ثبت اطلاعات مجرمان حرفه ای در استان البرز
ثبت اطلاعات مجرمان حرفه ای در استان البرز
رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: تکمیل اطلاعات مجرمان حرفه‌ای در سامانه «ساما» در پایش و کنترل مجرمان نقش مهمی خواهد داشت.

 

به گزارش البرز فردا  حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، در نخستین نشست ستاد استانی کنترل مجرمان که با محوریت اجرای «دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار» برگزار شد، گفت: اجرای این دستورالعمل را با توجه به اینکه یکی از موارد ابلاغی بر اساس قانون و در راستای ماموریت‌های قوه قضائیه بر اساس بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی است ضروری به شمار می‌رود و بدون شک نقش مهمی در پیشگیری از وقوع جرم دارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه پیشگیری از وقوع جرم و اقدام در این زمینه، اختصاص به قوه قضائیه ندارد و به تعبیر رئیس محترم قوه قضائیه هیچ دستگاهی در کشور وجود ندارد که وظیفه ای در خصوص پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد، یادآور شد: پیشگیری از وقوع جرم نیازمند فعالیت همه دستگاه‌ها در چارچوب وظایف قانونی و محوله است؛ برای نمونه در مورد جرم سرقت یک اصل پذیرفته شده است که وقوع آن صرفا با اعمال مجازات زندان کاهش نخواهد داشت بلکه زمانی کاهش می‌یابد که با اقدامات هماهنگ دستگاه های متولی از قبیل ایجاد شغل، درآمد مناسب و اقدامات فرهنگی و نظایر آن همراه باشد.

وی با ابراز امیدواری بر اینکه تکمیل اطلاعات مجرمان حرفه‌ای در سامانه «ساما» در پایش و کنترل مجرمان نقش مهمی خواهد داشت، بیان کرد: کنترل بر اساس داده‌های این سامانه مربوط به دوره قبل از اتمام مدت محکومیت است اما پایش، دوران پس از آزادی محکوم را در بر خواهد گرفت.

عالی‌ترین نماینده قوه قضائیه در استان، تشکیل «قرارگاه مقابله با جرایم خاص» را اقدامی مهم در راستای اجرای «دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار» دانست و افزود: اقدامات این قرارگاه با دستورالعمل مرتبط بوده و جزو مصادیق مطرح شده در قرارگاه است.

فاضلی هریکندی اضافه کرد: داشتن اطلاعات جامع و سوابق متهم می‌تواند در علمکرد «قرارگاه مقابله با جرایم خاص» بسیار تاثیرگذار باشد و در پایش و رصد محکومان و مجرمان نقش مهمی را ایفا کند.