مجازات حبس به حداقل می رسد/حمایت از ۳۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در البرز
مجازات حبس به حداقل می رسد/حمایت از ۳۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در البرز
فاضلی هریکندی بر ضرورت استفاده از مجازات های جایگزین حبس تاکید کرد و متذکر شد: با توجه به شرایط زندان های استان و محدودیت در فضاهای فیزیکی و منابع باید استفاده از مجازات زندان به استثنای جرایم خاص به حداقل برسد.

به گزارش البرز فردا، حسین فاضلی هریکندی در آیین تجدید پیمان با شهدای انقلاب اسلامی که در نخستین روز هفته قوه قضائیه برگزار شد به خدمات آیت الله شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: وقتی دشمنان نتوانستند با انواع روش ها در تضعیف جایگاه شهید بهشتی موفق باشند اقدام به ترور کور کردند؛ این حادثه تروریستی و شهادت یاران شهید بهشتی، ماهیت واقعی دشمنان خارجی و داخلی انقلاب و نظام اسلامی را آشکارتر کرد.

وی با اشاره به خدمات دادگستری و دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه در استان البرز گفت: در سال ۹۹ که مزین به «جهش تولید» شده اقتضا دارد همه مسئولان و مدیران دادگستری و واحدهای قوه قضائیه در استان این نامگذاری را صرفا یک شعار ندانند و اقدامات عملی در راستای تحقق شعار سال را پیگیری و عملیاتی کنند.

عالی ترین مقام قضایی استان با تاکید بر حمایت قضایی از صنایع و تولیدکنندگان در استان افزود: البرز یکی از استان‌های صنعتی کشور است که بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی فعال در آن شناسایی شده و ضرورت دارد دادگستری استان در چارچوب قانون، حمایت‌های حقوقی و قضایی از تولید کنندگان و صنایع داشته باشد.

وی متذکر شد: یکی از محورهای هشتگانه برنامه تحولی دادگستری استان البرز در حوزه اقتصاد است که با توجه به شعار سال و ضرورت ایجاد اشتغال، پیگیری برنامه های مدون این محور به صورت جدی مورد تاکید می باشد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کاهش زمان رسیدگی و رفع اطاله دادرسی را از اولویت‌های دادگستری در سال ۹۹ برشمرد و بیان کرد: از آنجایی که مردم انتظار داند در کوتاهترین زمان ممکن به حقوق خود برسند تسریع در ارائه خدمات برای کلیه مراجعان و مردم در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اولویت رسیدگی به پرونده های مسن و معوق گفت: در ماه های پایانی سال ۱۳۹۸ اقداماتی در قوه قضائیه در خصوص رسیدگی به پرونده‌های مسن و معوق آغاز شد که به صورت جدی در دادگستری استان مورد پیگیری قرار گرفت تا جایی که موفق شدیم با وجود شیوع کرونا و اخلال در روند خدمات رسانی، حدود ۵۰ درصد از پرونده های معوق و مسن استان را تا پایان سال ۹۸ مختومه کنیم.

وی ادامه داد: مترصد هستیم تا پایان نیمه اول سال جاری تعداد پرونده‌های مسن و معوق را در دادگستری استان با وجود اضافه شدن پرونده‌های جدید به حداقل برسانیم که در این بین پرونده‌های مسن‌تر در اولویت خواهند بود.

تمرکز در حوزه پیشگیری یکی دیگر از اولویت‌های مهم دادگستری است که رئیس کل دادگستری استان به آن اشاره کرد و متذکر شد: اگر دستگاه قضایی منتظر باشد که درصد وقوع جرایم با توجه به گسترش حاشیه نشینی و رشد جمعیت افزایش یابد قطعا نمی تواند در حوزه مقابله عملکرد موفقی داشته باشد بنابراین باید در حوزه پیشگیری از وقوع جرم تمرکز داشته باشیم.

وی افزود: اقدامات فرهنگی انجام شده در دادگستری در زمینه درون سازمانی و برون‌سازمانی دارای نتایج پرباری بوده است که به عنوان نمونه می توان به اجرای طرح «هر مسجد یک حقوقدان» اشاره کرد؛ بر اساس این طرح، مردم برای انجام معاملات و تصمیم گیری‌های خود می‌توانند از مشاوران حقوقی مستقر در مساجد استفاده می‌کنند تا شاهد اختلافات بعدی در اجرای قراردادها نباشیم.

فاضلی هریکندی بر ضرورت استفاده از مجازات های جایگزین حبس تاکید کرد و متذکر شد: با توجه به شرایط زندان های استان و محدودیت در فضاهای فیزیکی و منابع باید استفاده از مجازات زندان به استثنای جرایم خاص به حداقل برسد.