۲ رو یکرد تحقیقات بنیادین و زود بازده را دنبال می کنیم
۲ رو یکرد تحقیقات بنیادین و زود بازده را دنبال می کنیم
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اینکه معاونت تحقیقات و فن آوری البرز ۲ رویکرد را دنبال می کند؛ عنوان کرد: نخستین رویکرد تحقیقات بنیادین است و رویکرد دوم، کاربردی و زود بازده است.

به گزارش البرز فردا، محمد نوری سپهر در نشست خبری با اصحاب رسانه با هدف برنامه ها و تازه های علمی و فناوری البرز اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانجات دارویی و بزرگترین تامین کننده های غذایی کشور در این استان است؛ در هر دانشگاه یک پروهشکده دارویی کشاورزی، مرکز تحقیقات، انرژی اتمی و حتی شعبی از دانشگاه های تهران است.

وی با اشاره به اینکه معاونت تحقیقات و فن آوری البرز دو رویکرد را دنبال می کند؛ عنوان کرد: نخستین رویکرد تحقیقات بنیادین است و رویکرد دوم، کاربردی و زود بازده است.

معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: در بخش کاربردی یک مرکز رشد فناوری البرز وجود دارد؛ در این مجموعه طرح های ارائه شده مختلفی از جمله لار درمانی، کیت تشخیص سرطان، گیاهان زینتی و دارویی، دستگاه امواج مغزی وجود دارد.

نوری سپهر با بیان اینکه تحقیقات در این دانشگاه از سال ۸۷ آغاز شد؛ بیان کرد: در سال ۸۸ سه طرح تحقیقاتی داشتیم اما در سال ۹۷  به ۱۱۰ تحقیقات مصوب کار شده منجر به خروجی داشته ایم همچنین ۲۱۰ هیئت علمی در این دانشگاه وجود دارد.

این مسئول تشریح کرد:در بخش مقالات علمی جهش های خوبی داریم و طرحی تحت عنوان HSR  یک طرح زودبازده در حوزه بهداشت ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ رشد چشمگیری در بحث تحقیقات در لایه های غیر از اساتید و هیئت علمی داشتیم؛ افزود: همچنین دانشگاه علوم پزشکی البرز دارای ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو است که در سال ۹۷ رتبه ۸ ام کشور را کسب نمودیم. معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: شورای پژوهشی کل دانشگاه ها در اینجا تشکیل می شود و دانشجویان طرح های مختلفی از جمله جرم گیر گوش، دهان شویه و پاستیل پروببوتیک تولید کرده است.نوری سپهر با اشاره به اینکه در رنکینگ کشوری در بخش های مختلف دانشجویی رتبه ۸ ام را کسب نمودیم؛ گفت: چند مرکز تحقیقات بیماری های واگیر دار و غیر واگیر دار از مهر امسال دانشجوی دکترا می پذیرد و مقام دوم کشوری را دارد.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات SDM عوامل اجتماعی موثر به سلامت می باشد که تمام حاشیه نشینی ها، زندان ها، زنان بی سرپرست و بد سرپرست در اجتماع هستند مورد بررسی قرار می گیرند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: یک مرکز تحقیقات پروببوتیک و مکمل غذایی داریم که با شرکت زرماکارون قرار دادی منعقد شده است که محصولی به عنوان پاستای کودک تولید می کنند.

نوری سپهر گفت: سه مرکز تحقیقات خصوصی از جمله شرکت سیناژن، آریوژن و شرکت مدیریت اقتصاد، دارو و درمان مجوز گرفتند.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۸ این مرکز تحقیقات و فناوری ۳۰۰ مقاله کشوری ارائه شده است و در سال ۲۰۱۹ تا کنون ۱۴۰ مقاله جهانی داشته ایم.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال ۹۷، ۷ کتاب با لگو دانشگاه منتشر کردیم؛ گفت: همچنین در یک مجله (ان تریپ پاتوژن عوامل بیماری های روده ای) ژورنالی به زبان انگلیسی منتشر شد.

معاون تحقیقات و فناوری علوم پزشکی البرز در پایان از همایش کشوری که در ۱۶ بهمن ماه با رویکرد مسائل حاشیه نشینی و سلامت زنان برگزار می شود؛ خبر داد.