گرچه مصرف سرکه سیب این روزها بسیار مرسوم شده است ولی مصرف بی رویه این محصول عوارض جانبی نیز به دنبال دارد که لازم است پیش از شروع به مصرف آن به عوارض احتمالی آن توجه نمایید.

مشکلات مربوط به دندان

مصرف منظم سرکه سیب، به خاطر اسیدی بودن آن، می تواند منجر به  فرسایش مینای دندان گردد و ضعیف شدن مینای دندان پوسیدگی به همراه دارد. خطر آسیب دیدگی زمانی به حداکثر می رسد که به طور منظم سرکه خالص مصرف شود. یک راه محافظت از دندان ها رقیق کردن سرکه سیب با آب است. می توان مقدار کمی عسل هم به آن اضافه کرد تا طعم آن بهتر شود.

مشکلات گوارش

سرکه سیب می تواند تخلیه معده را به تاخیر اندازد. تاخیر در تخلیه معده می تواند منجر به نفخ، حالت تهوع و استفراغ شده  وموجب افت قند خون گردد. افرادی که با این بیماری – که گاستروپارزی  نام دارد –  دست و پنجه نرم می کنند بطور قطع باید از مصرف سرکه سیب بپرهیزند. تحقیقی که بر روی تعداد محدودی از افراد سالم صورت گرفته نشان می دهد که سرکه سیب می تواند عمل گوارش را کند ساخته و میزان قند خون را کاهش دهد. بنابراین اگر سالم باشید، مصرف آن می تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد ولی عوارض سرکه سیب برای افراد مبتلا به دیابت یا گاستروپارزی می تواند خطرناک باشد.

سوزش سردل

بنابر گزارشات  انجام شده سرکه سیب علاوه بر حالت تهوع و سوء هاضمه می تواند علائم بیماری را در مبتلایان به زخم معده یا رفلاکس اسید معده حادتر نماید. یک راه برای کاهش این عوارض جانبی احتمالی این است که سرکه سیب را با افزودن به سس های سالاد به صورتی رقیق تر مصرف کنیم. با کاهش مقدار مصرف سرکه سیب هم می توانید این عوارض را  کاهش دهید.

کاهش میزان پتاسیم بدن

مصرف بیش از اندازه سرکه سیب ممکن است موجب کاهش بیش از حد سطح پتاسیم در بدن شود. از آن جایی که عصب ها و عضلات بدن برای درست کارکردن نیاز به پتاسیم دارند، این امر می تواند مشکل آفرین شود. هر شخص سالمی که تصمیم به افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی خود می گیرد باید این عوارض جانبی احتمالی را در نظر داشته باشد – ولی برای افراد دارای شرایط پزشکی خاص این امر می تواند مشکلات جدی تری را به همراه داشته باشد.

نگرانی های دارویی

مصرف سرکه سیب در افرادی که قرص قلب با نام تجاری لانوکسین مصرف می کنند  می تواند به نحو مخاطره آمیزی سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهد. انسولین و داروهای ادرارآور نیز می توانند سطح پتاسیم را پایین آورند و ترکیب آن ها با سرکه سیب می تواند خطرناک باشد. اگر از این داروها استفاده می کنید پیش از افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی روزانه خود با پزشک تان مشورت کنید.

 

 

  • نویسنده : آزیتا لطفی