به گزارش  البرزفردا ، فرزان احمدنژاد اظهار داشت: کنگره‌ تاریخ معماری و شهرسازی ایران که سه دوره به همت مرحوم باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در ارگ بم برگزار شد از رویدادهای ارزشمند فرهنگی کشورمان بعد از انقلاب اسلامی است که به دلیل محتوای علمی، هنری و فرهنگی در نوع خود کم‌نظیر بوده است.

دبیر کنگره معماری و شهرسازی البرز گفت: برای اولین بار در برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران تصمیم گرفته شد تمام استان‌های کشور به‌ صورت ادواری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خودشان را برگزار کنند تا این رویکرد در استان‌ها به جریانی تبدیل شود که به ارتقاء حفاظت از میراث فرهنگی به‌صورت مداوم و پایدار کمک کند.

احمدنژاد گفت: حوزه‌های فرهنگی ـ طبیعی شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، معماری و باستان‌شناسی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس، راه‌های فرهنگی و عناصر وابسته، تاریخ معماری، تزئینات وابسته به معماری و مرمت از محورهای اصلی کنگره است.

وی با بیان اینکه تا امروز ۱۹ مقاله به کنگره رسیده است و تا ۲۰ بهمن ماه مهلت ارسال مقاله‌ها را تمدید کرده‌ایم، افزود: مقالات رسیده مورد بررسی قرار می‌گیرند و در نهایت مقالات پذیرفته شده برای سخنرانی در روز کنگره (۳ و ۴ اسفندماه جاری) انتخاب می‌شوند.

دبیر کنگره معماری و شهرسازی البرز با اشاره به اینکه مجامع دانشگاهی در رابطه با کنگره با اداره‌کل میراث فرهنگی همکاری نکردند، گفت: با وجود درخواست همکاری از جانب اداره میراث فرهنگی تا بحال از این ارگان‌ها مقاله‌ای در ارتباط با محورهای کنگره به دست ما نرسیده است.

 

albf-2