نشانه‌ وقوع جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد
نشانه‌ وقوع جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد
البرز فردا_ معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر با اشاره به اینکه در بیانیه‌های دو اجلاس مکه به گفت‌وگو با ایران اشاره‌ای نشده است، تأکید کرد که تنش با ایران به نفع کشورهای منطقه نیست.

به گزارش انتخاب ، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر گفت که دلیل تحفظ قطر درباره بیانیه‌های دو اجلاس فوق‌العاده سران عرب و شورای همکاری خلیج‌فارس در مکه، این است که بدون مشورت کشورهای حاضر در نشست تنظیم شده بود.
آل ثانی در گفت‌وگویی با برنامه «لقاء خاص» شبکه الجزیره گفت: «بیانیه‌های دو اجلاس مکه حاوی مفادی بود که با سیاست خارجی قطر همخوانی ندارد و اساسا بر تنش با ایران تمرکز دارد و به گفت‌وگو با این کشور همسایه نپرداخته است و حال آنکه از دیدگاه قطر تنش هرگز سودی نخواهد داشت و به نفع کشورهای منطقه و ملت‌های آن نیست».
وی اشاره کرد: «قطر پس از مطالعه بیانیه‌ها، تحفظ خود درباره بسیاری از بندها را که بر خلاف سیاست آن بود، اعلام کرد و این یک روال عادی است و یکی از بندها نیز مربوط به وحدت شورای همکاری خلیج فارس بود در حالی‌که سوال این است که سه کشور عضو این شورا یک کشور دیگر (قطر) را محاصره کرده‌اند پس وحدت کجاست؟ همچنانکه دوحه مخالف اهانت به شعور ملت‌هایی است که واقعیت را درک می‌کند».
وی همچنین از اینکه دو اجلاس مکه درد و رنج ملت‌های منطقه و حملات مستمر در برخی کشورها از جمله سوریه، یمن و لیبی و نیز درد و رنج مستمر ملت فلسطین را نادیده گرفته و تنها بر حملات به خطوط لوله نفت و کشتی‌های تجاری تمرکز کرده، انتقاد کرد.

هیچ نشانه‌ای دال بر وقوع جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد

وزیر خارجه قطر درباره تنش به وجود آمده میان آمریکا و ایران گفت که این تنش به دنبال خروج آمریکا از برجام آغاز شد و قطر نیز از روابط خوبی با واشنگتن و تهران برخوردار است و این روابط بر منافع مشترک با دو طرف مبتنی است با وجود اینکه برخی اختلافات سیاسی درباره پاره‌ای از مسائل نیز وجود دارد و قطر سعی دارد از این روابط با دو کشور برای گرد آوردن آن‌ها در میز مذاکره بهره ببرد آنچنانکه کشورهایی مانند عراق، عمان و ژاپن نیز چنین تلاشی دارند.
آل ثانی تصریح کرد که هیچ نشانه‌ای دال بر احتمال وقوع جنگ بین آمریکا و ایران وجود ندارد به خصوص اینکه واشنگتن و تهران بر عدم تمایل خود برای رویارویی نظامی تأکید کرده‌اند.
وی اشاره کرد که در صورت وقوع جنگ، هیچ کشوری سود نخواهد کرد اما این نگرانی وجود دارد که برخی کشورها از روی ناپختگی سیاسی به بحرانی‌شدن این وضعیت و رساندن آن به مرحله جنگ، دامن بزنند

  • منبع خبر : انتخاب