اتحاد و همدلی مردم ایران در عصر کرونایی در اثبات حقوق بشر // لزوم حمایت از منویات مقام معظم رهبری و ایستادگی در برابر دشمنان نفوذی با بصیرت افزایی
اتحاد و همدلی مردم ایران در عصر کرونایی در اثبات حقوق بشر // لزوم حمایت از منویات مقام معظم رهبری و ایستادگی در برابر دشمنان نفوذی با بصیرت افزایی
فاطمه آجرلو عضو هیات علمی دانشگاه و نماینده ادوار پیشین مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در طی گفتگوی صمیمانه با خبرنگار رونامه البرز فردا در ارتباط با بیماری ناشناخته قرن و تاثیر این بیماری بر سبک زندگی مردم ، مدیریت این بحران در کشور ، بررسی نیازهای مردم و غلبه بر ترس ناشی از کرونا از دید روانشناسی صورت گرفت. شما را به خواندن گفتگوی صمیمانه و جذاب با خانم دکتر فاطمه آجرلو دعوت می کنیم .

❇️در مورد کرونا بیماری ناشناخته جهانی چه تعریفی دارید؟
🔷شاید دنیا برای اولین بار پدیده ناشناخته ای را به شکل جدید، فراگیر و جهانی تجربه می کند.قرن بیست‌ویکم را «عصر ارتباطات» می‌نامیدند حالا دیگر «کرونا» بر همه چیز غلبه کرده است؛عصر کنونی را باید «عصر کرونا» نامید. شیوع کرونا بر سبک زندگی مردم ، گفتمان ها، استراتژی دولت ها بر نحوه مدیریت این بحران تاثیر گذاشته است .

❇️در ارتباط با جانفشانی های پزشکان ، پرستاران و کادر درمان که این روزها با تمام وجود با ایثارگری در جبهه سلامت در راستای حفظ جان مردم از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند ،چه صحبتی دارید بفرمایید؟
🔷اقدام کادر درمانی برخواسته از یک روح و فرهنگ ویک تمدن دیرینه و عمیق است که این نگاه را ما در وجودشان دیدیم و فرهنگ ایثار و گذشت و مدیریت بحرانی که در تمدن وفرهنگ دیرینه ما نهفته است.سفید پوشان و کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا، بی شک قهرمانان این روزهای مردم ایران هستند؛ زنان و مردان بی ادعایی که جان خود را در کف دست گرفتند به پای سلامتی و حفظ جان همنوعان خود ایستاده اند؛ به راستی حقوق بشر دوستانه را در حق هموطنان ادا کرده اند.در ایام کرونایی سربازانی که در خط مقدم سلامت در راستای مبارزه با بیماری منحوس کرونا با ایثار و گذشت و فداکاری هایشان، یک بار دیگر حال و هوای ایام دفاع مقدس را برای مردم ایران زنده کرده‌اند .
مدافعان سلامت در قلب میدان به نبرد با کرونا مشغول هستند و روزهاست که حتی از دیدار اعضای خانواده خود محرومند از ترس اینکه مبادا خللی به رسیدگی و درمان بیماران کرونایی وارد شود.سخت است که داوطلبانه قید خانواده و فرزندمان را بزنیم هر چند که اینگونه از خودگذشتی ها را در دوران جنگ تحمیلی و  وقوع حوادثی همچون سیل و زلزله کم نداشتیم.
ارزش ایثار و فداکاری مدافعان سلامت به قدری والاست که رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر «شهید خدمت» محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌ بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، موافقت کردند.

