عضوی با اتاق شیشه ای
عضوی با اتاق شیشه ای
ع . کمالی - متولد شهریورماه 1357 است. معماری خوانده و کارشناسی ارشدش معماری اش را از دانشگاه آزاد اسلامی اخذ کرده است. مدرس دانشگاه است و موضوعات تدریس تخصصی اش طراحی معماری و انسان طبیعت معماری در مقاطع کارشناسی و ارشد است.

 

فعالیت های بسیاری را پیش از حضورش در شورای اسلامی شهر کرج گذرانده است، از عضویت در ستاد اقامه نماز دانشگاه گرفته تا مشاور پژوهشی پژوهشگاه چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام.

اما شاید اولین بار نام وی زمانی مطرح شد که به عنوان یکی از دو بانوی حاضر در لیست امید به شورای پنجم راه یافت.

لیست امیدی که در طول سه سال و اندی گذشته فعالیت خود در شورای اسلامی شهر کرج، فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذرانده و نتوانسته از این فراز و نشیب ها با پیروزی بیرون بیاید.

عملکرد نامناسب این لیست در بسیاری از مقاطع سبب شد تا اعضایی همچون سارا دشتگرد نتوانند آنگونه که شایستگی شان است خود را به منصه ظهور برسانند.

مهمترین شعاری که لیست امید توانست با آن به پیروزی برسد و به عنوان اصلی و محوری ترین اصول این لیست مطرح می شد شفافیت در عملکرد شورای پنجم بود.

شفافیتی که بارها و بارها از سوی بسیاری از فعالان سیاسی اجتماعی شهر مورد انتقاد قرار گرفت و به جای شفاف سازی رستوران نشینی ها و جلسات غیر علنی مهمترین شاخصه فعالیت شورای پنجم در مقاطع حساس شد.

در این بین اما سارا دشتگرد با روحیه جوان و مطالبه گری ای که از خود نشان داد توانست به عنوان عنصری که حداقل به مهمترین اصل لیست امید پای بند است خود را به نمایش بگذارد.

با انتخاب همسرش به عنوان یکی از مدیران شورا و سپس مدیران شهرداری کرج، بسیاری بر این اعتقاد بودند که دشتگرد بنا به مصالح حضور همسرش در شهرداری از اصولی که از ابتدای فعالیتش در پیش گرفته کوتاه خواهد آمد، اما گذر زمان نشان داد که وی همچنان به عملکرد لیست امید پای بند بوده و از اصول خود همچون برخی از سیاسیون حاضر در شورای شهر که منفعت فردی و گروهی خود را مد نظر قرار داده و می دهند، کوتاه نیامده است.

دشتگرد از ابتدای حضورش در شورای شهر، نقشی فعال از خود نشان داده و از آنجایی که خود را فردی دانشگاهی می داند تلاش داشته تا عمده تصمیم گیری هایش، تصمیم گیری های مقطعی و کوتاه مدت نباشد.

این نقش را می توان در موضع گیری های وی در انتخاب شهرداران و چالش های جدی ای که شورای پنجم در انتخاب شهردار داشت پر رنگ تر دید.

نطق های جدی وی در مخالفت با دو گزینه معرفی شده برای تصدی پست شهرداری هنوز در یادها باقی مانده است.

مخالفت جدی وی علیرغم فشارهای بسیاری که از سوی هم حزبی ها و هم جناحی ها و در نهایت هم لیستی هایش برای اعلام نظر مثبت و کوتاه آمدن وی در انتخاب مجید سریزدی نمونه بارز این نقش است.

ارائه حکم محکومیت مجید سریزدی به عنوان تنها نامزد تصدی پست شهرداری کرج در آن مقطع و تلاش وی برای به سرانجام نرسیدن حضور فردی در راس مدیریت شهری با داشتن محکومیت، در حالی که حتی برخی از مخالفین سریزدی با یا نخواستن مخالفت جدی خود را نشان دهند و یا با اکراه و تعریف از عملکرد وی مخالفت خود را نشان دادند، نشان از شجاعت وی در انتخاب مسیر و ایستادگی وی بر اصول خود دارد.

