برنامه ریزی هدفمند شرط تحقق شعار سال
برنامه ریزی هدفمند شرط تحقق شعار سال
زهرا کورانی مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال خود، نکات کلیدی و قابل تاملی را مطرح کردند که نیاز است مدیران و مسئولان کشور در تمامی رده ها از آن به عنوان شاخصی برای تحقق شعار سال استفاده کنند.

مقام عظمای ولایت در پیام نوروزی خود، با تاکید بر اینکه موضوع اقتصاد، مهمترین مسئله کشور است به مدیران و مسئولان این تذکر را داد که توجه به اقتصاد و تامین معاش مردم، مهمترین دغدغه نظام و مردم است.

نکته ای که ایشان به آن تاکید فراوان داشت، تلخ و شیرینی های سال ۱۴۰۱ بود، آنجا که معظم له، به سخت بودن معاش مردم بخصوص در حوزه کالاهای اساسی و تامین مواد غذایی مردم اشاره داشتند، نشان می دهد که مدیران و مسئولان می بایست توجه اشان به حل این معضل باشد.

یقینا مدیران در سطوح مختلف در قوای سه گانه می بایست برنامه ریزی دقیق و هدفمندی را برای رفع مشکلات معیشتی مردم به کار گیرند، چرا که این بخش در حال حاضر بیشترین فشار را به مردم بخصوص به دهک های پایین جامعه وارد کرده است.

توجه مقام معظم رهبری به حمایت دولت از تولید به عنوان یک شیرینی برای ملت دانستند اما در عین حال تورم موجود، مواد غذایی و تاکید ایشان بر دیده شدن فعالیت ها و حمایت ها از تولید، بر سر سفره مردم، نشان می دهد که هدفگذاری اقتصادی کارگزاران، هدف گذاری به سمت رفع مشکلات نبوده و این بخش نیازمند اصلاح ساختار و اصلاح قوانین است.

آنگونه که معظم له نیز در سخنان شان در حرم مطهر امام رضا(ع) به آن اشاره کردند، توجه ایشان به اصلاح، توجه ایشان به اصلاح ساختار و اصلاح قوانین است.

توجه مدیران و مسئولان کشور، به اصلاح قوانین و ساختار در حوزه اقتصادی به نحوی که توان و پتانسیل اقتصادی کشور به سمت، دیده شدن بر سر سفره مردم باشد، نکته ای است که تمامی مدیران در همه رده ها می بایست به آن توجه کرده و برای آن برنامه ریزی دقیق و هدفمند داشته باشند.

اقتصاد مسئله اصلی کشور است، جمله ای که رهبر انقلاب با اشاره به آن و تاکیداتی که در بیش از یک دهه بر موضوعات اقتصادی بخصوص در شعارهای سال خود داشتند، نشان می دهد که در این حوزه به شدت کم کاری صورت گرفته است. به نظر می رسد این کم کاری نشات گرفته از عدم اجرای برنامه های بلند مدت و تاکید بر اجرای این برنامه هاست.

رشد تولید نیز از آن جمله مواردی است که معظم له بارها در موضوعات مختلف به آن اشاره داشته اند، دوتایی مهار تورم و رشد تولید، دو مولفه ای است که نسبت مستقیمی با یکدیگر دارد، هر کجا که تورم بوجود آمده، رشد تولید کاهش پیدا کرده و هر زمان که رشد تولید افزایش داشته است، تورم کاهش پیدا کرده است.

توجه به این دو مولفه و تمرکز تصمیم گیران بر این دو مولفه به صورت همزمان، می تواند گشایشی جدی در عرصه های مختلف داشته باشد.

یقینا با توجه به همت و همیتی که دولت دکتر رییسی در حمایت از تولید و ایجاد زمینه های مناسب برای رشد تولید و اشتغال در سال ۱۴۰۱ داشته، این امید دیده می شود که امسال، سال مهار تورم در کشور بوده و سالی با ثبات اقتصادی را شاهد باشیم.