گزارش از مریم ابویی

آیین افتتاحیه جشنواره کتاب البرز در کتابخانه عمومی دکتر معین مهرشهر برگزار شد.

در این مراسم که برخی از مسئولان و نماینده مردم کرج حضور داشت، بر اهمیت استفاده از کتاب و کتابخوانی تاکید شد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تفاهم نامه ای با اداره کل کتابخانه های البرز و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و همچنین مرکز مطالعات وزارت خارجه در دستور کار قرار خواهیم داد.

به گزارش البرز فردا محمد جواد کولیوند با اشاره به اینکه امروز فضای کتاب و کتابخوانی و علم و دانش در این مجموعه برگزار شد گفت: وظیفه نماینده مجلس در این خصوص اینست که کتابخانه عمومی کرج را به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وصل کنیم

چرا که مرکز پژوهش های مجلس بالای ۶۰ سال نیز، قدمت دارد.

وی در ادامه افزود: گروه های متعددی در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به مطالعات طرح ها و لایحه ها می پردازند.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و آسارا با بیان این مطلب که تفاهم نامه ای فی مابین اداره کل کتابخانه های البرز و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منعقد میکنیم گفت: تا از طریق کتابخانه های عمومی بتوانیم اطلاعات قابل دسترس را در قالب موضوعات مختلف در فضای فعلی جهان دنبال کنیم.

کولیوند در بخش دیگری از سخنانش اذعان کرد: همچنین اداره کل کتابخانه های استان میتواند به مرکز مطالعات وزارت خارجه وصل شود چرا که در آنجا مرکزی عظیم است که در زمینه های مختلف مانند تاریخی، عهدنامه و معاهده نامه و…  کارهای بزرگی انجام شده است.

نماینده مردم کرج در مجلس با بیان اینکه در فضای فعلی اگر بتوانیم به این دو مجموعه بزرگ دست پیدا کنیم خاطر نشان کرد: دسترسی مجموعه کتابخانه ها جاذبه ای ایجاد میکند که بتوانیم آگاهی و اطلاعات را دریافت کنیم.

کولیوند در خاتمه از تلاش های مدیر کل کتابخانه های استان تشکر و قدر دانی کرد.

در این مراسم از خیرین نیکوکار در کتابخانه دکتر معین مهرشهر که نقش بسزایی داشتند و از مدیر مجموعه تقدیر و قدر دانی شد.

 

 

سیروس شفقی فرماندار شهرستان کرج نیز در این مراسم با تاکید بر پرداخت نیم درصد سهم شهرداری ها به کتابخانه های البرز اظهار داشت: قانونگذار با ۰/۵ درصد مقرره ای که از طریق شهرداری ها برای امر توسعه کتابخوانی در نظر گرفته است منبع بسیار مطمئنی است.

فرماندار کرج یادآور شد: از طریق ادارات کل کتابخانه ها و شهرستان ها زمین هایی را که برای اینکار مستعد است، با توجه به کاربری ها در طرح ها جامع شهری در نظرگرفته می شود.

وی تاکید کرد: از طریق کمیته برگزاری شهرستان ها آمادگی وجود دارد که این کار به سرانجام برسد؛ امسال هم توجه ویژه ای به امر کتابخوانی شده و امتیازات کمیته برنامه ریزی و حتی از اعتبارات فرمانداری در جهت اتمام کتابخانه ها صورت گرفته است.

شفقی درپاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه   وجود راه آهن در همجواری این کتابخانه اتفاقات خطرناکی را برای دانش آموزان ایجاد کرده و شهرداری هیچگونه اقدامی صورت نداده، گفت: این موضوع ضرورتی است که باید انعکاس داده شود تا از طریق مدیریت شهری پیگیری شود.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی البرز نیز در این مراسم گفت: با همکاری سازمان پسماند شهرداری کرج شهروندان میتوانند؛ از طریق سامانه ۱۳۷ کتاب های خود را به کتابخانه های عمومی البرز اهدا ء کنند.

احمد علی هراتی در آیین افتتاحیه جشنواره اهدای کتاب البرز با اشاره به امر خداپسندانه اهدای کتاب به کتابخانه ها تشریح کرد: هم اکنون شهروندان میتوانند با سامانه ۱۳۷ ارتباط برقرار کرده و کتابهای که در منازل خود دارند از طریق مجموعه شهرداری کرج جمع آوری شود و به کتابخانه های عمومی البرز اهدا میشود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی البرز نوید داد: همچنین از امروز با همکاری اداره پست در مناطق برخوردار که قابل توجه هستند پاکت های که آدرس کتابخانه های عمومی و شعار امسال ( حال خوش خواندن) بر روی آن درج شده است؛ به درب منازل ارسال میشود تا از این طریق، به جمع آوری کتاب بپردازیم.

