با بیان اینکه اولین فایده  برای ایجاد شفافیت ایجاد افزایش اعتماد عمومی است، افزود: دومین فایده ایجاد شفافیت فعال کردن نظارت همگانی و پیشگیری از فساد است.

معان سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز گفت: در واقع وقتی رانتی و فساد آنچنان سیستماتیک می شود که بخش های مهمی از نهادهای نظارتی و قضایی را نیز در درون خود فرو می بلعد و یگانه راه برون رفت از شرایط فعال کردن نظارت همگانی است.

رییس شورای اطلاع رسانی استان البرز در ادامه به فایده سوم ایجاد شفافیت اشاره کرد و افزود: استفاد از توان محققان و بهره گیری از خرد جمعی در کشف راه حل های موثر است.

فردی گفت: محققان این مملکت نمی توانند در شرایط بحرانی راه حل های موثر و عملی تجربه شده در دیگر کشورها با شرایط مشابه ارایه دهند چون همواره از داده ها و اطلاعات لازم برای این ازمون عملی راه حل ههای پیشنهادی بی بهره بوده اند.

وی اضافه کرد : به اشتراک گذاشتن اطلاعات با کیفیت در حوزه های مختلف تصمیم گیری در سراسر کشور و در حوزه های متنوع تخصصی را فعال خواهد کرد تا بتواند مبتنی بر واقعیت شرایط دولت به ارایه راه حل و پیشنهاد سیاست گذاری موثر بپردازد.

فردی گفت: در دوران معاصر که به عصر اطلاعات و جوامع اطلاعاتی و ارتباطی معروف است بخش عمده ای از جامعه پذیری نسل ها از طریق رسانه ها انجام می شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا