سیل ویرانگر
سیل ویرانگر
پنجشنبه و جمعه 18 و 19 خرداد ماه، هشدار نارنجی برای استان البرز اعلام شده بود.

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای مخاطراتی نظیر باران شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید و تگرگ برای استانهای کشور اعلام می شود. این اعلام یعنی اینکه می بایست آمادگی لازم برای بارش شدید باران در منطقه وجود داشته باشد
بازبینی سیل های مخرب در جاده چالوس که منجر به تخریب های بزرگ به جاده شده است را می توان در سال ۱۵۳۹ دید. سالی که گفته می شود پس از تخریب جاده در همان پیچ عسلک و تکاوران به وقوع پیوست.
منظور از پیج تکاوران همانجایی است که پیش از این بخشی از یگان تکاوران ارتش جمهوری اسلامی مستقر بوده و اکنون بخشهای کوچکی از آن یگان هنوز در این منطقه حصور دارند.
سال ۵۹ سیل و ریزش شدید باران در همین نقطه سبب می شود تا ۵۳ تکاور ارتش جان خود را از دست بدهند.
بارش شدید باران اما در این سالها به اندازه بارش دوشب گذشته نبود، این بارشها سبب شد تا سه نقطه از جاده چالوس دچار خسارت های جدی شود، به طوری که در پیچ عسلک و تکاوران حدود ۲۰۰ متر از جاده از بین رفته و نیاز است تا مجددا این بخش از جاده بازسازی شود.

سجاد خدری بخشدار آسارا می گوید: از همان ابتدای بارش ها، با کمک دستگاه های امدادی، سپاه، راهداری و دهیاران همه آنهایی که در مسیر مانده بودند، به مساجد، حسینیه ها، راهدارخانه ها و اماکن امن انتقال پیدا کرده و به تمامی در راه ماندگان نیز اقلام خوراکی توزیع شد.
مجتبی عبدالهی در اولین ساعات روز جمعه به منطقه می رود، وی در بازدیدی که به همراه برخی از مسئولان از جمله فرمانده سپاه استان، شهردار کرج و برخی دیگر از مسئولان استان دارد، از نزدیک با وضعیت بوجود آمده در جاده آشنا شده و دستورات لازم را می دهد.

در ادامه اخبار مرتبط با این سیل منتشر می شود

آخرین وضعیت بازگشایی جاده کرج-چالوس
استاندار البرز گفت: بازگشایی محور کرج ـ چالوس با حضور تمامی نیروهای راهداری و خدماتی با جدیت ادامه دارد.

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز، در بازدید از روند امداد، خدمات رسانی و بازگشایی جاده کرج_چالوس در سیل شب گذشته، با بیان اینکه بارندگی‌ها منجر به جاری شدن سیل و ریز کوه و رانش در این محور شده که با خساراتی همراه است، گفت: از تونل ۵ جاده کرج_چالوس حوالی سد امیرکبیر تا تونل یک با ریزش کوه و انسداد و تخریب جاده مواجه شده ایم.
وی ادامه داد: با پیش بینی‌های صورت گرفته، روز گذشته تمامی نیروهای امداد و نجات، راهداری، هلال احمر، خدماتی و… در جاده مستقر و آماده بودند.

عبداللهی گفت: خوشبختانه با حضور به موقع نیروهای امدادی و نجات، بحران سیل و ریزش کوه مدیریت شد و خسارت جانی منجر به مرگ نداشتیم.
وی افزود: تمامی افرادی که در سیل متوقف شدند به مکانی امن هدایت شده اند و اسکان یافتند، خودروها نیز در مسیر جایگزین که از سوی راهداری ایجاد شده، در حال خروج از محور هستند.
استاندار البرز گفت: بازگشایی مسیر توسط راهداری و نیروهای خدماتی از چند جبهه ای که با انسداد و ریزش شدید همراه بوده، دنبال می‌شود.
وی افزود: به طور قطع بازسازی محور توسط نیروهای وزارت راه و شهرسازی با جدیت پیگیری و اجرایی خواهد شد، در حال حاضر آنچه که مهم است خروج خودروها و بازگشایی و پاکسازی مسیر است.
عبداللهی گفت: کارشناسان راهداری و راه و شهرسازی در محور حضور دارند و بررسی های تخصصی در حال انجام است.
وی افزود: جاده کرج_چالوس تا اطلاع ثانوی مسدود است و عملیات بازگشایی مسیر با جدیت دنبال می‌شود.