❇️اتحاد و همبستگی و همدلی ملت ایران همیشه زبانزد خاص و عام بوده است و این روزها بیش از پیش این همدلی و اتحاد در بین مردم ملموس است نظر شما نسبت به این اتحاد و انسجام و حرف شنوی مردم از منویات مقام معظم رهبری چیست؟
🔷این یک برگ از کتاب قطور است. اتحاد و همبستگی و حرف شنوی مردم ایران در رعایت فاصله اجتماعی و ماندن در قرنطینه شایسته تحسین است چرا که کمک شایانی در کنترل بیماری و کاهش مرگ و میر ناشی از آن را به دنبال داشت .در واقع از کف خیابان تا انتها در جبهه سلامت مردم در خط مقدم جبهه سلامت گوش به فرمان ولایت فقیه پای کار آمدند.مقام معظم رهبری با تشکیل و مدیریت قرارگاه مبارزه با کرونا به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی به کشور به پشتیبانی از ملت برخاست. مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی بار دیگر به سنگر مساجد آمدند و به تولید ماسک همت گماردند. از طرف دیگر کارخانه های تولید موادضدعفونی و بهداشتی به عرصه خدمات رسانی رایگان پا در عرصه کمک به سلامت جامعه نهادند .خیرین و نیکوکاران با انقاق مال خود در امر تولید ماسک و موادضدعفونی و هر آنچه که برای مبارزه با این ویروس ناشناخته لازم است را تهیه بصورت رایگان در اختیار هموطنان قرار دادند .بسیجیان جان برکف لباس رزم پوشیدند و معابر و کوچه و برزن را ضدعفونی کردند واین فداکاری وایثار در ارتقای امنیت روانی مردم بسیار موثر بوددر این برهه حساس ما باید با اتحاد و حمایتمان از منویات مقام معظم رهبری ثابت کنیم در مقابل دشمنان با بصیرت ایستادیم .طرح رزمایش مبارزه با ویروس به مردم نشان داد برای مصونیت بابصیرت اقدام کنند تاکمترین اسیب را متحمل شوند.

❇️به نظر شما در اولین روزهای شیوع کرونا مسوولان در مدیریت بحران موفق عمل کردند؟ ورود رهبر معظم انقلاب در مدیریت این بحران چه میزان موثر بود؟

🔷سردرگمی که در اوایل اعلام این ویروس ایجاد شد نشان دهنده عدم امادگی مدیریت بحران بود. با نگاه اجمالی به ساختاری که در کشور نظیر:هلال احمر و مدیریت بحران و … داریم ، ولی به دلیل عدم اتحاد بین دستگاه های متولی و وجود تناقضات، مردم را بیشتر به پارادوکسی سوق داد که سرگردان بودند تا اینکه بر اساس منویات مقام معظم رهبری و تشکیل و مدیریت کمیته بحران مبارزه با کرونا اتحاد،انسجام و همدلی ایجاد شد،این مهم نشانگر توانمندی و قدرت تشخیص به موقع بحران ها و اتخاذ تصمیمات اساسی و راهگشا در راستای برون رفت از بحران ها و مشکلات توسط رهبر مقتدر ، حکیم و فرزانه است پس از تشکیل ستاد مبارزه با کرونا و ایجاد اتحاد و همبستگی بین مردم و مسوولان اقدامات رو به بهبودی نهاد و جای دارد به وزیر بهداشت خدا قوت بگوییم که اقدامات کادر بهداشت و درمان ومدیریت پیشگیری و کنترل بیماری در کشور چشم گیر بوده است.

❇️ازنظر روانشناسی اجتماعی مقایسه ملل و واکنش هایی که ملت های مختلف نسبت به کروناویروس نشان دادند از دید شما چگونه ارزیابی می شود؟
🔷در بررسی رفتارهای اجتماعی مردم نسبت به یکدیگر در راستای مبارزه با بیماری کرونا در کشورهای مختلف شاهد بودیم ،مردم دنیا برای تهیه برخی اقلام بهداشتی و معیشتی به مارکت ها هجوم بردند و به همنوعان خود تهاجم کردند .
برعکس رفتارهای اجتماعی در داخل ایران بسیار نکوهیده و بشر دوستانه بود .همه باهم متحد و همدل در دست در دست هم کنارهم قرار گرفتند تا آسیب این ویروس ناشناخته را به حداقل برسانند.در پی رعایت فاصله اجتماعی و تعطیلی بازارهای کسب و کار، بسیاری از مشاغل آزاد و کارگران با مشکلات اقتصادی مواجه شدند .به همین منظور با امر مقام معظم رهبری طرح رزمایش مواسات و همدلی در راستای کمک رسانی به مردم آسیب دیده از بیماری کرونا بسته های معیشتی و بهداشتی در چند مرحله بین مردم توزیع شد تا گوشه ای از مشکلات معیشتی مردم حل شود.

❇️نظرتان در ارتباط با دشمنان نفوذی و محتکران در مواقع بحران و آسیب به کشور چیست؟
🔷ما ملت ایران باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم تا کشور آسیبی نبیند دشمنان نفوذی حاضر نیستند مردم ما طعم حلاوت از خودگذشتی و ایثار را از صفر تا صد بچشند و همواره در صدد هستند مردم را به سوی بدگمانی سوق دهند .اما مردم ایران انقلابی هستند و سره را از ناسره بخوبی تشخیص می دهند .همه ما شاهد بودیم نابخردانی که با احتکار مواد ضدعفونی به نفع اقتصادی خود اقدام کردند و در صدد بودند از آب گل آلود ماهی بگیرند که باز خائنین تیرشان به خطا رفت .مردم باید بصیرت و بینش داشته باشند زیرا که همواره تاریخ اثبات کرده است که خائن و دشمن وجود دارد و بیشترین ضربه از سوی دشمنان داخلی و نفوذی متوجه مردم کشور است .

