سه مطلب جالبی که تا به حال به آنها فکر نکرده اید !/ مترجم سیده هانیه رضادوست
سه مطلب جالبی که تا به حال به آنها فکر نکرده اید !/ مترجم سیده هانیه رضادوست

-چرا رنگ های چراغ راهنما سبز، زرد و قرمز هستند؟ خیلی ساده است که چرا رنگ قرمز برای ایست استفاده میشود؛ این رنگ بلندترین طول موج در بین رنگ های موجود در طیف نورهای قابل مشاهده را دارد و همچنین تشخیص رنگ قرمز از فاصله ی دور نسبت به رنگهای دیگر آسانتر است. شبکه راه […]

-چرا رنگ های چراغ راهنما سبز، زرد و قرمز هستند؟

خیلی ساده است که چرا رنگ قرمز برای ایست استفاده میشود؛ این رنگ بلندترین طول موج در بین رنگ های موجود در طیف نورهای قابل مشاهده را دارد و همچنین تشخیص رنگ قرمز از فاصله ی دور نسبت به رنگهای دیگر آسانتر است. شبکه راه آهن از قرمز جهت هشدار برای توقف کامل اتومبیل ها استفاده میکند.

در اصل قطارها از یک چراغ سفید برای اجازه حرکت استفاده میکردند، اما کارشناسان احتمال دادند که ممکن است در مواردی چراغ سفید با نور ستارگان یا چراغ های دیگر اشتباه گرفته شود، بنابراین رنگ سبز را جایگزین سفید کردند. در مورد رنگ زرد باید بگوییم در اصل انتخاب اول برای چراغ ایست بوده است زیرا در شب راحت تر از قرمز تشخیص داده می شود. اما بدلیل وجود چراغ های تیرچراغ برق در خیابان و چراغ های جلوی ماشین ها و انعکاس دیگر چراغ های خیابانی ، رنگ زرد جای خودش را به قرمز داد. زرد دومین رنگی است که از فاصله ی دور قابل تشخیص می باشد، بنابراین برای علامت هشدار در چراغ های راهنما استفاده شد.

 

-چرا در روز تولد کیک می خوریم؟!

هیچکس نسبت به این سنت اعتراضی ندارد، اما آیا تا بحال تعجب نکرده اید که چرا اینکار

را انجام می دهیم؟ مصر باستان بعنوان ابداع کننده ی جشن تولد شناخته شده است. آنها معتقد بودند زمانیکه فراعنه بعنوان خدایان تاجگذاری میشدند، این به منزله ی تولد یک خدا تلقی میشده و باید آن را جشن میگرفتند. یونان باستان نیز این سنت را از آنها قرض گرفت و تصمیم گرفتند با اضافه کردن شیرینی به این جشن آن را مفصل تر جلوه دهند.آنها کیک هایی به شکل ماه به افتخار آرتیمیس خدایگان ماه درست کردند و به آن شمع هایی به نشانه ی درخشندگی ماه افزودند. این دلیل آن است که ما شمع های تولد را از کجا آورده ایم.

بدلیل اینکه محتویات درست کردن یک کیک خیلی گران تمام میشد این سنت رایج نشد تا زمان وقوع انقلاب صنعتی که باعث ارزانی و فراوانی مواد اولیه کیک شد، سپس درست کردن کیک رواج پیدا کرد.

 

-چرا حلقه ی ازدواج را در انگشت چهارم قرار می دهیم؟

این سنت که روبان ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می بستند از یونان باستان آمده است. آنها روبان ازدواج را سمبل جاودانگی آن میدانستند و اعتقاد داشتند یک رشته ی عصبی از انگشت حلقه طی گذر از مسیرهای مختلف به قلب متصل می شود.امروزه ما میدانیم که قلب یک اندام برای پمپاژ کردن خون است. اما قدیمی ها اعتقاد داشتند که قلب مرکز احساسات ماست بنابراین یونانیان باستان و رومیان از چنین سنتی پیروی میکردند و ما هنوز نیز حلقه ی ازدواج مان را در همان انگشت قرار می دهیم.

 

دانشکده زبان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

  • نویسنده : مترجم: سیده هانیه رضادوست