در قسمت‌های قبل به شرح مبحث ابلاغ و «شيوه‌هاي اجراي ابلاغ» و بخش‌هایی از «روش‌های نوین ابلاغ» پرداختیم. در این قسمت به شرح «سامانه ابلاغ  الکترونیک قضایی» می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید: به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه‌قضائیه موظف است اوراق‌قضایی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی […]

در قسمت‌های قبل به شرح مبحث ابلاغ و «شيوه‌هاي اجراي ابلاغ» و بخش‌هایی از «روش‌های نوین ابلاغ» پرداختیم. در این قسمت به شرح «سامانه ابلاغ  الکترونیک قضایی» می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید:

به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه‌قضائیه موظف است اوراق‌قضایی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ کند. مراجعان به قوهقضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق‌قضایی به سامانه‌ای که به این منظور ایجاد شده است مراجعه کنند. بنابراین طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید مراجعان قوه قضائیه موظف‌اند اطلاعات خود از جمله کدپستی و شماره تلفن همراه خود را با ثبت‌نام در سامانه ثنا در اختیار دستگاه قضا قرار بدهند. سپس برای احراز هویت کد ثبت‌نامی خود را به دفا‌تر خدمات قضایی ارائه می‌دهند و پس از احراز هویت صاحب حساب کاربری شده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند به سامانه ابلاغ مراجعه کرده و ابلاغ‌های خود را مشاهده کنند که مشاهده یا عدم مشاهده توسط فرد نیز توسط سامانه ثبت می‌شود. در نتیجه بر اساس سامانه مذکور کلیه ابلاغ‌های صادره به اشخاص و پیوست‌های آن از طریق این درگاه به حساب کاربری مخاطب ارسال می‌شود.

با استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی بسیاری از نگرانی های افراد در جهت گم شدن ابلاغیه‌ها قبل از دریافت، اطلاع همسایگان از شکایت های فرد و عدم رعایت حریم خصوصی، مراجعه مامور دادگاه به‌درب منازل و نگرانی اعضای خانواده و غیره به طور کلی رفع شده است. ابلاغ دستورات قضایی از طریق سامانه ثنا فواید بسیار زیادی به ارمغان آورده است که از جمله آن‌ها می‌توان موارد ذیل را برشمرد:

مامور ابلاغ به محل سکونت یا کار شما مراجعه نمی‌کند.

حذف بسیاری از مراحل فعالیت انسانی از تهیه ابلاغیه تا رسیدن آن به دست فرد مورد نظر

حفظ حریم خصوصی اشخاص در مقابل واسطه‌های میانی

اوراق در محل سکونت یا کار اشخاص نصب نمی‌شود.

کسی از مکاتبات قضایی اشخاص با خبر نمی‌شود.

اطمینان از دریافت صحیح ابلاغیه

احتمال پیدا نشدن نشانی برای ابلاغ اوراق صفر است.

ابلاغیه‌ها به‌صورت قطعی به‌حساب کاربری اشخاص فرستاده می‌شود.

اوراق در هر زمانی با ورود به‌حساب کاربری قابل دسترس است.

مدت زمان رسیدگی به شکایت ارتباط مستقیم با مدت ابلاغ اوراق دارد، بنابراین هرچه مدت ابلاغ اوراق کوتاه‌تر باشد مدت زمان رسیدگی پرونده کوتاه‌تر می‌شود.

 

اما سوالی که مطرح می‌شود اینکه در محاکم به این نوع جدید از ابلاغ اوراق قضایی چگونه می‌توان استناد کرد تا اشخاص به بهانه‌های مختلف آن را وسلیه‌ای به جهت تضییع حقوق طرف دیگر دعوی قرار ندهند؟ که در پاسخ باید گفت مطابق ماده ۶۵۵ آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ قانونگذار ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته و تبصره این ماده نیز ابلاغ الکترونیکی را قابل پذیرش می‌داند. بنابراین به مجرد اینکه اوراق قضایی به صورت الکترونیک در سامانه اشخاص قرار گرفت و مشاهده شد دیگر قابل انکار نیست.

ادامه دارد…

 

  • نویسنده : مصطفی جمشیدی