سگ دست‌آموز پوتین / چرا پسرت هم‌دست چینی‌ها است؟!
سگ دست‌آموز پوتین / چرا پسرت هم‌دست چینی‌ها است؟!
نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در کلیوندِ اوهایو برگزار شد اما بسیاری روزنامه‌نگاران و مفسران سیاسی آمریکا، آن‌ را بدترین مناظره انتخابات تاریخ آمریکا خوندند- چراکه پر بود از جدل‌های تند؛ در حرف‌ یک‌دیگر افتادن و حمله‌های شخصی

به گزارش البرز فردا ؛در این مناظره از تعیین قاضی دیوان‌عالی آمریکا، سیاست‌ مبارزه با کرونا، مالیاتی که دونالد ترامپ می‌پردازد، سیاست‌ اشتغال، نظم و امنیت، تحویل قدرت و رای‌گیری انتخاباتی و گرم‌شدن زمین و تغییر اقلیم، از دو نامزد سوال پرسیده‌شد.

اما در حین پاسخ‌دادن به این پرسش‌ها، جروبحث‌های تندی بر سر موضوع‌های دیگر به میان کشیده شد؛ ترامپ آن‌قدر در حرف مجری و بایدن وارد شد که بایدن جایی به او گفت: «خفه شو، مرد!»

ترامپ از حق‌اش برای تعیین یک قاضی برای جای‌ خالی در دیوان‌عالی دفاع کرد ولی بایدن گفت میلیو‌ن‌ها نفر در حال رای دادن هستند و حق‌دارند که قاضی دیوان‌عالی‌شان از سوی رئيس‌جمهور آینده تعیین شود.

بایدن فرصت را غنیمت شمرد و هشدار داد ترامپ می‌خواهد از راه دیوان‌عالی بیمه معروف دولت اوباما را از مردم بگیرد و ترامپ، بایدن را متهم‌کرد که سوسیالیست است.

وقتی بایدن گفت سیاست‌های اقتصادی ترامپ سبب شده چینی‌ها، بیش‌تر از ما بدزدند، ترامپ فورا پسر بایدن را متهم کرد به کار کردن با چینی‌ها، رشوه‌گرفتن از همسر یکی‌از شهرداران مسکو یا فساد در اوکراین.

اما بایدن گفت او دروغ می‌گوید و هرکه را نخواسته به ترامپ درباره پرونده‌سازی علیه پسرش کمک کند از دولت بیرون کرده کرده و برافروخته‌تر که شد گفت ترامپ #دلقکی است که نمی‌توان با او حرف زد.

بایدن گفت اگر بخواهیم درباره فساد خانواده تو حرف بزنیم که باید ساعت‌ها بگوییم- همه آن‌ها در دولت تو پست و مقام گرفته‌اند.

بایدن ترامپ را متهم کرد که از یک معلم کم‌تر مالیات داده و ترامپ گفت میلیون‌ها دلار پول داده ولی اظهارنامه‌اش هنوز آماده نشد و وقتی آماده شد منتشرش می‌کند.

در جدل بر سر سیاست‌های دولت ترامپ برای #کرونا، بایدن ترامپ را تلویحا نادانی خواند که کاری نکرده؛ هزاران‌نفر را به کشتن داده؛ برای اقتصاد کاری نکرده و ضمنا خیلی زود مردم را وادار کرده سرکار بروند و تازه به مردم توصیه می‌کند که ماده ضدعفونی‌کننده بخورند.

ترامپ هم به بایدن حمله کرد که نباید از #هوش و دانایی حرف بزند، چون نمره‌های مدرسه و دانش‌گاه‌اش معلوم است؛ او مدعی‌شد اگر دمکرات‌ها سرکار بودن، به‌جای دویست‌هزارنفر، ده میلیون‌نفر کشته می‌شدند و مثلا جو بایدن در زمان شیوع آنفلوآنزای مرغی، در دولت اوباما بود و برای آن کاری نمی‌کرد.

ترامپ افزود اگر دمکرات‌ها سر کار بودند اصلا مرزها را به روی چینی‌ها نمی‌بست.

ترامپ حتی اندازه #ماسک بایدن را مسخره کرد و گفت من هر وقت لازم باشد ماسک می‌زنم.

بایدن از بی‌عدالتی نژادی ساختاری در پلیس و دست‌گاه قضایی گفت ولی تاکید کرد نمی‌خواهد از قدرت پلیس بکاهد و اصرار داشت که کارهای ترامپ به تفرقه نژادی دامن زده.

ترامپ ولی او را مسخره کرد که هیچ نیروی نظامی از او در انتخابات حمایت نکرده ولی درجه‌داران نظامی رده‌بالایی او را در انتخابات حمایت کرده‌اند- او باز بایدن را سوسیالیستی خواند که جرات‌ندارد از عبارت نظم و قانون بهره ببرد.

بایدن هم گفت تو سگ دست‌آموز #پوتین هستی و چنان از او حساب می‌بری که جرات‌نداری از روسیه بابت تعیین جایزه برای کشتن سربازان آمریکایی انتقاد کنی.

بایدن تاکید داشت که در رای‌گیری پستی در انتخابات آمریکا تقلبی روی نداده؛

اما ترامپ می‌گفت برگه‌های رای پستی در سطل زباله پیدا شده که نام او روی آن بوده و به دمکرات‌ها طعنه زد که نباید از «گردش مسالمت‌آمیز قدرت» حرف بزنند چون مدام می‌خواسته‌اند علیه او کودتا کنند.

بایدن قول داد اگر انتخاب شود آمریکا را به توافق جهانی برای مبارزه با گرمایش زمین بازگرداند ولی ترامپ آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های آمریکا را به جنگل‌داری نامناسب و چیدن چوب‌های خشک در جنگل‌ها نسبت داد.

مجری باتجربه برنامه از کنترل دوطرف عاجز مانده بود و سرانجام دو نامزد پس‌از یک‌ساعت‌ونیم بی‌آن‌که با هم خداحافظی کنند، رفتند.