پروزه میدان جمهوری، اتصال یا انفصال
پروزه میدان جمهوری، اتصال یا انفصال
ع. کمالی-اجرای پروژه زیر گذر میدان جمهوری اسلامی را باید اولین رویارویی جدی نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی و بخشی از مدیریت شهری که سر سلسله آن را علی کمالزاده بر عهده دارد دانست.

پروژه ای که دو اشکال مهم به آن وارد شده است. اشکال اول، از بین رفتن محل برگزاری تجمعات ملی مذهبی استان البرز است.

با حضور آیت الله سید مجمد مهدی حسینی همدانی اولین نماینده ولی فقیه در استان البرز، موضوع محل برگزاری تجمعات ملی مذهبی، موضوعی جدی شد. ایشان با انتقاد از وضعیت برگزاری مراسمات ملی و مذهبی و همچنین انتقاد جدی از سازمان صدا و سیما در به تصویر کشیدن حضور مردم کرج و استان البرز در تجمعات ملی مذهبی بخصوص در راهپیمایی های روز قدس و ۲۲ بهمن، پیگیر رفع این نقصیه در شهر کرج که اکنون مرکزیت استان تازه تاسیس البرز را برعهده داشت شد.

کارشناسان سیمای البرز و برگزار کنندگان مراسمات ملی و مذهبی در شهرستان کرج، در همان سال اول حضور نماینده ولی فقیه در استان البرز نداشتن محل مناسب برای اجرای این مراسمات را مشکل اصلی عنوان کردند.

پیش از این اولین بار اداره کل ورزش و جوانان استان البرز یکی دو بار به اجرای برنامه پیاده روی خانوادگی در مسیر میدان جمهوری تا میدان شهیدان آجرلو را تجربه کرده بود و لذا مرکزیت، مسطح بودن، اتصال شریانهای اصلی شهر به بلوار جمهوری، در دسترس بودن مسیر و امکان نمایش حضور جمعیت فراوان در مراسمات در این مسیر، باعث شد تا مسیر انقلاب شکل گیرد.

اولین همایش پیاده روی در بلوار جمهوری اسلامی

اکنون پاتوق نیروهای انقلاب و حزب الهی از مسیر  بلوار امامزاده حسن، به بلوار جمهوری تغییر یافته بود. برگزاری اولین راهپیمایی ۲۲ بهمن در این مسیر نشان داد که بلوار جمهوری اسلامی می تواند محلی مناسب برای برگزاری این گونه مراسمات باشد.

مهدی عسگری یکی از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی، یکی از پاتوق هایش همین تجمعات بوده است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و سایر دستگاه های متولی برگزاری مراسمات ملی و مذهبی نیز تمام تلاش خود را برای انتخاب بهترین مسیرها منتهی به این بلوار را انجام داده و بعد از آزمون و خطاهای بسیار، بلوار جمهوری شد محلی مناسب برای برگزاری مراسمات ملی و مذهبی.

اجرای سریع پروژه زیرگذر میدان جمهوری اسلامی اما به یکباره، تمامی اقداماتی که برخی از نیروهای انقلاب انجام داده بودند تا بتوانند محلی مناسب برای تجمعات این شهر ایجاد کنند برهم زد.

اجرای سریع پروژه میدان جمهوری اسلامی

واکنش اولیه نسبت به اجرای پروژه میدان جمهوری از سوی نیروهای انقلاب بود. چرا که مهمترین محل تجمعات شهر کرج با اجرای این پروژه که به اعتقاد بسیاری توجیه ترافیکی و فنی نداشته است، از بین می رود.

شهر کرج به دلیل ساختار غیر علمی و غیر فنی که پرداخته ذهن برخی از اساتید مدیران فعلی شهرداری کرج است، رشد نامتقارنی داشته و بسیاری ازموارد در آن دیده نشده و یا نتوانسته اند که ببینند.

با بالا گرفتن موضوع احداث زیر گذر میدان جمهوری اسلامی که یکی از مسیرهای رینگ پروانه ای مجید سریزدی به عنوان برنامه پنج ساله توسعه شهر کرج در سالهای دور بود، طرفداران محیط زیست نیز به مخالفان اجرای این پروژه پیوستند.

عباس زارع رییس سابق شورای شهر کرج و یکی از اعضای این شورا که خود را پدر باغبانی این شهر می داند، ابتدا به مخالفت با این پروژه پرداخت اما از آنجایی که در زمره حامیان شهردار قرار دارد، از نظر خود برگشته و با گفتن این جمله که شهرداری پیوست محیط زیستی این پروژه را در نظر بگیرد مسئولیت را از گردن باز کرد.

اما از سوی دیگر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر کرج در خطبه های مکتوب خود نسبت به اجرای این پروژه حساسیت نشان داده و اظهار داشت: «اجرای پروژه زیرگذر میدان جمهوری کرج آفات بسیاری به منابع و حقوق عمومی وارد می کند.»