❇️احساس نیاز مردم به روان شناسان و برنامه های فرهنگی در ایام قرنطینه به چه میزان بوده و آیا متولیان امر موفق عمل کردند؟
🔷در دوران قرنطینه مردم بیش از پیش نیاز به ورود روانشناسان را احساس کردند . در خانه درکنارهم ماندن یک فرصتی طلایی برای خانواده ها به ویژه برای شاغلین بود تا انسجام بیشتری باهم داشته و در کنار هم باشند.انتظار می رفت برای اوقات فراغت مردم برنامه در اختیارشان قرار داده می شد و برنامه ها هدایت می شد .اگرچه در دوران قرنطینه انجام کارهای فرهنگی از سوی واحدهای فرهنگی از طریق فضای مجازی صورت گرفت و با تعطیلی نماز جمعه ها ، مدارس و دانشگاه ها تدریس های مجازی آغاز شدو فرصتی فراهم شد که در رابطه زیرساخت های مجازی تجدید نظرکنیم در هرصورت به نظرمن عبور ازاین بحران نیازمند یک انسجام،همدلی بیشتر است.

❇️این روزها مردم باید به چه نکاتی برای کاهش آسیب های روانی در حوزه بهداشت روانی در برخورد با کرونا توجه کنند؟
🔷ما شاهد بودیم که به دلیل ترس از ابتلا به کرونا سبب کاهش آستانه تحمل افراد شده و امنیت روانی آنها را به خطر انداخته بود ، که رفته رفته اطلاعات واخبار غیرموثق در فضای مجازی باعث چالش های روانی در خانواده ها و در افراد شدت گرفت .لازم می دانم چندین نکته را در حوزه بهداشت روانی متذکر شوم .اینکه دلیلی وجود ندارد افراد در فضای مجازی برای دسترسی به اطلاعات به شبکه های بی هویت و ناشناخته چنگ بزنند. باید اخبار و اطلاعات موثق از رسانه ها و شبکه های شناسنامه دار و مورد تایید وازت ارشاد و فرهنگ اسلامی و مراجع ذی صلاح ، پیگیری شود و همچنین با رعایت موارد بهداشتی و حفظ سلامت و امنیت روانی در راستای کاهش خطرات آسیب پذیری از این بیماری گام بردارند .

❇️چه توصیه ای به مردم در راستای پیشگیری ومبارزه با این بیماری دارید ؟
🔷در زمینه مبارزه و کنترل بیمای کرونا اصلاح سبک زندگی، رعایت موازین بهداشت فردی و اجتماعی، ماندن در خانه، شستن دست‌ها، مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در اجتماعات، تمرینات ورزشی ، تنظیم دقیق برخی از جنبه های روزمره سلامتی، مانند رژیم غذایی و مدیریت استرس ، ترس ، اضطراب، می تواند به تقویت سیستم دفاعی ایمنی بدن در برابر باکتری ها، مواد شیمیایی سمی و ویروس هایی که باعث ایجاد می شوند کمک کند .

❇️وزیر بهداشت کشورمان از اوج‌گیری این بیماری در پاییز امسال خبر داده است چگونه مسوولان می توانند این بیماری را در ماههای آتی بهتر مدیریت و کنترل کنند؟
🔷«مدیریت بحران» در این برهه از زمان از اهمیت مضاعفی برخوردار است چرا که رفتار بیماری در زمستان و پاییز آینده قابل پیش بینی نیست و باید بررسی‌های بیشتری از جنبه های سلامت بهداشت ، درمان ، اقتصادی ، معیشتی ، آموزش رعایت پروتکل ها بهداشتی از طریق رسانه ها ، تامین و حفظ جان و نان مردم ، وضعیت برگزاری کلاس های درس در دانشگاه ها ومراکز عالی و مدارس ،مشکلات کارگران فصلی و مشاغل آزاد ، ارایه و هدایت برنامه هایی در راستای پر کردن اوقات فراغت در دوره قرنطینه احتمالی پیش رو، تولید و تهیه اقلام ضدعفونی مورد نیاز و قطع دست محتکران و … صورت گیرد تا با برنامه ریزی منسجم و مدیریت صحیح تر بتوانیم بحران پیش رو را با موفقیت پشت سر بگذاریم .