بسیج نیروها و تجهیزات سپاه البرز برای امدادرسانی به سیل‌زدگان
فرمانده سپاه استان البرز گفت: نیروها، امکانات و تجهیزات سپاه و بسیج برای امدادرسانی و رفع مشکلات مردم در جاده چالوس از لحظات اولیه وقوع سیل بسیج شدند.
سردار علیرضا حیدرنیا با حضور در مناطق سیل زده جاده چالوس ضمن قدردانی و تشکر از تلاش‌های ارزنده و مجاهدانه پاسداران و بسیجیان و تمام نیروهای امدادی برای حضور به موقع در صحنه عملیات امداد و نجات و خدمت رسانی به هموطنان عزیز در مناطق دچار حادثه شده جاده چالوس طی دستوری بر ضرورت ارتقا و تشدید آمادگی‌های گروه‌های جهادی و یگان‌های امدادی بسیج برای کمک به سایر نیروهای امدادی تاکید کرد.
وی با اشاره به خسارت‌های فراوان در جاده چالوس گفت: سپاه ظرفیت‌های خود را متناسب با نوع مخاطره برای امداد رسانی و کمک به مردم وارد میدان می‌کند.
فرمانده سپاه استان البرز با تاکید بر اینکه فرزندان ملت ایران در سپاه و بسیج همواره در کنار مردم بوده و هستند افزود: بزرگترین افتخار فرزندان ملت ایران در سپاه و بسیج خدمتگزاری به مردم است.
اسکان مسافران گرفتارشده در سیل جاده چالوس
بخشدار آسارا گفت: مسافران گرفتارشده در سیل شب گذشته جاده چالوس اسکان داده شدند.

سجاد خدری اظهار کرد: بارندگی شدید در شب گذشته موجب وقوع سیل در محور کرج – چالوس شد.
وی بیان کرد: سیلاب و رانش زمین موجب بسته شدن این محور و گرفتار شدن تعدادی از خودروها و مسافران شد.
بخشدار آسارا تصریح کرد: مسافران گرفتارشده در سیل شب گذشته جاده چالوس اسکان داده شدند.
وی متذکر شد: نیروهای راهداری در حال تلاش بازگشایی برای بازگشایی محور کرج – چالوس هستند.

۱۵۰ خودرو در جاده چالوس گرفتار هستند/ سرنشینان منتقل شدند
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز گفت: بیش از ۱۵۰ خودرو در محور چالوس متوقف شده و سرنشینان از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به خارج از محدوده هدایت شدند.
منوچهر غفاری اظهار کرد: در طی بارش‌های صورت گرفته در بعد از ظهر روز گذشته در ارتفاعات به ویژه در محور کرج تا کندوان، سیلاب به وقوع پیوست که با وجود کوتاه بودن مدت زمان بارش‌ها در طول چند ساعت خسارت‌های جدی به بخش‌هایی از این محور بویژه در محدوده پیچ عسل کوک (شاندیز) و تکاوران وارد شده است اما خسارت جانی دربر نداشته و امدادرسانی همچنان ادامه دارد.
وی بیان کرد: از شهروندان تقاضا می‌شود تا بازگشایی کامل این محور از مسیرهای جایگزین استفاده کنند تا با مشکل مواجه نشوند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز تصریح کرد: ۱۵۰ خودرو در محور کرج- چالوس متوقف شده و سرنشینان از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به خارج از محدوده هدایت شدند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر امدادرسانی‌ها از طریق مسیر شهرستانک و خوزنکلا در حال انجام است.
غفاری متذکر شد: استاندار البرز، معاونین وی و مدیران کل دستگاه‌های امدادی، خدماتی و همچنین رئیس پلیس راه البرز در محل حضور دارند.

امدادرسانی به ۵۰۰ سیل‌زده در جاده چالوس
مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز گفت: در پی وقوع سیلاب شب گذشته در جاده چالوس تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر توسط نیروهای هلال احمر نجات پیدا کردند.
محمد باقر خلفی اظهار کرد: در پی وقوع سیلاب شب گذشته در جاده چالوس تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر توسط نیروهای هلال احمر نجات پیدا کردند.
وی بیان کرد: همچنین هفت نفر در زمان سیل به درون رودخانه کرج سقوط کرده بودند که نجات پیدا کردند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز تصریح کرد: با توجه به حجر سیل و گل و لای زیادی که وارد محور شده است، هنوز تعدادی خودرو در گل و لای گرفتار هستند که در حال آزادسازی آنها هستیم.
وی متذکر شد: سیل شب گذشته در جاده چالوس تاکنون فوتی نداشته است.
سرپرست فرمانداری کرج خبر داد؛