با انتخاب کمالزاده به عنوان شهردار کرج، وی علیرغم رای مثبتی که به کمالزاده برای تصدی میز شهرداری کرج داده بود، اما همچنان تلاش داشته و دارد تا همان وظیفه نظارتی بر اساس اصل شفافیت خود را انجام دهد.

یکسال بعد از حضور کمالزاده در راس مدیریت شهری کرج در ۵ شهریور ۱۳۹۸ به تنهایی به سراغ طرح سئوال از شهردار کرج می رود و در نطقی پیش از دستور دو سال اساسی را در خصوص حیف و میل کردن بیش از ۴ میلیارد تومان بیت المال و همچنین کارچاق کنی های که از سوی برخی از کارمندان و مهندسان صورت می گیرد از شهردار می پرسد.

او با روحیه منفعت طلبی شخصی و گروهی اعضای شورای شهر نیز برخوردی انتقادی داشته است. دشتگرد را شاید بتوان تنها فرد منتقد به دریافت حق الجلسه ۵ میلیون تومانی اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کرج دانست.

او در حالی در مهر ماه سال گذشته انتقادی را نسبت به افزایش حق الجلسه اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ وارد می کند که خود از اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کرج بوده و عملا با افزایش حقوق خود مخالفت می کند.

او در این خصوص می گوید:« : برای یک جلسه به مدت دو ساعت در هفته، همان مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار تومان هم اضافی بود … اما دوستان شهرداری و ماده ۱۰۰ یک راهکاری را برای دور زدن رای صریح دیوان اتخاذ کردند و مجدد پرداخت حق جلسه را از سر گرفتند»

او می گوید: « با تصویب افزایش حق الجلسه کمیسیون ماده ۱۰۰ عملا بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در سال از جیب مردم به جیب اعضای شورای شهر و نمایندگان کمیسیون ماده ۱۰۰ میرود»

مخالفت جدی وی با ایجاد تقاطع های غیر همسطح بخصوص زیرگذر میدان جمهوری نیز آخرین موضع گیری وی در خصوص فعالیت های گروه ۸ قدیم و یا تندروهای لیست امید است.

دشتگرد در خصوص اجرای زیرگذر شمالی جنوبی میدان جمهوری اسلامی می گوید:« زیرگذر شمالی جنوبی میدان جمهوری اسلامی با ایرادات فنی بسیاری روبروست که شهرداری اصرار به اجرای آن دارد.»

او اضافه می کند:« من با اجرای تقاطع غیر همسطح به هر شکل ممکن در کرج مخالفم چرا که معتقدم تقاطع غیر همسطح رابطه بین انسان و شهر را از بین می برد».

انتقاد دشتگرد به نحوه بررسی طرح تفضیلی، نحوه انعقاد قرارداد ساخت سالن تئاتر شهر، معضل چند نقشه ای بودن ساختمان ها، معضل کارچاق کنی در معاونت شهرسازی شهرداری کرج، انتصاب مدیران نالایق و … از مهمترین چالش هایی بوده است که دشتگرد را در طی سه سال و اندی گذشته شورای شهر با آن مواجه کرده است.

چالشی که اگر بدانید همسر وی نیز یکی از مدیران شهرداری کرج است بر مشکلات اش افزوده خواهد شد.

به هر روی به نظر می رسد سارا دشتگرد در طول مدت فعالیتش در شورای شهر کرج علیرغم اینکه می بایست همراه اقدامات لیست امید در شورای شهر باشد، اما حریت و آزادگی خود را حفظ کرده و هر کجا که اقدامات گروهی لیست امید که منبعث از فعالیت تندروهای این لیست یا به اصطلاح مشارکتی های لیست امید بوده، خلاف مصالح مردم و اصولی که بر اساس آن رای آورده بودند، ایستادگی کرده و هزینه ایستادگی هایش را نیز پرداخته است.

امید است که وی در مسیری که در پیش داشته و دارد بتواند در مقابل طوفانهای پیش روی ایستادگی خود را حفظ کند.a