فرهنگ در آرامش/ یادداشتی از ع. کمالی
فرهنگ در آرامش/ یادداشتی از ع. کمالی
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، بعد از مدتها کش وقوس و دل نگرانی هایی که بین اهالی رسانه، و فرهنگ و هنر داشت توانست آرامش را به خود ببیند.

 

آرامشی که با حضور ناصر مقدم مدیر کل استان زنجان که توانسته بود تا در زمان مدیریت خود اقدامات قابل توجهی را انجام دهد، بدست آمد.

حضور سید موسی حسینی کاشانی که از ابتدای فعالیتش هر چند که فعالیتی در حوزه فرهنگ و ارشاد به معنای ستادی آن نداشت به عنوان مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان، مسیری را گشود که بسیاری اعتقاد دارند که شاید تکرار نشدنی است. اما این مسیر زمانی آرامش خود را از دست داد که برخی حاشیه ها، حسینی کاشانی را به مرحله استعفا و در نهایت حضور در یکی از مهمترین استانهای کشور یعنی استان قم کشاند.

بعد از رفتن حسینی کاشانی و حضور ضرغامی، حاشیه ها بیشتر و بیشتر شد ، به گونه ای که در حدود ۶ ماه حضور ضرغامی در مدیر کلی استان، عملا فعالیت های فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تعطیل شد و هیچ اقدامی در این حوزه صورت نگرفت.

حضور خیلدار به عنوان فردی سیاسی که از تاثیرگذاران اصلاح طلب در این استان بود، از همان ابتدا حاشیه ها را بیشتر و بیشتر کرد. علی خیلدار هر چند توانست مرزی بین فعالیت های سیاسی شخصی اش با فعالیت های فرهنگ و هنر استان ایجاد نماید اما همچنان سایه سیاسی بودن وی بر حاشیه های حضورش چربید. رفتن وی باز هم با حاشیه همراه بود و فرهنگ و هنر استان البرز مجددا دستخوش حاشیه های بسیار شد.

حضور ناصر مقدم به عنوان مدیرکلی که ۷ سال را در استان زنجان مدیریت داشته و از پایین ترین سطوح مدیریتی آغاز نموده بود، با اما و اگرهایی همراه بود.

عدم وجود بودجه مناسب، کاهش چشمگیر فعالیت های فرهنگی و هنری در استان، نداشتن برنامه مشخص برای فعالیت های فرهنگی استان، عدم برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی و ده ها مشکل دیگری که در پی دو سال و اندی حاشیه سازی در حوزه فرهنگ ایجاد شده بود، پیش بینی ها را برای حضوری ناموفق از سوی ناصر مقدم رقم می زد.

مقدم اگر چه پیش از این سالها در یک استان تقریبا یک دست مدیر کل بود، اما اکنون آمده بود در استانی که به غیر از مشکلات عدیده فرهنگی ای که دارد، حاشیه ها نیز بر آن سوار شده است.

با حضور او بعد از حدود سه سال و اندی که از عدم برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان می گذشت، این جلسات به ریاست نماینده ولی فقیه در استان و در دفتر ایشان برگزار شد. این اقدام مقدم که با سکوت خبری همراه بود، اما اقدام ارزشمند و قابل تاملی بود که صورت گرفت.

مقدم اما از ابتدا به دنبال این بود تا از مشارکت بخش های فرهنگی و هنری استان استفاده کرده و اقدامات خود را با مشارکت این اهالی انجام دهد. لذا به سراغ ایجاد کارگروه های مختلف رفت تا از این طریق بتواند کارگروه های مشورتی را ایجاد نموده تا با مشورت اهالی فرهنگ و هنر نسبت به اقداماتی که در استان انجام می شود، همفکری و مشورت بگیرد.

در حوزه رسانه، هر چند برخی اقداماتش که مربوط به خانه مطبوعات می شد با اما و اگرهایی همراه بود، اما هدفمند کردن آگهی های ارسالی به دفاتر روزنامه ها، توجه به روزنامه های محلی و افزایش توان سرپرستی های استانی از دیگر برنامه هایی بود که مقدم و تیم معاونت مطبوعاتی وی توانستند به سرانجام برسانند.

حضور افراد و کارشناسان آشنا به حوزه رسانه و تحصیل کرده های این بخش و توجه به برخورد با متخلفانی که در این بخش فعالیت می کردند و سالها درا ین عرصه اقدامات غیر قانونی بسیاری را انجام داده بودند، نیز سبب شد تا برخی از افرادی که منافعی در این حوزه داشتند منافعشان را در خطر ببینند و اقدامات قابل توجه مقدم و تیم همراهش را در این بخش نادیده انگاشته و بعضا به مخالفت با آن بپردازند.

حرکت به سمت عادلانه نمودن آگهی های دولتی ( که متاسفانه با برخی اقدامات قوه قضاییه با مشکلات جدی ای مواجه شد)، همچنین اصرار بر ارسال آگهی های قانونی ادارات از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که منبع درآمدی برای نشریات محلی و سرپرستی های نشریات سراسری می شدند، تلاش برای اتوماسیون نمودن دریافت نمایندگی ها که پیش از این بدون توجه و وجود سابقه و فعالیت به هر شخصی نمایندگی اعطا می شد، یا توجه به موازین قانونی صدور مجوز نشریات و همچنین ابطال مجوزهای غیر فعال نیز از جمله اقداماتی بود که این مقدم و تیم همراهش در بخش رسانه ای توانستند به سرانجام برسانند.

فعالان نمودن حوزه فرهنگ و هنر در بخش های برگزاری کنسرت ها، ( که صد البته با هماهنگی و همکاری سایر دستگاه های استان صورت می گیرد) همچنین برگزاری جشنواره های مختلف، از اکران فیلم های جشنواره فیلم فجر که دو سالی در کرج تعطیل شده بود تا اجرای برنامه های استانی گروه های مختلف هنری از جمله تئاتر ، عکاسی و … نیز بخشی از اقداماتی است که مقدم در مدت زمان حضورش در این استان توانسته بدون حاشیه سازی های مرسومی که سالهای گذشته روی می داده انجام دهد.

فعال نمودن بخش های مختلف شهرستانی استان البرز نیز از جمله اقداماتی است که ناصر مقدم توانسته آنها را فعال نماید، به عنوان مثال می توان به اجرای اردیبهشت تئاتر اشاره داشت که در این هفته در شهرستان ساوجبلاغ انجام خواهد شد.

به هر روی به نظر می رسد ناصر مقدم در حال حاضر اقدامات قابل توجهی را در استان در سکوت خبری انجام داده است که قابل تامل است. اما نباید از این نکته غافل شد که این مدیر کل نیز همچون سایر مدیران کل استان البرز، اشتباهات مدیریتی را انجام داده ویا خواهد داد اما برآیند فعالیت وی برآیندی قابل قبول در حوزه های مختلف است.

  • نویسنده : ع.کمالی