زنان درد / زنان معتاد را دریابید/به قلم سمیرا مرادی
زنان درد / زنان معتاد را دریابید/به قلم سمیرا مرادی
آسیب های اجتماعی به رفتارهای هنجار شکنانه و کجروی های فردی یا جمعی که سبب سقوط ارزش های فرهنگی و اخلاقی در جامعه می شود اطلاق میگردد.

بیماری اعتیاد به مواد مخدر یکى از مهم ترین آسیب های اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى بزرگی براى جامعه محسوب می شود و بستر بزه و اعمال خلافکارانه را هموار می کند.

متاسفانه رواج مصرف انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی در جامعه امروزى به حدى رسیده که قشر متفکر و تحصیل کرده نیز به سمت مصرف مواد جذب شده اند و حتی درصدی از جمعیت زنان و دختران جامعه به بهانه تفریح و تناسب اندام به مصرف مواد و قرص های صنعتی آلوده شده اند. به وفور دیده می شود که دختران و پسران جامعه امروزی با فخر و پرستیژ در قلیان سراها حضور می یابند و با مصرف سیگار و قلیان به عنوان سرگرمی مواد سرطان زا را با حلقه های دود وارد ریه های خود نموده و دروازه ورود به اعتياد را به سوی خود می گشایند.

طبق تحقیقات پژوهشگران آسیب های اجتماعی در حوزه اعتیاد و خانواده، بیشترین آسیب ها متوجه زنان و کودکان است به ویژه زنانی که سرپرست خانوار یا بدسرپرست هستند .

امکان ندارد از پیاده روها یا تقاطع های اصلی رد شده باشید و صداهای ملتمسانه زنان آسیب دیده و کودکان کار درگوش شما فرو نرفته باشد. درمیان این صداهای عجز آور به چهره زنانی سیاه چرده برمی خورید که درسرما و گرما در پیاده رو نشسته اند و دست التماس به سمت شما دراز می کنند وگاه چنان گوشه شلوار یا لباس شما را درسماجت چنگ شان تکان می دهند که اگر دو دستی لباس خود را محکم نگیرید ممکن است به زمین سقوط کنید و یا مجبور شوید بقیه راه را با پای بی شلوار تا خانه بدوید…

این زنان نان آور که مثل قارچ ، با فاصله در معابرشهر چیده شده اند، اکثرا یا به بیماری اعتیاد گرفتارند و یا خرج همسران معتاد را تامین می کنند.
هرکدام در ته خانه های خود شوهران گردن کلفتی دارند که بربالش های راحت اعتیاد لم داده و زندگی را به خوشی تمام دود می کنند . شوهرانی که هرکدام یک الی چند همسر اختیار کرده و سپری شدن روزها و شبها برایشان تفاوتی ندارد ، در جای نرم و گرم و بستر آماده استراحت می کنند زنان بی پناه را به خیابان های گدایی شهر بدرقه کرده تا غروب با کاسه های زرد پر‌پول به خانه برگردند.
برخی از این زنان آسیب دیده هنوز جوان و با کمال هستند که فدای یک تار موی سبیل نداشته غیرت همسرانشان که ایشان فقط به غروب فکر می کند و طعم غلیظ دودهای مواد افیونی که عمیق از سینه گرگرفته به هوا می پیچد آنها را به فضا می فرستد تا در عالم بی خبری سرخوش باشند و در کنار آن زنان معتاد در کمال سختی و مشقت پکی به مواد کشنده زده تا ساعاتی از درد و رنج کار روزانه در گوشه ای به خواب روند تا روز دیگر در کف خیابان …

در کشور ما پذیرش مردان معتاد جا افتاده است و در صورتی که آنها تصمیم به ترک مواد داشته باشند در راستای بهبودی و پاکی مورد حمایت قرار می گیرند و از روش های متفاوت در کمپ ها و کلینیک های ترک اعتیاد نسبت به درمان آنها اقدام می شود.اما در مورد اعتیاد زنان، نگرش های اجتماعی درباره ناپسند بودن اعتیاد زن، یک مانع بزرگ درمان آنها محسوب می شود. حتی زنانی که خود می دانند از یک بیماری رنج می برند این نگرانی درد آور را که دیگران مشکل آنها را بپذیرند همراه خود دارند.

برخی از زنان می ترسندکه خانواده ،همراه یا شریک شان آنها را طرد کنند و برای ترک مواد کمکی دریافت نکنند به همین دلیل چهره تکیده و پژمرده خود را سالها در زیر مواد آرایشی و گریم های سنگین مخفی می کنند و برای تامین مواد مخدر و آرایشی تن به هر کاری می دهند در فساد و کارهای خلاف غرق شده و نهایتا گرفتار قانون می شوند .بازداشت و زندانی کردن زنان به دلیل خطاهای مرتبط با مواد مخدر به طور چشمگیری افزایش یافته، جرایمی نظیر دزدی های کوچک، شریک شدن در برخی جرایم، فروش مواد مخدر، روسپی گری و …را رقم می زند.

