مراسم بزرگداشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین منابع طبیعی ایران در کرج برگزار می‌شود.
مراسم بزرگداشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین منابع طبیعی ایران در کرج برگزار می‌شود.
 رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران از برگزاری هفتادمین مراسم بزرگداشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین منابع طبیعی ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، دکتر مهدی قربانی روز سه شنبه ۲۹ آذرماه در نشست خبری که در خصوص برگزاری مراسم بزرگداشت استاد کریم ساعی در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، با بیان اینکه این مرکز نخستین و کهن ترین م واحد آموزش علوم منابع طبیعی در ایران است، گفت: انستیتو جنگل و مرتع در سال۱۳۴۱ در دانشکده کشاورزی، راه‌اندازی و در سال ۱۳۴۵ گروه آموزشی جنگلداری و صنایع چوب با انستیتو جنگل و مرتع تلفیق و دانشکده جنگلداری در این مکان، تاسیس و در سال ۱۳۵۱ به دانشکده منابع طبیعی تغییر نام پیدا کرد.

قربانی با اشاره به تلاش‌های دکتر کریم ساعی در علوم منابع طبیعی کشور، گفت: دانشکده منابع طبیعی که از گروه‌های آموزشی صنایع چوب و کاغذ، جنگلداری احیای مناطق خشک، محیط زیست و شیلات تشکیل شده در حال حاضر با بیش از ۶۰ عضو هیئت علمی در بیش از ۱۹ رشته تحصیلی از کارشناسی تا دکتری تنها دانشکده ای که است در کشور که کلیه ی  رشته های منابع طبیعی را در گرایش های مختلف پذیرش داریم .

دکتر قربانی ادامه داد: این دانشکده  فعالیت‌های خود را درحوزه های  آموزشی  و پژوهشی، و هم دربخش  تحقیقات وپیگیری و هم در تربیت نیروی انسانی نقش پررنگی دارد.

وی در خصوص آیین  بزرگداشت دکتر کریم ساعی گفت: چهارم دی ماه هر سال آیین بزرگداشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین منابع طبیعی مراسمی برگزار می‌شود و  امسال هم این آیین که هفتادمین سال یادبود ایشان است برگزار خواهد شد ولی با تغییراتی نسبت به سال‌های قبل انحام می شود.

قربانی ادامه داد:یکی از دلایل آن این است که  ما درکشور درآستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم و از طرفی هم باور داریم که دانشگاه با توجه به‌ مسئولیت اجتماعی خودش در حل مسائل جامعه باید برای چالش هایی که در جامعه با آن روبرو هستیم نقش موثر و بسزایی داشته باشد.

وی با بیان اينکه نگاه نسل سوم و چهارم دردانشگاه  بنیان گذاری شده است افزود: نگاه دانشگاه تحت عنوان دانشگاه کارآفرین،ودانشگاهی که توجه به مسئولیت اجتماعی خودش دارد وبرای حل چالش هایی  که در جامعه است مشارکت می‌کند را در این برنامه لحاظ کرده و به ایجاد گفتمان در بخش منابع طبیعی با حضور ذی نفعان نظام حکمرانی منابع طبیعی متمرکز خواهد شد.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران افزود: یکی از برنامه های که در شش ماه اخیر جزو چشم اندازها بوده است بحث مرجعیت علمی دانشکده منابع طبیعی در کل مسائل محیط زیست کشور است. برای مرجع علمی شدن باید در درون گروه های آموزشی خود همکاری ها و هماهنگی های اساسی و اصولی داشته باشیم و فعالیت های بین رشته ای را توسعه دهیم.

