کشف ۵۳۷ میلیارد تومان کالای قاچاق در استان البرز
کشف ۵۳۷ میلیارد تومان کالای قاچاق در استان البرز
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز از کشف 44 میلیون قلم کالای قاچاق در سال 97 خبر داد.

به گزارش البرز فردا و به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز، «رامین ربیعی» ضمن اعلام این خبر گفت: در سال ۹۷ تعداد ده هزار و ۴۳۹ مورد بازرسی در راستای کشف کالای قاچاق صورت گرفت که در نهایت منجر به تشکیل یک هزار و ۹ فقره پرونده شد.

ربیعی با اشاره به ارزش ریالی کشفیات قاچاق کل کشور در سال ۹۷ که حدود هفت هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال است افزود: ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق استان البرز عدد پنج هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال را نشان می دهد.

بنا به گفته این مقام مسول تعداد کالاهای قاچاق کشف شده استان البرز ۴۴ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۹۸۹ قلم کالا است.
سرپرست سازمان صمت استان البرز در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمارهای مقایسه ای سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ تعداد پرونده های متشکله سه درصد، میزان بازرسی های صورت گرفته ۲۸ درصد و ارزش ریالی کشفیات قاچاق، سه هزار و ۷۵۰ درصد رشد داشته است.
ربیعی درباره گروههای کالایی کشف شده اظهار داشت: لوازم خانگی، مواد خوراکی و تجهیزات پزشکی- آزمایشگاهی جزو گروههای کالایی هستند که بیشترین آمار کشفیات را به خود اختصاص داده اند.
وی در خاتمه بیان کرد: بر مبنای ارزیابی های صورت گرفته سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در بخش ارزش ریالی کشفیات قاچاق و در بخش تعداد پرونده های متشکله به ترتیب جایگاه اول و دوم کشور را بدست آورده است.
بر اساس ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بازرسان مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها در حدود وظایف محوله قانونی، کاشف در امر قاچاق محسوب می‌شوند.