آفرود سواران به پوشش های گیاهی ارتفاعات شمالی کرج آسیب می رسانند
آفرود سواران به پوشش های گیاهی ارتفاعات شمالی کرج آسیب می رسانند

به گزارش البرز فردا، مهدی مهرور در همایش مقابله با بیان زدایی و پدیده گردو غبار با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های استان حفظ محیط زیست و منابع طبیعی است؛ اظهار داشت: در سال های اخیر نگاه ویژه و توسعه گرانه و دلسوزانه نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی بوده است. وی […]

به گزارش البرز فردا، مهدی مهرور در همایش مقابله با بیان زدایی و پدیده گردو غبار با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های استان حفظ محیط زیست و منابع طبیعی است؛ اظهار داشت: در سال های اخیر نگاه ویژه و توسعه گرانه و دلسوزانه نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی بوده است.

وی ادامه داد: کرج از دیرباز منهای شهرستان اشتهارد یکی از استان های سر سبز و پهناور جمهوری اسلامی ایران است؛ اما امروز در ایام سرد سال شهرستان کرج، نظرآباد، اشتهارد و فردیس از آلوده ترین شهرستان های استان به شمار می‌آیند.

مدیر کل بحران استانداری البرز با اشاره به اینکه در اداره کل مدیریت بحران وقتی آنالیز کردیم از ۲۱ بلایای طبیعی، ۴ شاخص وجود دارد که آلودگی هوا یکی از این ۴ شاخص اصلی است.

این مسئول با اشاره به اینکه در راستای کاهش آلودگی هوا باید بیشتر از این تلاش کنیم؛ عنوان کرد: در بحث بیابان زایی شهرستان نظرآباد به عنوان کانون ریز گرد است و برای مقابله با این امر اقدامات خوبی فرنانداری و شهرداری ان انجام دادند که از جمله این اقدامات می توان به کاشت درخت در آنجا اشاره کرد.

مهرور با بیان اینکه تالاب صالحیه یکی از نقاط قوت شهرستان نظر آباد است؛ گفت: ما ارتفاعات شمالی شهرستان کرج را داریم و متاسفانه روزهای جمعه حجم سنگینی از ماشین های آفرود و موتور حجم زیادی از پوشش را در آنجا در حد زیادی از بین برده اند.

وی تاکید کرد: ما با ورزش مخالف نیستیم اما ماشین های آفرود باید در بیابان ها و رمپ ها که هیچگونه پوشش گیاهی نیست؛ فعالیت داشته باشند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری البرز تاکید کرد: در شهرستان ساوجبلاغ و در همه شهرستان های ما نگاه ویژه آحاد مردم، ادارات، سمند ها و رسانه ها باید به سمت و سوی درختکاری و احیای محیط زیست باشد و از جمله اولویت کار خود داشته باشیم.

مهرور بیان کرد: وظیفه ما اینست فضا را برای نسل آینده و زندگی فرزندانمان آماده کنیم.

وی اظهار کرد: البرز یکی از سرسبز ترین شهرهای ایران در دهه های قبل بوده است؛ و امروز یکی از آلوده ترین شهرها ایران است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری البرز، با اشاره به اینکه شهرداری کرج در راستای توسعه فضای سبز اقدامات خوبی در محدوده شمال غرب کرج و آتشگاه انجام داده است؛ تشریح کرد: حدود یکهزار هکتار زمین دولت در اختیار شهرداری کرج قرار داده است و با تلاش شهرداری کرج، مجموعه سازمان پارک ها و شورای اسلامی شهر کرج،  ۵۰۰ هکتار از زمین ها در ختکاری شده و مابقی آن در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه شهرداری ها نسبت به احیای فضای سبز باید اقدامات موثری انجام دهند؛ توضیح داد: همه مجموعه سه میلیون نفر در این استان باید در راستای حفظ فضای سبز از دل و جان حافظ منابع طبیعی و محیط زیست باشند.