هوشنگ فراهانی نوازنده تار و سه تار گفت: نگرانی ما نگاه ابزاری غیر فرهنگی به موسیقی است؛ دغدغه ما اجرای کنسرت نیست.
به گزارش البرزفردا هوشنگ فراهانی در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره موسیقی فجر البرز اذعان داشت: موسیقی یک ابزار فرهنگی است ولی در جامعه ما این نگاه وجود ندارد و به اصالت آن توجهی نمی شود.
فراهانی اظهار داشت: سیاستگذاران فرهنگی ما به موسیقی به عنوان ابزاری غیرفرهنگی نگاه می کنند در حالیکه موسیقیدان انتقال دهنده فرهنگ گذشته به نسل آینده است.
وی با انتقاد به اینکه توجهی به موسیقی اصل در استان نشده است بیان داشت: یکی از مشکلات نسل امروز این است که موسیقی اصل ندیده است و آنچه در جامعه رایج شده موسیقی فیک است.
این پژوهشگر موسیقی ادامه داد: سیاست گذاران فرهنگی باور ندارند که موسیقی یک عنصر انتقال دهنده فرهنگی است و تنها به عنوان یک تفنن و متاسفانه نگاه ابزاری به موسیقی نگاه می شود.
این نوازنده با اشاره به اینکه سیاست گذاران موسیقی را در خدمت غیر فرهنگ می دانند تأکید کرد: کشور ما در زمینه فرهنگی دچار نقصان است، سیاست گذاران فرهنگی بدانند که این مسئله تنها به دست اهالی فرهنگ و هنر حل می شود.
او انتقاد کرد: چرا موسیقیدان های جدی ما در صدا و سیما حضور ندارند و آنهایی که فیک هستند حضورشان در ساعت های پیک و پر مخاطب است.
وی با اشاره به اینکه هنرمندانی داریم که در این شهر گمنام زندگی می کنند اضافه کرد: جشنواره موسیقی چهارمین بار است که در البرز برگزار می شود حتی اگر سالی یکبار این برنامه برگزار شود ما آن را قنیمت می دانیم.
فراهانی تصریح کرد: ایده خاصی برای موسیقی وجود ندارد و موسیقی به عنوان یک فرهنگ در جامعه ما شناخته شده نیست. توجه بیشتر به خواننده هایی است که یک شب ظهور می کنند.
نویسنده کتاب «شب چراغ» تولید پول از طریق اجراهایی که اصالت موسیقی را زیر سوال برده را یکی از مشکلات این حوزه عنوان کرد و اذعان داشت: یکی از مشکلات نسل کنونی این است که موسیقی اصل را ندیده است، موسیقیدان اورجینال یعنی کسی که فرهنگ گذشته را به نسل جدید انتقال دهد.
او اضافه کرد: بازتاب روشنی را از وضعیت کنونی نمی بینم. بخاطر سیاست هایی که وجود دارد موسیقی اصل دیده نشده است و جامعه موسیقیدان های فیک را می شناسد.
وی در پایان خواستار شد: نظم بخشیدن به آموزشگاه های موسیقی باید مورد توجه قرار بگیرد. باید با ایده های نو موسیقی اصیل را به جامعه معرفی کنیم.
چهارمین جشنواره موسیقی فجر همزمان با سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر کشور از امشب آغاز به کرد و تا سی ام بهمن ماه ادامه دارد. به گفته علی مومنیان رییس انجمن موسیقی البرز علاقمندان می توانند بلیط جشنواره را از سایت ایران کنسرت تهیه کنند.