جمهوری اسلامی ایران برگرفته از غدیر است
جمهوری اسلامی ایران برگرفته از غدیر است
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) الگوی تشکیل جمهوری اسلامی را غدیر می دانستند.

حجه الاسلام سعید اجلالی دبیر اجرایی دفتر نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر در استان البرز با اعلام این مطلب اظهار داشت: همه حکومتها به الگو و نمونه نیاز دارند تا بر اساس آن، رابطه بین حاکم و مردم مشخص شود و حکومت، وظایف خود را به درستی انجام دهد.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) بر این عقیده بود که غدیر، الگوی حکومت اسلامی را معین کرد. ایشان در این باره می فرمود: «روز عید غدیر روزی است که پیغمبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – تکلیف حکومت را معین فرمود و الگوی حکومت اسلامی را تا آخر تعیین فرمود.

این فعال فرهنگی در استان البرز اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) بر همین اساس اس که تاکید می کنند حکومت اسلام نمونه اش عبارت از یک همچون شخصیتی است که در همه جهاتْ مهذّب، در همه جهات معجزه است.

اجلالی در بخش دیگری از سخنان خود در این خصوص اظهار داشت: امام خمینی (ره) معتقد بود که بزرگیِ عید غدیر، از وجود با برکت علی علیه السلام است و می فرمود: «مسئله غدیر، مسئله ای نیست که بنفسه برای حضرت امیر یک مسئله ای پیش بیاورد، حضرت امیر مسئله غدیر را ایجاد کرده است.

این مسئول ادامه داد: امام خمینی (ره) از همین روست که اشاره می کنند به وجود شریفی که منبع همه جهات بوده است، موجب این شده است که غدیر پیش بیاید.

حجه الاسلام و المسلمین سعید اجلالی در پایان با ذکر این نکته اظهارد اشت: امام خمینی (ره) در طول سالیان عمر خود تلاش نمودند تا جمهوری اسلامی ایران را الگو و نمونه ای از واقعه غدیر بدانند که هم جمهوریت نظام و هم اسلامیت نظام بخصوص اسلام شیعی ناب محمدی (ص) که مد نظر ایشان بود، محقق شود.