تولید  ۲۵۰ متر مکعب شیرابه در روز در حلقه دره
تولید  ۲۵۰ متر مکعب شیرابه در روز در حلقه دره
رئیس شورای شهر کرج گفت: ۲۵۰ متر مکعب در روز تولید شیرابه داریم این ماده بسیار آلاینده است و شرایط حلقه ذره و عدم نفوذ پذیری آلایندگی شدیدی ایجاد کرده است.

به گزارش البرز فردا، عباس زارع در حاشیه همایش روز زمین پاک بیان کرد: خدا را شاکریم در بارندگی های اخیر کشور، تالاب جازموریان، صالحیه، دریاچه ارومیه و تالاب گاو خونی و دیگر تالاب ها را نجات داد.

وی ادامه داد: میزان بارش های اخیر سبب شد تمام بیابان ها سبز، مراتع احیاء و فرسایش خاک کاهش پیدا کنند؛ همچنین مصیبت ریز گردها را اگر عجولانه تخریب نکنیم در سال جاری کمتر شاهد آن خواهیم بود.

عضو شورای شهر کرج با اشاره به خسارت های عمده ای که سیل برجای گذاشت؛ گفت: این خسارت ها ناشی از دست کاری های بود که بر سر راه طبیعت قرار گرفت و امیدواریم از آن درس عبرت بگیریم و پروژه ها را دقیق تر اجرا کنیم همچنین مردم مشارکت جدی در حفظ محیط زیست داشته باشند.

زارع ابراز تاسف کرد؛ و گفت: روز هوای پاک بصورت ویژه و پر رنگ تر به آن پرداخته شود اما حتی در رسانه ها، تلویزیون و رادیو به این امر مهم توجه نشد.

وی عنوان کرد: زمستان سال گذشته وارونگی هوا و آلایندگی هوا را داشتیم و امیدواریم امسال در زمستان و پاییز بارش ها باشد شاهد وارونگی هوا نباشیم و خیال مان راحت نباشد که آلودگی هوا کاهش پیدا کرده است.

رئیس شورای شهر کرج با اشاره به اینکه امروز بصورت نمادین روز زمین پاک نامگذاری شده است؛ گفت: با وجود بارش ها تا زمانیکه منابع زیر زمینی ما جبران شود طول می کشد قطعا باید در حوزه صرفه جویی آب کوشا بوده؛ الگوهای کشت را جذب کنیم همچنین میزان مصرف خانگی را کاهش دهیم.

 

این مسئول اظهار کرد: در حوزه زمین و خاک باید توجه ویژه انجام شود همچنین در حوزه پسماند سرمایه گذاری ها قابل توجهی انجام شود و فرهنگ و مشارکت مردم درباره جمع آوری و انتقال آن نهادینه شود.

زاری درباره اقدامات شورای شهر و شهرداری کرج در خصوص فضای سبز تشریح کرد: در سال جاری ۱۴۰ میلیارد تومان در شهر کرج در حوزه فضای سبز و پوشش گیاهی سرمایه گذاری انجام خواهد شد؛  تحول اساسی در توسعه فضای سبز لکه های سبز درون شهری و پیرامون شهر ایجاد می شود.

وی ابراز کرد: امیدواریم که جنگل ها جنوب و جنوب شرق با همکاری سایر شهرهای همسایه ذخیرگاه برای آیندگان شود.

رئیس شورای شهر کرج گفت: تعداد قابل توجهی لکه هایی که در اراضی منطبق به شهرداری هستند در سال جاری مقرر شده پوشش سبز داشته باشند؛ همچنین تپه مرادآب یکی از پروژه های اصلی که به آن توجه ویژه ای خواهد شد.

زارع تشریح کرد: در کمیسیون محیط زیست شورا به موضوع پسماند توجه ویژه ای شده است؛ در سال جاری  مبلغ ۴۰ میلیارد تومان در شهرداری کرج برای پسماند اعتباراتی پیش بینی و تصویب شد.

وی به موضوع زباله های حلقه دره اشاره کرد؛ و گفت:  برای رفه مشکلات این مکان نیازمند سرمایه گذاری کلان هستیم بسیاری از مشکلات حاد باید حل شود.

رئیس شورای شهر کرج تصریح کرد: طبق آمار روزانه یکهزار و ۸۰۰ تن زباله جمع آوری می شود؛ ۷۵۰ تن از این زباله ها مربوط به شهر کرج است و به میزان ۸۰۰ تن در سایر شهرهای استان البرز تولید می شود.

وی ابراز تاسف کرد؛ و اذعان کرد: ۲۵۰ متر مکعب در روز تولید شیرابه داریم این ماده بسیار آلاینده است و شرایط حلقه ذره و عدم نفوذ پذیری آلایندگی شدیدی ایجاد کرده است.

زارع گفت: امیدواریم که دولت و سایر شهرستان های استان به مشارکت در جهت بهبود وضعیت حلقه دره حرکت کنند و فضای مناسب برای دفع زباله نیز داشته باشیم.

این مسئول در بخش دیگری به پسماند ساختمان ها اشاره کرد و توضیح داد: بسیاری از فضاهای مطلوب شهر به مراکز تخلیه زباله تبدیل شده اند و امیدواریم شهرداری و شهرستان های استان در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

رئیس شورای شهر کرج گفت: شهرداری کرج و شورا این آمادگی را دارد برای بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه پسماند جذب سرمایه گذار داشته باشد همچنین امیدواریم شرایط اقتصادی مطلوب باشد تا بخش خصوصی رغبت پیدا کند.

وی به چالش های اساسی چند گانه مدیریتی اشارع کرد و تشریح کرد: باید دعا کنیم سیاست گذاری ها بدنبال تفکیک و شهرهای کوچک و بزرگ نباشد زیرا از نظر زیست محیطی تکه تکه شدن شهرها به شهرهای کوچک هزینه های سنگینی به جای می گذارد.