آیا شده که در نیمه های شب متعجب و با بدن کوفته از خواب بپرید

تماشای تلویزیون تا دیروقت ممکن است چیزی به همراه داشته باشد که باعث افزایش وزن میشود.توجه داشته باشید که چرا نباید جلوی تلویزیون روشن خوابید…

دراز کشیدن و با شادی و با احساس راحتی به تماشای برنامه های مورد علاقه تان یا پرداختن به برنامه ی زنان خانه دار ممکن است از خوابیدن های بی هدف روزانه جلوگیری کند به شرطی که عادت روشن نگه داشتن تلویزیون را کنار بگذارید ،این امر ممکن است که آسیب جدی به ستون فقرات تان بزند.

دانشمندان موسسه ی ملی سلامت در آمریکا، سلامتی و روش زندگی ۴۳۷۲۲ نفر زن در رده ی سنی بین ۳۵تا ۷۴ سال را که دریک تحقیق جامع پیرامون عوامل بروز سرطان سینه و بیماریهای دیگر ثبت نام کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند .

زنانی که کمتر در معرض چراغ های شبانه بودند وزن خود را ثابت نگه داشته بودند و آنهاییکه بیشتر در معرض نور لامپ و تلویزیون می مامدند ، در طول یک دوره ی پنج ساله هفده درصد بیشتر یعنی در حدود یازده پوند بیشتر اضافه وزن داشتند.

نتایج این بررسی ها اخیرا توسط AMA Internal Medicineبه چاپ رسید.

دانشمندان به این موضوع می اندیشند که تولید هورمون خواب که ملاتونین نام دارد ، زمانیکه خانم ها قصد خوابیدن در جلوی تلویزیون روشن را دارند، متوقف میشود و این امر ریتم شبانه روزی خواب آنها را بهم میزند.

ممکن است موارد دیگرهم در نتایج بدست آمده در رابطه با این افزایش وزن دخیل باشد. همانطور که نتایج تحقیقات کنترل شد برای مواردی همچون سن، داشتن همسر مسن تر یا فرزندانی در خانه ، مسابقات ، وضعیت اقتصادی ،کالری مصرف شده در طول روز و فعالیت های فیزیکی اشاره کرد.

طبق نظریه یDale Sandler دکترای علوم امراض همه گیر از موسسه ی ملی علوم سلامت ،اگرچه خواب کم خود به تنهایی میتواند چاقی و اضافه وزن بهمراه داشته باشد ، به این معنی نیست که بین وزن و قرار گرفتن بدن در معرض تابش چراغ ها ارتباطی وجود داشته باشد.

رژیم های ناسالم با کالری بالا و عادت های کم تحرکی از برجسته ترین عوامل بروز چاقی در افراد میباشد.

این تحقیق به اهمیت روشن نگه داشتن نورهای مصنوعی یا روشن نگه داشتن تلویزیون در شب و ارتباطش با سلامت میپردازد.

دانشکده زبان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

 

  • نویسنده : مترجم : سیده هانیه رضادوست