دکتر قربانی  با بیان اینکه در همین راستا در دو ماه گذشته اقداماتی انجام شده افزود: با تصویب دو رشته بین رشته‌ای برای اولین بار در کشورکه این دو رشته در وزارت علوم تصویب اولیه شده و تا پایان سال اجرایی خواهد شد. یکی از این رشته‌ها مدیریت مناطق ساحلی است؛ چون سواحل و اقتصاد دریا پایه در کشور مغفول مانده و دانشکده با همکاری سازمان بنادر برای جذب دانش‌آموختگان به راه‌اندازی این رشته اقدام کرده است. رشته دوم هم فناوری و کارآفرینی پایدار است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حکمرانی منابع طبیعی که یک امر بین رشته ای است  تصریح کرد: یک رشته خاص نمی‌تواند مسائل مدیریت پایدار منابع طبیعی  ومحیط زیست  کشور را حل کند به این دلیل رشته دوم را هم راه اندازی کردیم و در آن بر دو موضوع فناوری و کاربرد فن آوری های  نو ظهور در علم منابع طبیعی و توسعه روحیه کارآفرینی در میان دانشجویان تاکید شده است.

دکتر قربانی با بیان اینکه در این سال‌ها نتوانستیم کارآفرینی را در سازمان منابع طبیعی نهادینه کنیم اظهار داشت: به همین دليل هم هست که عموما بهره برداران ما در عرصه ی منابع طبیعی از نظر معیشت درتنگناهای مختلفی هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: اما مراد ما از کار آفرینی،  کارآفرینی اکولوژیکی و طبیعت محور است،کارآفرینی که در آن کسب و کارهایی باید شکل بگيردکه هم زیست با طبیعت باشد نه مخرب با طبیعت چرا که دانشکده منابع طبیعی و حوزه ی محيط زيست تاکید بر پایداری طبیعت دارد.

دکتر قربانی گفت : این رشته از آن رشته‌هایی است که قطعا خواهد توانست دانشجویان وفارغ التحصیلان ما را در حوزه ی کار آفرینی تحت پوشش قرار هد و اگر بعد کار آفرینی در این رشته ها تقویت شود دانشجویان ما دیگر وابستگی به استخدام مراکز دولتی نخواهند داشت.

وی افزود:در این راستا یک مرکز کارآفرینی و رشد کسب و کار پایدار هم در این مدت تاسیس شده است تا در آن برای دانشجویان پرونده شغلی تشکیل دهیم چون بسیاری از دانشجویان استعدادهای فوق برنامه دارند که اگر توجه کنیم و کمک کنیم در رشته‌های خود به ثروت برسند برای دیگر دانشجویان نیز ایجاد انگیزه خواهد کرد.

وی در ادامه از لزوم تعامل دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی گفت و اعلام کرد: در همین راستا اخیرا پنج تفاهم نامه با منابع طبیعی و محیط زیست به امضا رسانده‌ایم و علاوه بر این مقرر شد  دبیرخانه مطالعات مدیریت جامع و پایدار منابع طبیعی البرز در این دانشکده مستقر شود.

وی افزود: موضوع دیگر تعامل با کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی، آب و محیط زیست مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن رئیس کمیسیون از منابع طبیعی خواستند تا نظرات خود را در خصوص تدوین برنامه هفتم توسعه مطرح کند.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در نظام حکمرانی منابع طبیعی باید به سمتی برویم که صدای همه ذی نفعان  اعم از تشکل‌های مردمی، دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و … شنیده شود.

وی در خصوص موضوعات مهم زیست محیطی کشور با بیان اینکه در این زمینه ما دچار یک حکمرانی متمرکز ناهماهنگ هستیم که با چالش مواجه شده‌ایم، گفت: یکی از مهمترین موضوعات آلودگی هوا است که باید حکمرانی متمرکز همه ی دستگاه های اجرایی آلودگی هوا ایجاد و طبق آن سیاست‌ها به سمت ارتقای تاب‌آوری برود. این نوع مسائل چندوجهی است و برای حل آن باید شیوه حکمرانی در منابع طبیعی و محیط زیست را تغییر داد و از حکمرانی متمرکز دولتی به سمت حکمرانی چند مرکزی که دو بعد مهم هماهنگی بین ذینفعان و توزیع قدرت در تصمیم سازی برای حل چالش مشخص دارد رفت.

وی در پایان با بیان اینکه در مراسم بزرگداشت دکتر کریم ساعی از سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و تشکل‌های مردم نهاد دعوت شده است، گفت: در این مراسم از ۱۱ استاد برجسته علوم منابع طبیعی قدردانی و به سه دانشجوی نمونه و سه جنگلبان و محیط‌بان هم نشان ساعی تقدیم خواهد شد.