اعتیاد در زنان، عوارض خطرناکی دارد به همین دلیل باید به موضوع اعتیاد زنان توجه ویژه ای شود.کم ترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن بنیان خانواده است.  مرگ در اثر مصرف مواد مخدر در زنان و دختران سریع تر رخ می دهد. بخصوص مصرف بیش از حد، خودکشی و تصادفات ناشی از آثار مصرف برخی مواد مخدر علت اصلی مرگ و میر در زنان معتاد است. همچنین به دلیل اینکه اعتیاد در زنان زمینه ساز سایر انحرافات است، استفاده تزریقی از مواد مخدر و وجود سرنگ های مشترک، همچنین رابطه جنسی پرخطر در این زنان خطر ابتلا آن ها به ایدز، هپاتیت و سایر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد.
مهم ترین مانع در درمان اعتیاد زنان در این بین، باورها و نگرش های موجود در جامعه در مورد زنان معتاد باشد. اگر چه افراد جامعه می توانند اعتیاد را در مردان یک نوع بیماری فرض کنند اما در مورد زنان معتاد شرایط متفاوت است.
شوربختانه جامعه اعتیاد را در زنان یک موضوع غیر اخلاقی می داند تا یک بیماری. و نگرش های اجتماعی منفی موجود درباره رفتار غیر اخلاقی زنان معتاد، مانع بزرگ در راه درمان اعتیاد در زنان است و با این دیدگاه زنان از معرفی خود به عنوان معتاد در جامعه گریزان و شرمسار می شوند.

در حال حاضر هیچ گونه خدمات اختصاصی برای زنان معتاد وجود ندارد و حتی برخی از خدمات و مراکز فقط به مردان اختصاص دارند.و با توجه به اینکه مصرف مواد مخدر در زنان، ناهنجارتر از مردان تلقی می گردد، زنان معمولا از مراجعه به مراکز درمانی معتادان که بیشترین مراجعه کنندگان آن ها مردان هستند خودداری می کنند.با توجه به اینکه مراکز درمانی مهم ترین مکان دسترسی به معتادان هستند و بیشترین میزان اطلاعات مربوط به معتادان از این مراکز تامین می شود، شیوع اعتیاد در زنان کمتر از میزان واقعی تخمین زده می شود. نادیده گرفتن و یا توجه اندک به بحث اعتیاد زنان در آینده ای نه چندان دور عواقب ناگواری را بر اجتماع تحمیل خواهد کرد.

لذا در این برهه از زمان همت مسوولان، خیرین و نهادهای مردمی را می طلبد در راستای کمک به زنان آسیب دیده گام های موثری بردارند و مراکز اختصاصی برای درمان این دسته از بیماران در نظر بگیرند. بنابراین اگر اعتقاد بر این است که “ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه است”باید برای درمان زنان معتاد و آسیب دیده اجتماعی ، تدابیری ریشه ای و اساسی اتخاذ شود.

چند توصیه پیشگیرانه به دختران و پسران جوان :
از گذراندن بهترین لحظات عمر و اوقات فراغت خود در قلیان سراها چشم پوشی کنید و به سلامت جسم و روان خود بیشتر بها دهید.

به هر کس که به شما مواد تعارف کرد محکم و قاطع «نه» بگویید اینکه ما بتوانیم به دوست خودمان «نه» بگوییم یک هنر است. افراد زیرک و عاقل هر تعارفى که مخالف سلامتى است را براحتى رد مى‌کنند.

جواب هایى از قبل براى اصرار زیاد اطرافیانتان آماده کنید. پیشاپیش به این جمله ‏ها فکر کنید «خیلى حال میده، میری تو فضا »، « بی خیال غم دنیا »، «سرحال میشی» و اگر کمى تردید کنید می گویند: «بچه ننه‏ ای»، «‌ترسویی»، «اول تجربه کن بعد بگو بده»، «هنوز بزرگ نشدی»، «پس چرا فلانى کشید و معتاد نشد؟ (با یک بار که معتاد نمیشی)…موادمخدر را حتى یک بار هم امتحان نکنید..

فراموش نکنید مواد اعتیادآور سم کشنده است به بهانه لاغری و تناسب اندام و تفنن و سرگرمی ، فرار از مشکلات و ناملایمات ها سمت مصرف مخدر نروید چرا که اثرات شوم آن به مرور زمان ظاهر می‏ شود.

از قدیم گفتند رفیق بی کلک مادر ، دوست صادق پدر است واقعا به آنها ایمان داشته باشید به صحبت‏ هاى پدر و مادرتان که خیرخواه‏ ترین دوستان شما هستند اطمینان کنید.
بعضی‏ ها فکر می‏ کنند با بقیه فرق دارند و هر وقت که اراده کنند مى‌ توانند مصرف مواد را کنار بگذارند، در حالى که این طرز تفکر منجر به اعتیاد و غرق در هلاکت و بدبختی می شود.

مسوولین نیز بدانند ؛در عصر پرهیاهوی فناوری و ارتباطات دشمنان از طریق شبکه های اجتماعی فضای مجازی، در کمین جوانان این مرز و بوم نشسته و با شروع جنگ نرم و تبلیغات رسانه ای اعتقادات و باورهای جوانان را نشانه گرفته اند ، با اشاعه فرهنگ های غربی و بی هویت در جامعه ،گرایش جوانان سوی مصرف مواد مخدر رو به افزایش است ضرورت دارد امروز هوای جوانان را بیشتر داشته باشید و یادتان نرود اگر در راستای ریشه کن کردن بیکاری ، نهادینه کردن و تبیین باورهای دینی و فرهنگ اسلامی ، توسعه سرانه های ورزش ، سرگرمی و تفریحات سالم و مطالعه به فراخور نیازهای جوانان گام های بلندتری بردارید دیگر نیازی نیست فردا به دنبال ساخت کمپ های ترک اعتیاد باشید.