تنفس سفره های زیرزمینی/ ۳۱ حلقه چاه غیرمجاز در اشتهارد مسدود شد
تنفس سفره های زیرزمینی/ ۳۱ حلقه چاه غیرمجاز در اشتهارد مسدود شد
مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد استان البرز اعلام کرد: ۳۱ حلقه چاه غیر مجاز طی۲ ماه گذشته با هدف تنفس سفره های زیر زمینی و کنترل برداشت بی رویه آب در نواحی مسکونی و صنعتی این شهرستان شناسایی و مسدود شده است.

غلامرضا احمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آنجا که دشت اشتهارد به علت فقر منابع آب زیرزمینی جزو دشت های بحرانی و ممنوعه کشور و استان البرز است، بنابراین طرح های حفاظتی و کنترلی برای صیانت از آب در این منطقه تشدید شده است.

وی ادامه داد: طی چهار سال گذشته تاکنون در مجموع ۴۹۰ حلقه چاه در دشت ممنوعه اشتهارد شناسایی و مسدود شده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد گفت: امسال شناسایی چاههای غیر مجاز در محدوده های صنعتی و مسکونی این شهرستان با جدیت دنبال می شود.

احمدی تاکید کرد: تلاش ها براین است تا با اجرای طرح های حفاظتی و تغذیه مصنوعی دشت ها، سفره های زیر زمینی اشتهارد از حالت بحرانی خارج شود.

این مسوول افزود: برداشت های بی رویه از سفره های زیر زمینی اشتهارد طی دهه های گذشته سبب فقر شدید این منابع آبی شده که از سال ۱۳۹۹ طرح های کنترلی در اشتهارد به اجرا درآمده است.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار تعداد ۱۶۷حلقه غیر مجاز، سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۹حلقه چاه ، سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۱ حلقه چاه و در سال ۱۴۰۲ تعداد ۸۲ حلقه چاه را در این شهرستان پر کردیم.

شهرستان ۱۰۰ هزار نفری اشتهارد در جنوب غربی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.