انتقال ۱۲۰۰ سیل‌زده جاده چالوس به کرج
سرپرست فرمانداری کرج گفت: بیش از یک هزار و ۲۰۰ کودک و زن که در سیل شب گذشته در جاده چالوس گرفتار شده بودند به کرج منتقل شدند.
کاوه حدادپور با اشاره به سیل شب گذشته در محور کرج – چالوس اظهار کرد: در این حادثه بیش از ۷۰۰ خودرو گرفتار شده بودند که با شکافتن کوه در دو مرحله ۵۰۰ آزادسازی شدند.
وی با بیان اینکه تمامی امکانات برای بازگشایی محور کرج – چالوس به کار گرفته شده است، تصریح کرد: در حال حاضر در حال انجام عملیات برای بازگشایی مسیر ۲۰۰ خود باقی‌مانده در این محور هستیم.
سرپرست فرمانداری کرج متذکر شد: بیش از یک هزار و ۲۰۰ کودک و زن که در سیل شب گذشته در جاده چالوس گرفتار شده بودند به کرج منتقل شدند.
وی متذکر شد: در ۱۰ نقطه جاده کرج – چالوس ریزش سنگین کوه صورت گرفت که منجر به انسداد تونل‌ها و گرفتارشدن خودروها در بین این ریزش‌ها شد.

بیش از ۲۰۰ مسافر در جاده کرج-چالوس امدادرسانی شدند
سرپرست فرمانداری کرج از امدادرسانی به بیش از ۲۰۰ نفر و ۱۵۰ خودرو گرفتار در سیلاب جاده چالوس به سمت کرج خبرداد.
کاوه حدادپور، سرپرست فرمانداری کرج، امروز ۱۹ خردادماه، در جمع اصحاب رسانه، گفت: ارائه خدمات در پی وقوع سیل در جاده کرج چالوس از مسیر شهرستانک و خوزنکلا ادامه دارد، تا کنون ۲۰۰ مسافر و ۱۵۰ خودروی گرفتار در سیل امدادرسانی شدند‌.
وی افزود: استاندار البرز، معاونان و مدیران کل دستگاه های امدادی و خدماتی در محل وقوع سیل جاده چالوس حضور دارند.
حدادپور، خسارت‌های ناشی از سیلاب جاده چالوس پرشمار و نیازمند بررسی کارشناسی برشمرد و افزود: اکنون نقاط تونل‌های چهار، پنج و مقابل رستوران شاندیز به دلیل رسوب سیلاب بسته است.
سرپرست فرمانداری کرج گفت: به دلیل حجم زیاد این سیلاب شب گذشته مجبور شدیم بخشی از آب سد تنظیمی خوزنکلا را به سمت رودخانه کرج جاری و مدیریت کنیم.
وی بیان کرد: نیروهای فضای سبز، هلال احمر و آتش نشانی در مسیر رودخانه کرج و منطقه بیلقان، اطلاع رسانی لازم را به مردم داشتند تا حاشیه رودخانه را ترک کنند و مشکلی بوجود نیامد.
حدادپور گفت: بیشترین حجم خسارت‌ها در محدوده پیچ عسل کوک(شاندیز) و تکاوران وارد شده است.
معاون استاندار افزود: خوشبختانه سیل خسارت جانی دربرنداشته و امدادرسانی همچنان ادامه دارد.
در حال حاضر امدادرسانی ها از طریق مسیر شهرستانک و خوزنکلا در حال انجام است.
بخش‌هایی از جاده چالوس آسیب جدی دیده است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به اینکه ۱۵۰ خودرویی که در مسیر سیل جاده کرج-چالوس قرار داشتند، منتقل شدند، گفت: بخش‌های از جاده کرج-چالوس دچار خسارات جدی شده است.
منوچهر غفاری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز، گفت: در طی بارش‌های صورت گرفته در بعدازظهر روز گذشته در ارتفاعات بویژه در محور کرج تا کندوان، سیلاب بوقوع پیوست که علی رغم کوتاه بودن مدت زمان بارش ها در طول چند ساعت خسارت‌های جدی به بخش هایی از این محور بویژه در محدوده پیچ عسل کوک(شاندیز) و تکاوران وارد شده است اما خوشبختانه خسارت جانی دربرنداشته و امدادرسانی همچنان ادامه دارد.
وی افزود: از شهروندان تقاضا می شود تا بازگشایی کامل این محور از مسیرهای جایگزین استفاده کنند تا با مشکل مواجه نشوند‌.
این مقام مسؤول اضافه کرد: بیش از ۹۰ خودروها متوقف شده و سرنشینان از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به خارج از محدوده هدایت شدند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز یادآور شد: در حال حاضر امدادرسانی ها از طریق مسیر شهرستانک و خوزنکلا در حال انجام است.
گفتنی است درحال حاضر؛ استاندار البرز، معاونین وی و مدیران کل دستگاه‌های امدادی، خدماتی و همچنین رئیس پلیس راه البرز در محل حضور دارند.