راهپیمایی ۲۲ بهمن در بلوار جمهوری اسلامی

این سخنان سبب شد تا سلیم نژاد رییس شورای شهر کرج واکنش نشان دهد. رییس شورای شهر کرج اینگونه پاسخ نماینده ولی فقیه در استان را می دهد: سخنان نماینده ولی فقیه را با جان و دل می پذیریم.

خستو نایب رییس شورای شهر کرج نیز به مخالفت با این طرح می پردازد و آن را شتاب زده می داند.

با افزایش این مخالفت ها نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به پای کار می آیند و نسبت  به اجرای این پروژه واکنش نشان می دهند.

علیرضا عباسی یکی از نمایندگان کرج در مجلس از نگاه تخصصی خود به موضوع انتقال درختان می پردازد و می گوید: انتقال درختان کهنسال، درخت را از بین خواهد برد.

موضوعی که مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای شهری هم به آن تاکید دارد و اعلام می کند که در خوشبینانه ترین حالت ۵۰ درصد از درختان انتقالی زنده خواهند ماند.

مهدی عسگری اما در نامه ای به شهردار کرج خواستار دقت نظر مدیریت شهری کرج در اجرای این پروژه و در نظر گرفتن پیوست های فرهنگی اجتماعی آن می شود. نکته ای که یقینا مهمتر از تخریب و یا جابجایی فضای سبز شهری است، از بین رفتن محل تجمعات عظیم مردمی شهر کرج است.

عسگری در نامه خود به شهردار کرج ابتدا این موضوع را مد نظر قرار داده و می نویسد: «با توجه به نقش این محدوده از شهر در پررنگ‌ کردن نمادهای فرهنگی واجتماعی و همچنین حفظ درختان و فضای سبز، ضرورت دارد توجه به پیوست‌های زیست محیطی، فرهنگی_اجتماعی و مطالعات “ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی” در اولویت قرار گیرد.»

مهدی عسگری نماینده کرج در اولین حضورش در شورای اسلامی شهر کرج

به گفته سلیم نژاد رییس شورای شهر کرج دادستان کرج نیز در جلسه ای که برای همین منظور تشکیل شده است می گوید: «ایشان در جایگاه مدعی العموم نکاتی را در باب ضرورت توجه به حفظ و توسعه فضای سبز و اهمیت آن در کاهش آلودگی هوا و نشاط اجتماعی بیان کردند که راهبردی و ارزشمند بود»

اما مغز متفکر جریان مهندسی و عمرانی شهر کرج که عموما از چشم ها دور می ماند در اظهار نظری نسبت به اجرای این پروژه اینگونه می گوید:« شهروندان یقین بدانند اگر شورای شهر پروژه ای را در این شرایط مالی مصوب می کند اجرای آن ضرورت و توجیه مهندسی داشته است.»

مهدی حاجی قاسمی رییس پر نفوذ کمیسیون عمران شورای شهر کرج

مهدی حاجی قاسمی که مسئولیت کمیسیون عمران را در سه سال گذشته شورا بر عهده داشته و تلاش داشته تا همراه و همسو با شهردار کرج که روزگاری در سازمان نظام مهندسی کرج باهم یار و همکار بودند، عمل نماید، در خصوص این پروژه اینگونه می گوید: «به طور مثال اگر بزرگراه سپهبد شهید سردار سلیمانی به بهره برداری برسد این محدوده (میدان جمهوری اسلامی) به یکی از گره های ترافیکی تبدیل شده و شهروندان از شورای اسلامی شهر گلایه مند خواهند بود که چرا قبل از بهره برداری این بزرگراه، به دنبال حل مشکل ترافیکی درون شهر نبوده است، هرچند احداث زیرگذر با کمترین جابه جایی درخت تاکید نمایندگان مردم نیز هست.»

حال این سئوال مطرح می شود که رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج آیا از سایر نقاط ترافیکی این شهر بی خبر است یا اینکه …

سخنان مهندس کاتب یکی از پیشکسوتان حوزه شهرسازی که چهار دوره نماینده مهندسان شهر ساز در سازمان نظام مهندسی کرج بوده، شاید اما بخشی از پنهان کاری ها را جبران کند.

این مهندس می گوید: «بنده به عنوان یک شهروند بر آن هستم که پروژه اگر برای روان سازی و آرامش بخشی میدان جمهوری هزینه می شد چشم اندازها و ارتباط با طبیعت و … بهره برداری کیفی آن به مراتب بالاتر برای شهروندان و شهر بود. نه اینکه از قِبل به برج های بزرگ و غول پیکر تجاری سود و درآمد اندیشیده شود.»

به هر روی این اولین رویارویی و برخورد جدی مدیریت شهری اصلاح طلب است که در مقابل نمایندگان اصولگرا و انقلابی کرج قرار گرفته اند.

  • نویسنده : ع. کمالی