ایران به آزمایشگاه داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده است
ایران به آزمایشگاه داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده است

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در سوالی به وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ایران به محلی برای آزمایش داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده اما به طب اصلیل ایران و اسلامی در درمان کرونا توجهی نمی‌شود.

به گزارش البرز فردا، مهدی عسگری در طرح سوال خود از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با تقدیر از زحمات کادر درمان در زمان شیوع بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: با گذشت شش ماه از اجرای کارآزمایی بالینی درمان کووید-۱۹ ازسوی سازمان بهداشت جهانی و اعلام نتایج آن طی روزهای گذشته، اعلام شد که ایران در بین ۳۰ کشور همکار در این مطالعه، بر سکوی نخست جلب مشارکت بیماران قرار گرفته است.

وی در بیان اینکه  بر اساس این نتایج مهم، داروهای گران قیمت (رمدسیویر، لوپیناویر، اینترفرون و هیدروکسی کلروکین) که همگی دارای مشخصه «ضد ویروس» بوده‌اند، تأثیری بر درمان یا کاهش طول مدت بستری و مرگ و میر مبتلایان به کووید-۱۹ بستری در بیمارستان نداشته است، افزود: وزارت بهداشت، باید پاسخگو باشد که آیا مانند عرف رایج در تحقیقات دارویی، به بیماران تفهیم شده است که دارویی که برای آنها استفاده می‌شود، اثر آن به اثبات نرسیده و آنها صرفاً در یک مطالعه تست دارو شرکت می‌کنند؟ و آیا با اطلاع کامل و رضایت آنها دست به این آزمایش زده است؟ یا به سبک معمول بیمارستانهای ایرانی، صرفاً از آنها خواسته شده که «رضایتنامه پذیرش همه مخاطرات و قصور پزشکی» را امضاء نمایند.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اطلاعات را در کنار آمار بالا و عجیب تلفات بیمارستانی بیماران کووید-۱۹ در ایران و شرایط تحریمی فعلی که بسیاری از بیماران، با مشکلات زیادی برای تأمين داروهای ضروری  مواجه هستند، داروهای کووید-۱۹ جهت تست بر روی مردم، به راحتی به ایران داده می‌شود! آیا این روند سؤال برانگیز نیست؟

عسگری تصریح کرد: بیش از ۳هزار بیمار ایرانی در آزمایشی در این سطح شرکت داده شده اند، اما هیچ اطلاعاتی درباره ماهیت این برنامه، هویت طراحان و نتایج آن و سرنوشت اطلاعات به دست آمده از این طریق، به ملت و نمایندگان آن داده نمی‌شود؟

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به سوابق تاریک و مبهم سازمان بهداشت جهانی، مردم حق ندارند که به وجود رابطه‌ای بین آزمایشهایی همچون “کارآزمایی” مذکور و جهش ویروس کرونا و افزایش آمار آن در کشور، مشکوک شوند؟

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی گفت: چگونه کشور به محل آزمایش داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده اما توجهی به روشهای درمانی طب اصیل ایرانی-اسلامی نکرده و فرصتی برای ظرفیت سنجی این روشها داده نمی‌شود؟