نکات طلايي درباره تغذيه در فصل بهار
نکات طلايي درباره تغذيه در فصل بهار
سبک ترین رژیم غذایی در طی سال را باید در فصل بهار داشته باشیم بنابراین در تمام وعده های غذایی از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید.

به گزارش خبرگزاری البرز فردا ، با آمدن فصل بهار بسیاری از افراد دچار آلرژی به برخی از مواد غذایی می شوند لذا متخصصین تغذیه توصیه می کنند اصول تغذیه خود را متناسب با فصول سال دچار تغییراتی بکنید.

نکته ۱: در فصل بهار وعده های غذایی سبک و زود هضمی داشته باشید

سبک ترین رژیم غذایی در طی سال را باید در فصل بهار داشته باشیم بنابراین در تمام وعده های غذایی از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید بنابراین فصل بهار زمان مناسبی برای شروع رژیم کاهش وزن و رهایی از چربی های اضافه است. روزه داری سبک برای مدت کوتاه (در نیمه های فروردین) می تواند برای پاکسازی کبد مفید باشد.

نکته ۲: مصرف این نوشیدنی ها در فصل بهار مفید است.

نوشیدن چای زنجفیل تازه و داغ در این فصل برای حذف سموم تجمع یافته و مواد هضم نشده در بدن در طی زمستان مفید است.به علاوه مصرف شربت های لیمو، نارنج، آلبالو، به، غوره، انار، سکنجبین، کاسنی و زرشک توصیه می شود.

نکته ۳:در وعده ناهار از حبوبات و سبزیجات استفاده کنید

قبل از وعده ناهار حتما صبحانه ای سبک که شامل آبمیوه و چند تکه میوه باشد میل کنید.

برای وعده ناهار بیشتر از انواع لوبیای تازه، جوانه های ماش، لوبیا، عدس و یونجه و سبزیجات سبز رنگ جوان مثل ریحان، کرفس، کاهو، مارچوبه، اسفناج، بامیه، کدو، کلم، برگ سبز تربچه و چغندر استفاده کنید مثلا آش جو، آش آبغوره، آش تمر هندی ، خورش کدو، بورانی، آش دوغ، آش ماست و سوپ سبزیجات، خورش ها و خوراک های سبزیجات که بدون سرخ شدن و با ادویه هایی چون ریحان، رازیانه، مرزنجوش، رزماری، زیره سیاه و شوید طعم دار شده باشند انتخاب های مفیدی هستند.

میوه های تازه مثل زردآلو، انجیر، انگور، آلو، انواع توت ها به همراه بادام خام و فرنی، تمر هندی ترش یا شیرین، کاهو یا سکنجبین نیز میان وعده های مفیدی هستند و مصرف آنها نسبت به تنقلات گرم مانند گردو و انواع شیرینی ها ارجحیت دارد.

نکته ۴:در فصل بهار از این مواد غذایی کمتر مصرف کنید

برای کمک به پاکسازی کبد از غذاهای با طبع گرم، تلخ و به ویژه شور باید پرهیز شود.

مصرف کمتر گوشت ها به ویژه گوشت قرمز و مواد تولید کننده خون، در مقایسه با زمستان ضروری است.

مصرف مواد و غذاهای چرب و تند در فصل بهار توصیه نمی شود.

نکته ۵:از میوه ها و سبزیجات فصلی استفاده کنید

دیدگاهی در بین برخی متخصصین تغذیه وجود دارد که میوه ها و سبزیجات را باید متناسب با فصل رویش آنها مصرف نمود.

 

بر اساس این نظریه مصرف میوه ها و سبزیجات هر فصل در همان فصل می تواند بیش از پیش مفید باشد و به پاکسازی بدن از سموم تجمع یافته کمک کند.

نکته ۶:برنامه غذایی و خواب منظمی داشته باشید

بر اساس نظریه های طب سنتی نظم برنامه غذایی و ساعت خواب به هنگام تغییر فصل که بدن نسبت به تغییرات محیطی حساس تر می شود و بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار می گیرد توصیه می شود