آئین نخل برداری عصر عاشورا در رضوانیه برگزار شد
آئین نخل برداری عصر عاشورا در رضوانیه برگزار شد
مراسم نخل برداری بعداز ظهر عاشورا در رضوانیه همانند سالهای گذشته هر چه باشکوهتر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار البرز فردا، نخل برداری یا نخل گردانی یکی از آداب و رسوم قدیمی مردم یزد است و با مهاجرت عده ای از مردم یزد به رضوانیه این فرهنگ دیرینه را فراموش نکرده و یکی از مهمترین اجزا عزاداری مردم این محل در ایام محرم تلقی می شود.

لذا با اعتقادی راسخ هر ساله بعداز ظهر عاشورا، مراسم نمادین تشیع پیکر سید الشهدا در رضوانیه برگزار می شود.

نخل که نماد تابوت امام حسین (ع) و وزن آن چند تن است، چند روز قبل ازشروع محرم با آیینه، پارچه های مشکی و سبز از سوی جوانان هیئت عزاداری بسته می شود.

در این مراسم معنوی در حالیکه گروهی از مشتاقان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت از جای جای البرز در زیر نخل قرار دارند؛ شخصی در بالای نخل می نشیند؛ این فرد در حالیکه سنجی در دست دارد، با صدای یا حسین مردم را برای عزاداری دعوت می کند.

در این موقع مردم در یک حرکت دسته جمعی با هم نخل را از زمین بلند می کنند و ۲ نفر که در سمت راست و چپ نخل قرار دارند، مردم را هدایت می کنند و بعد از یک دور حرکت، نخل را روی زمین می گذارند.

این حرکت نمادین ۷ مرتبه انجام می شود، بقیه در حالیکه به نشانه سوگواری به سر و سینه می زنند و در عزای امام حسین (ع) اشک ماتم می ریزند.

عزاداران حسینی اعتقاد راستینی به عمل نخل‌برداری دارند، و حتی برخی برای رفع حاجت خود به نخل متوسل می‌شوند و یا بعضی هرگاه به نخل برسند به نخل سلام می‌دهند و دست بر آن سوده به سر و صورت و اندام خود به تیمن و تبرک می‌کشند.

شایان ذکر است؛ مراسم نخل برداری در شهرهای کویری برگزار می شود و نخل امیرچخماق یزد ، قدیمی ‌ترین و تقریبا بزرگترین نخل جهان می باشد که در سمت راست تکیه امیرچقماق ، مقتدرانه ایستاده است و به قدمت و شکوه خود می بالد.

این نخل ۴۵۰ ساله و با اُبهت، اصلی ترین نخل عزاداری مردم یزد بوده و است و برای قرار گرفتن در زیر آن، نوبت می‌گرفتند.

نخل امیرچقماق ، برای اولین بار بعد از ۷۰ سال در روز عاشورای سال ۱۳۹۶ از زمین بلند شد.

  • نویسنده : مریم ابوئی مهریزی
  • منبع خبر : البرز فردا