سرانه‌های فرهنگی البرز ارتقا می‌یابد/ اولین گام، برچیدن حاشیه‌نشینی
سرانه‌های فرهنگی البرز ارتقا می‌یابد/ اولین گام، برچیدن حاشیه‌نشینی
نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی، گفت: استان البرز ظرفیت‌ بسیار خوبی از نظر نیروی انسانیِ ماهر و هنرمندان سرآمد دارد ولی از نظر زیرساخت‌ها و شاخص‌ سرانه‌های‌ فرهنگی وضعیت مطلوبی ندارد. لذا لازم است با تمام توان ظرفیت‌های فیزیکی و سرانه‌های فرهنگی استان را ارتقا دهیم .

علیرضا عباسی، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در بازدید از ۱۰ نقطه فرهنگی استان البرز، گفت: نگارخانه میلاد، فرهنگسرای جوان و ساختمان پردیس تئاتر کرج و برخی پلاتوهای موجود تمرین تئاتر، هنرستان هنرهای زیبا (پسرانه و دخترانه) کرج، ساختمان تئاتر شهر، فرهنگسرای آسمان نما، فرهنگسرای خط و تذهیب کرج، نگارخانه و آموزشگاه آزاد مهارت‌های تجسمی کیانمهر بازدید صورت گرفت.

وی در ادامه ضمن تاکید بر فقر سرانه‌های فرهنگی استان البرز اظهار کرد: یکی از حوزه‌های مهم مغفول مانده در حوزه شهرستان کرج حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی است که متاسفانه مورد کم لطفی و بی‌مهری قرار گرفته است.

فرهنگ پاشنه آشیل کشور محسوب می‌شود

نماینده مردم شریف کرج افزود: از آنجایی که انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است باید توجه ویژه و جدی به حوزه فرهنگ و ارشاد شود چرا که حوزه فرهنگ پاشنه آشیل کشور محسوب می‌شود و تاکیدات مقام معظم رهبری نیز موید این امر است.

او با بیان اینکه ‌یکی از ضعف‌های فرهنگی ما عدم تبیین نظام به نسل نوجوان است، گفت: معتقدیم اگر در حوزه فرهنگ اقدامات موثری صورت گیرد و دستاوردهای فرهنگی به‌خوبی به نمایش درآید، قادر خواهیم بود نسل جوان را از این منظر بیمه کنیم.

نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه استان البرز ظرفیت‌ بسیار خوبی از نظر نیروی انسانیِ ماهر و هنرمندان سرآمد دارد ولی از نظر زیرساخت‌ها و شاخص‌ سرانه‌های‌ فرهنگی وضعیت مطلوبی ندارد. لذا لازم است با تمام توان ظرفیت‌های فیزیکی و سرانه‌های فرهنگی استان را ارتقا دهیم

وی هدف از این بازدید را آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های فرهنگی و احصاء کمبودها در جهت رفع مشکلات عنوان کرد و گفت: فرهنگ مقوله‌ای بسیار گسترده و قدرتمند و زبان گویایی برای کارآمدی نظام محسوب می‌شود. امید است با پیگیری موارد احصاء شده شاهد نتایج خوبی باشیم.

اولین گام در بهبود سرانه‌های فرهنگی رفع حاشیه‌نشینی است

عباسی با اشاره به تفاوت سرانه‌های فرهنگی در مناطق مختلف شهر کرج گفت: استان البرز در تمام سرانه‌ها نسبت به سایر استان‌ها به ویژه در بخش آموزش و فرهنگ با کمبود روبرو است؛ اما تفاوت‌ سرانه فرهنگی از یک منطقه به منطقه دیگر مشهود است. این امر وقتی از شهر کرج به سمت شهرهای اقماری حرکت‌ می‌کنیم بیشتر است.

وی با بیان اینکه کرج با جمعیتی قریب به سه میلیون نفر، حدود یک میلیون نفر حاشیه‌نشین دارد، گفت: شاید جزو چند کلانشهر اول کشور هستیم که آمار حاشیه‌نشینی بسیار بالایی دارد. لذا، اولین قدم در بهبود شرایط رفع حاشیه‌نشینی است.

عضو مجمع نمایندگان استان البرز در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: استان البرز در دیگر سرانه‌ها نیز شاخص مناسبی ندارد که امیدوارم با هم‌افزایی دستگاه‌های متولی در استان و به میدان آوردن ظرفیت‌های ملی بتوانیم کم و کاستی‌های موجود در استان را برطرف کنیم.