۲۵هزار کودک البرزی غربالگری بینایی شدند
۲۵هزار کودک البرزی غربالگری بینایی شدند
مدیرکل بهزیستی استان البرز با اعلام اجرای طرح غربالگری بینایی کودکان سه تا ۶ سال، گفت: ۲۵ هزار کودک در این استان در نیمه اول سال جاری غربالگری بینایی شدند .

به گزارش البرزفردا ، ” وجیهه محمدی فلاح” افزود: اکنون پایگاه های غربالگری بینایی تحت نظارت بهزیستی استان البرز آماده پذیرش کودکان سه تا ۶ سال هستند که این طرح برای پیشگیری از اختلالات بینایی، توجه به آمبلیوپی به عنوان یکی از اولویت های برنامه پیشگیری مورد توجه خاص است .

وی بیان کرد: بیماری تنبلی چشم یک اختلال اکتسابی بینایی یکطرفه و گاه دوطرفه است که پس از رفع هر گونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم برطرف نشده و کماکان باقی می ماند.

محمدی فلاح تاکید کرد: این بیماری اگر به موقع درمان نشود فرد را از یک یا هر دوچشم بسیار کم بینا و یا نابینا خواهد کرد ولی در صورت درمان به موقع قابل پیشگیری می باشد.

وی یاد آورشد: بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری قبل از پنج سالگی است و این اختلال اگر دیر تشخیص داده شود، درمان آن دشوارتر و میزان بهبودی کمتر خواهد بود ؛به طوری که اگر درمان در سنین ۱۰تا۱۲ سالگی آغاز شود دید کامل نخواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: پس از ۱۲ سالگی اثری در بهبود دید چشم در صورت بی توجهی به بیماری تنبلی چشم نخواهیم داشت چرا که این بیماری گاها با علایمی از قبیل توجه بیشتر با یک چشم،مالیدن چشم ها، پلک زدن زیاد بروز می کند.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه اینکه در بیشتر موارد ظاهر چشم تنبل کاملا طبیعی است و هیچ نشانه ای از بیماری در آن دیده نمی شود که تنها راه پیشگیری ازبیماری تنبلی چشم،تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است چشم همه کودکان در این برنامه در سنین سه تا ۶ سالگی مورد غربال قرار می گیرد.

۱۱۳ هزار و ۸۳۳ کودک سال گذشته غربالگری بینایی درالبرز شدند

محمدی فلاح یاد آورشد: سال گذشته ۱۱۳ هزار و ۸۳۳ کودک تحت غربالگری بینایی قرار گرفتند که برش تعیین شده از سوی سازمان بهزیستی در سال جاری ، ۱۰۸ هزار و ۸۴ نفر است .

وی گفت: برنامه غربالگری بینایی برای کودکان سه تا۶ سال با رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان در حال انجام است که کمک هزینه های درمانی برای افراد بی بضاعت توسط بهزیستی انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی استان البرز اضافه کرد: انتظار ما از والدین کودکان سه تا ۶ سال این است که این فرصت طلایی را از دست ندهند و با مراجعه به پایگاههای سنجش بینایی سلامت بینایی را به کودکانشان هدیه دهند.