تخلفات و اقدامات کاندیداها قبل و پس از انتخابات بر اساس مستندات و مدارک مورد پیگیری قرار می گیرد
تخلفات و اقدامات کاندیداها قبل و پس از انتخابات بر اساس مستندات و مدارک مورد پیگیری قرار می گیرد
انتخابات الکترونیکی با مذکرات بین وزارت کشور و شورای نگهبان در حال بررسی است

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات البرز، گفت:کاندیداها در انتخابات نباید وعده های غیرعملی به مردم دهند تخلفات و اقدامات کاندیداها قبل و پس از انتخابات بر اساس مستندات و مدارک مورد پیگیری قرار می گیرد.

به گزارش البرز فردا، سید رضا نورالهی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد؛ ضمن تبریک هفته کرامت اظهار کرد: یکی از قدیمترین نهادها در ایران شورای نگهبان است؛ و از زمان تصویب متمم قانون اساسی در سال ۱۲۸۶ ه.ش در قانون اساسی ایران وجود داشته است و تغییر حکومت نیز در اصل این نهاد تغییر چندانی ایجاد نکرد.

وی دراین باره افزود: قبل از انقلاب اسلامی و طبق اصل دوم متمم قانون اساسی مشروطه، شورای نگهبان برای جلوگیری از تصویب قانون‌های مغایر با شرع در مجلس شورای اسلامی به وجود آمد، هرچند طی سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۵۷، مدت بسیار کمی این اصل به اجرا درآمد

رئیس دفتر نظارت و بازرسی البرز با بیان اینکه بعد از انقلاب این نهاد همین کار ویژه اصلی را دنبال می‌کرد؛ گفت: ولی آنچه مورد توجه است علاوه بر نظارت بر قوانین مجلس وظایف دیگری از جمله نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون اساسی را بر عهده داشت.

نور الهی درباره اینکه یکی از مهمترین وظایف شورای نگهبان نظارت بر انتخابات‌های مختلف است؛ گفت: اما آنچه معمولا مورد مناقشه رسانه‌ها قرار می‌گیرد، نحوه نظارت بر انتخاباتها است.

وی افزود:شورای نگهبان، به‌عنوان مرجع تفسیرکننده قانون اساسی نظارت را استصوابی می‌داند؛ به طور کلی نظارت استصوابی یک مسئله عقلایی است که در بسیاری از کشورها و نظام‌های دنیا پذیرفته شده است.

این مسئول با بیان اینکه در کشورهای جهان و تمامی عقلای عالم، برای تصدی مسئولیت‌های مهم، یک سری شرایط ویژه در نظر گرفته می‌شود؛ تصریح کرد: این وظایف محوله به فردِ مورد نظر به‌درستی انجام می شود، همچنین حقوق و مصالح شهروندان در اثر بی‌کفایتی مسئول برگزیده پایمال نشود.

وی با بیان اینکه نهاد شورای نگهبان حافظ قانون اساسی است؛ گفت: در اصل های مختلف شورای نگهبان به وظایف و کارکردهای این نهاد پرداخته شده است چرا که دفاتر شورای نگهبان به عنوان بازوی نظارتی در خصوص انتخابات موضع معین و مشخص شده ای دارند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات البرز ادامه داد: این نهاد یک دستگاه نظارتی بی طرف از احزاب و گروه ها و فعالان سیاسی کارکرد دارد.

وی با بیان اینکه خط قرمزشورای نگهبان قانون است؛ تشریح کرد: علی رغم اینکه خطوط قرمزی همچون منویات رهبر انقلاب وجود دارد؛  بنابراین عملکرد جریانات سیاسی و احزاب رصد می شود.

نوراللهی با بیان اینوه شورای نگهبان براساس فرمایش مقام معظم رهبری امانت دار مردم است؛ بیان کرد: شورای نگهبان در راستای پاسداری از قانون اساسی باید امانتدار مردم باشد.

وی با اشاره به اینوه دراین برهه زمانی که با تحریم ها و فشار افتصادی همراه با مسایل منطقه ای و فرا منطقه ای مواجه هستیم؛ تاکید کرد: بوجود آوردن شور و نشاط انتخاباتی امری ضروری است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی به انتخابات البرز اضافه کرد: شور انتخاباتی را در میان مردم باید افزایش داد؛  باید کاندیدای اصلح را به مردم معرفی کرد؛  چراکه سرنوشت کشور و مردم در انتخابات رقم می خورد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه شیوه رسیدگی به تخلفات کاندیدا قبل، حین و پس از انتخابات چگونه است؟ پاسخ داد: کاندیداها در انتخابات نباید وعده های غیرعملی به مردم دهند تخلفات و اقدامات کاندیداها قبل و پس از انتخابات بر اساس مستندات و مدارک مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظارت شبکه مردمی دفتر نظارت و بازرسی استان البرز فعال است؛ تاکید کرد: فعالیت نظارتی خود را بیطرفانه دنبال می کنیم بنابراین با تلاش بیشتری به دنبال برگزاری انتخاباتی در شان مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم.

نور الهی با اینکه یکی از مشکلاتی اینست که قو انین به مقتضیات روز جامعه دیده نشده است؛ تشریح کرد: تمام تخلفات قبل و پس از انتخابات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه ایا انتخابات الکترونیکی برگزار می شود؛ یادآور شد:ایجاد بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیکی با مذ اکرات بین وزارت کشور و شورای نگهبان در حال بررسی بوده و از این امر استقبال می شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات البرز با بیان اینکه از جمله مشکلاتی که درباره تخلفات داوطلبان احتمالی مسکوت یا مبهم بودند؛ قانون دراین خصوص است؛ توضیح داد: مصداق ها اگر مشخص می شد به تناسب تخلفات مجازات هم بود خیلی از اتفاقات رخ می دهد اگر بخواهیم برخورد کنیم در حوزه خود باید مدارک و مستندات داشته باشیم .

وی با بیان اینکه بسیاری از اشکالات قانون انتخابات به مجلس و دولت اعلام شده اما تا به حال رفع نشده است؛ گفت: از سوی دیگر مقام معظم رهبری سیاست های کلی انتخابات را تعیین کرده اند.

نوراللهی اظهار کرد:نظارت ها شروع شده و اگر داوطلبی از امکانات دولتی استفاده کند رصد می شود اما این امر رسانه ای نخواهد شد و این تخلفات در بررسی صلاحیت ها درنظر گرفته می شود.

وی در پایان به برنامه هایی که به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان در ۲۶ تیرماه همایش های شبکه دفتر نظارت و بارزسی انتخابات البرز برگزار می کند؛ اشاره کرد و گفت: از فردا چهارشنبه ۱۹ تیرماه جاری در تمام شهرستان های این استان برگزارمی شود .

همچنین دیدار با خانواده شهید کمالی دهقان ناظر شورای نگهبان کرج ، شهدای مدافع حرم ،غبارروبی مزار شهدا، دیدار با امام جمعه کرج از جمله برنامه های پیش بینی شده برای این مناسبت تاریخی دراستان البرز است.

گفتنی است؛ رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات  البرز بیان کرد: چهار هزار و ۵۰۰ نفر بر انتخابات این استان نظارت دارند.

  • نویسنده : مریم ابوئی مهریزی