تجربه شیخ آبادها در شهر کرج تکرار نشود/ موانع راه اندازی مجتمع صنفی شیخ آباد بررسی شد
تجربه شیخ آبادها در شهر کرج تکرار نشود/ موانع راه اندازی مجتمع صنفی شیخ آباد بررسی شد
معاون استاندار و فرماندار کرج بر ضرورت رفع موانع در ایجاد مجتمع صنفی کرج تاکید کرد. 

به گزارش البرز فردا و به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان کرج، غفور قاسم پور صبح سه شنبه در جلسه ساماندهی صنوف و مشاغل که در فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه نباید تجربه مشکلات شهرک صنفی شیخ آباد تکرار شود، ضرورت پیش بینی پیوست زیست محیطی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: بسیاری از طرح ها بدون توجه به الزامات و پیوست های زیست محیطی اجرایی می شود و بعد از پایان کار نیز امکان تغییرکاربری ها وجود ندارد بنابراین باید به این مهم در تمامی طرح های شهری از جمله مجتمع صنفی شیخ آباد توجه شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه هدف از ساماندهی مجتمع های صنفی خاموش شدن چراغ واحدهای صنعتی و تولید بومی نیست، افزود: سلامت شهر در کنار تدوام اشتغال، مورد توجه است و از سویی آلایندگی واحدهای تولیدی در کلانشهرها و پیشگیری از افزایش آلودگی های زیست محیطی از اولویت های مهمی است که در دستور کار اجرایی شدن قرار دارد و از این رو ملزم به اجرای تکالیف مربوط به بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون و انتقال واحدهای صنفی از داخل شهر به حومه هستیم.

قاسم پور ادامه داد: انتقال صنوف و مشاغل پرخطر و آلاینده به خارج از شهر مستلزم پیش بینی بسترهای مناسب است و بدون در نظر گرفتن زیرساخت ها امکان جابجایی صنوف وجود ندارد.

معاون استاندار گفت: پیشگیری از افزایش واحدهای آلاینده در محیط های شهری، عدم صدور پروانه جدید در رسته های شغلی، محدودیت در تمدید پروانه فعالیت و فراهم ساختن بسترهای انتقال صنوف به مراکز پیش بینی شده از اهداف اصلی بشمار می رود.

قاسم پور گفت: ایجاد مجتمع های صنفی مستلزم تهیه و تدوین برنامه جامع با پیش بینی تمامی الزامات و بسترهای استقرار است.

معاون استاندار در ادامه با اشاره به اینکه وحدت رویه و هدف مشترکی بین دستگاه ها و مراجع مرتبط با اجرایی شدن ساماندهی مشاغل مستقر در شیخ آباد وجود دارد، گفت: با تاکیدات استاندار محترم وحدت رویه لازم بین مسولان امر جهت اجرایی شدن این طرح وجود دارد.

وی افزود: فرصت برای جلسات بدون خروجی نداریم و بدنبال کار اجرایی هستیم فرصت این مسولیت نیز توفیقی الهی است که باید در جهت خدمت به مردم قدردان آن باشیم.

قاسم پور گفت: با همکاری اتاق اصناف و سایر مسولان امر بدنبال حل گره ای از مشکلات مردم خواهیم بود چرا که واقف هستیم مردم دچار مشکلاتی هستند و ما مسولیت داریم که برای رفع آنها در میدان کار حضور داشته باشیم.

فرماندار کرج ادامه داد: طرح نهایی ساماندهی مشاغل در منطقه ورزان نیز در کارگروه امور زیربنایی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی همچنین در خصوص پیگیری عدم اعمال ماده ۸۰ قانون نظام صنفی نیز گفت: جهت صدور پروانه تمدید کسب باید سخت گیری های لازم انجام شود  و ممنوعیت هایی که پیش بینی شده طبق قانون اجرایی شود.

قاسم پور در ادامه با تاکید بر لزوم بازنگری بر  لیست مشاغل و صنوفی که باید از محدوده شهری خارج شوند، نیز گفت: کار کارشناسی و پالایش لازم مبنی بر انتقال صنوف مندرج در لیست صورت خواهد گرفت ضمن اینکه باید دستور العمل مشترکی برای صدور مجوز فعالیت واحدها در محدوده ها و حریم های پیش بینی شده وجود داشته باشد.

معاون استاندار گفت: بر این اساس نیز جلسه مشترکی با حضور معاون عمرانی و فنی فرمانداری، اتاق اصناف، سازمان صمت، شهرداری و محیط زیست جهت کار کارشناسی و بررسی صدور مجوزهای قانونی برگزار می شود.

فرماندار کرج ادامه داد: در تکمیل و اجرایی شدن طرح ها و پروژه ها باید با نگاه به آینده برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم و این رویکرد در ایجاد مجتمع صنفی شیخ آباد نیز مورد توجه خواهد بود.

 فرماندار کرج در این جلسه مشکلات صنف آهن فروشان،آیینه کاران،سنگ فروشان و.. را نیز مورد بررسی قرار داد و تا پیش از ساماندهی کامل مجتمع صنفی شیخ آباد در قالب مصوباتی خواستار رفع مشکلات انشعاب  واحدهای تولیدی و خدماتی در جهت تداوم تولید و اشتغال شد.

معاون استاندار در ادامه ضمن تبریک انتصاب احمد خیری بعنوان مدیر عامل جدید سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی کرج گفت: ایشان از مدیران خوش فکر و صاحب ایده هستند که تا پیش از این در سازمان پسماند نیز با پیگیری موضوع ساماندهی حلقه دره مشکل چندین ساله ساکنان مهرشهر را خاتمه دادند امید می رود در این مجموعه نیز همانند قبل منشاء تحولات مثبتی از وی باشیم.

در نشست بررسی و رفع موانع پیش روی مجتمع بزرگ صنفی ،صنعتی شیخ آباد کرج، ظرفیت های ویژه اقتصادی مجتمع ، راهکار های حل موانع و مشکلات پیش رو ، ضرورت تسریع در روند صدور مجوزهای لازم جهت بهره برداری کارگاه های ساخته شده و پیگیری مجدانه مسئولان با هدف راه اندازی و تکمیل تمامی فاز های این پروژه مورد بررسی قرار گرفت .