هراتی در بخش دیگری با بیان اینکه تمام فعالیت های امروز در زمینه کتابخانه ها را مرهون تلاش نماینده مجلس محمد جواد کولیوند دانست افزود: تشکر و قدردانی میکنم چرا که  در راستای توسعه برنامه‌های  کتاب و کتابخوانی هم افزایی و همکاری لازم را داشته اند.

او در تکمیل این سخن خود عنوان کرد: هدف کتابخانه مرکزی کرج اینست که خدمات ۲۴ساعته را به مردم ارائه دهد؛ و در راستای این امر مهم توسعه کتابخانه ها با همکاری نماینده مجلس به سرانه فضاهای کتاب خانه ها استان اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به جایگاه کتاب و کتاب خوانی گفت: کتاب غذای روح انسان است هر چقدر دانایی و مطالعه بیشتر باشد در راستای آن، جامعه از آرامش بیشتری برخوردار خواهد بود.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی استان ادامه داد: با اعلام شعار حال خوش خواندن که از سوی وزارت ارشاد اسلامی میبایست این زندانی های محبوس (کتاب) را آزاد کنیم و در جایگاه اصلی خود که کتابخانه های عمومی در سطح استان هستند جانمایی شوند.

هراتی ضمن تقدیر از کتابی مدیر کتابخانه عمومی دکتر معین مهرشهر بیان کرد: از تک تک کتابداران در نقاط مختلف استان و مناطق دور افتاده که مشغول ارائه خدمت رسانی به مردم در حوزه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی هستند کمال قدر دانی و تشکر دارم.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری کرج گفت: امر به معروف و نهی از منکر که از سفارشات دین مبین اسلام است یعنی توسعه فرهنگی و اجتماعی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است.

اصغر نصیری نیز در این آیین؛ با اشاره به اینکه مجموعه شهرداری به عنوان یک سازمان بزرگ اجتماعی وظایف متعددی دارد گفت: معتقد ام شهرداری در تحقق خواسته های منطقی مردم باید تلاش کند چرا که در گذشته به جمع آوری زباله می پرداخته ولی اکنون باید به جمع آوری زباله دل مردم که همان کتابخانه های محبوس در منازل هستد بپردازد.

وی با بیان اینکه باز آفرینی فضای شهری یکی از موضوعات مهم و اساسی شهرداری هاست افزود: مناطق محرومی مانند: سهرابیه و حصار حتی از داشتن یک فضای فرهنگی کوچک محروم هستند.

نصیری در تکمیل این سخن خود بیان داشت: امر به معروف و نهی از منکر که یکی از توصیه های مهم در دین مبین اسلام است؛ و سفارش شده، یعنی توسعه فضا های فرهنگی و اجتماعی در اینگونه محله ها است.

او گفت: درجهت کاهش آسیب های اجتماعی شعار دادن کافی نیست بلکه باید توسعه همه جانبه در این مناطق داشت.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری کرج با بیان توسعه همه جانبه در محله های محروم استان افزود: با اختصاص و توزیع عادلانه بودجه ای که در اختیار شهرداری است در زمینه باز آفرینی فضای شهری باید اقدامات لازم صورت گیرد.

نصیری تاکید کرد: با ارتقای سطح فضای کالبد شهری و بهسازی آنها، و سرانه های مختلف فرهنگی بویژه موضوع کتابخانه ها در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، به طور جد کاهش آسیب های اجتماعی را بدنبال دارد.

این مسئول با اشاره به کمپین اهدای کتاب گفت: مطالعه به انسان یکرنگی را هدیه میکند و بنا به فرمایش امام صادق (ع) : کتاب خوانی برای یک ملت یک فریضه واجب است.

وی ضمن تشکر از مشارکت همه جانبه مدیر کل کتابخانه های کرج در راستای پیاده سازی کمپین اهدای کتاب یاد آور شد: مجموعه شهرداری ها و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری در این امر مهم تلاش و اعلام آمادگی دارد.

 

این مسئول عنوان کرد: شهروندان میتوانند در جهت اهدای کتاب  با سامانه ۱۳۷ شهرداری کرج تماس برقرار کنند و سریعا اکیپ های ما کتاب های که در منازل هستد را دریافت میکنند؛ همچنین از طریق سازمان فرهنگی ورزشی شهروندان میتوانند کتاب های اهدایی خود را به فرهنگسراها تحویل دهند.

نصیری با بیان اینکه کتاب های بلا استفاده غیر ارزشمند در زمینه بازیافت توسط شهرداری جمع آوری میشود خاطر نشان کرد: جانمایی مخازن مربوط به کاغذهای باطله در ادارات و فرمانداری ها توزیع شده و در مدارس نیز هماهنگی لازم انجام شده تا به نحوی مطلوب مورد استفاده و باز چرخانی قرار بگیرد.