سوگواری در شب شام غریبان شهرستان فردیس،
سوگواری در شب شام غریبان شهرستان فردیس،
شام غریبان سنتی دیرینه در میان عزاداران حسینی است که شب یازدهم محرم با روشن کردن شمع رقم در فردیس رقم خورد.

به گزارش البرز فردا؛عزاداران حسینی شهرستان فردیس شامگاه امشب سه شنبه با برپایی آیین شام غریبان که یادآور تلاش برای پیدا کردن پیکرهای شهدای کربلا و همدردی با حضرت زینب (س) است؛ بر غربت و اسارت خاندان اهل‌بیت (ع) گریستند.

مردم فردیس ، آیین شام غریبان را با دلی پر از غم و اندوه برگزار کردند و با حضور در مصلی امام خمینی (ره) ، مهدیه آل یاسین ، هییت های محلی، خیابان‌های اصلی و فرعی فردیس به یاد مظلومیت امام حسین(ع) و یاران باوفایش اشک ماتم ریختند.

سوگواران با برپایی دسته‌های عزاداری یاد حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان را گرامی داشته و با روشن کردن شمع، به یاد مصیبت‌های حضرت زینب کبری(س) خواهر گرامی امام حسین(ع) به سر و سینه زدند
.
همچنین برخی از دسته‌های عزاداری با نوحه‌‎خوانی و مرثیه‌سرایی به عزاداری پرداختند.
تعدادی از ایستگاه‌های صلواتی نیز در این شب، از عزاداران حسینی در خیابان‌های فردیس  پذیرایی می‌کردند و در برخی از مناطق مراسم زیارت عاشورا برپا شد.

شایان ذکر است «شام غریبان»، در ادبیات پارسی‌زبان‌ به غروب آفتاب روز عاشورا و سوگواری این شب گفته می‌شود؛ نوحه‌های این مراسم یادآور غربت و اسارت اهل‌بیت امام حسین(ع) و کودکان بازمانده از واقعه کربلا است که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند.

 عزاداران با انجام رسوم خاص، مانند روشن‌ کردن شمع یا نشستن در تاریکی، تفاوت عزاداری این شب با دیگر شب‌های محرم را نشان دادند.

  • نویسنده : مرادی
  • منبع خبر : البرز فردا