۳۴هزار راس دام سبک در طالقان واکسینه شدند
۳۴هزار راس دام سبک در طالقان واکسینه شدند
سرپرست اداره کل دامپزشکی البرز گفت: ۳۴ هزار راس دام سبک در قالب رزمایش ملی جهاد دامپزشکی در شهرستان طالقان این استان واکسینه شدند.

به گزارش ایرنا از دامپزشکی البرز، ” علیرضا رفیعی پور” روز شنبه در نشست مشترک با مسوول جهاد دامپزشکی کشور در کرج اظهار کرد: در اجرای این رزمایش دام های عشایر و روستائیان شهرستان طالقان شامل گوسفند و بز علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک PPR و ۴۰۰ قلاده سگ گله علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

وی گفت: در رزمایش ملی جهاد دامپزشکی در شهرستان طالقان ۲۰۰ لیتر سم رایگان برای سمپاشی مکان های نگهداری دام در اختیار عشایر و روستائیان قرار گرفت ضمن آنکه بیش از ۳۰ هزار مترمربع از اماکن دامی به منظور پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو سمپاشی شد.

رفیعی پور بیان کرد : در این رزمایش جهادی افزون بر معاینه رایگان ۹ هزار رأس دام سبک ، داروهای ضد انگل دامی در اختیار دامداران طالقان قرار گرفت.

شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک طی سالهای اخیر سبب تلف شدن تعداد زیادی از کل و بزها و میش های وحشی در شهرستان طالقان شد که برای پیشگیری از شیوع دوباره این بیماری احشام اهلی منطقه واکسینه شدند.

انتقال دام های اهلی شهرستان طالقان به محدوده زیستگاههای حیات وحش علت مرگ ومیر کل ، بز و میش های وحشی اعلام شد.

۳۵میلیون خدمت رایگان جهاد دامپزشکی درکشور

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مسوول جهاد دامپزشکی کشور در نشست مشترک با سرپرست دامپزشکی البرز با بیان اینکه خرداد ماه سال ۱۴۰۱ اولین رزمایش جهاد دامپزشکی در منطقه زاگرس انجام شد، گفت: تاکنون افزون بر ۳۵ میلیون خدمت رایگان در قالب رزمایش ملی جهاد دامپزشکی به دامداران کشور ارائه شده است .

دکتر امین اسدی افزود: تاکنون حدود ۱۶۰ رزمایش توسط جهاد دامپزشکی در کشور برگزار شده و مرحله جدید این رزمایش به یاد شهدای خدمت از ششم خردادماه جاری آغاز و تا شانزدهم همین ماه ادامه دارد.