سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: باغ سیب با عمر ۵۰ ساله از مهمترین ریه های تنفسی کرج به شمار می رود که باید در جهت جلوگیری از دست اندازی به آن کوشید.

رحیم خستو در بازدید از باغ سیب مهرشهر به عنوان بزرگ ترین باغ سیب پیوسته جهان، تاکید کرد که سالانه میلیاردها تومان از منابع شهری برای کاشت درختان و فضای سبز هزینه می شود اما در دیگر سو اراده خاصی برای صیانت از یک گنجینه زیست محیطی به چشم نمی خورد؛ این تناقض آزاردهنده است!

 

وی افزود: امروز مباحثی همچون ترافیک و آلودگی هوا موجب تهدید سلامتی شهروندان شده و کرج دیگر آن منطقه خوش آب و هوای سالهای گذشته نیست و هویت باغشهری اش نیز به تاراج رفته است. در چنین شرایطی نباید به تخریب باغ سیب و گنجینه های این چنینی تن داد و خوشبختانه اقداماتی برای احیای باغ صورت پذیرفته که شهرداری باید تمام قد از آن حمایت کند.

 

این مسئول شهری با تأکید بر اینکه احیای باغ طی سال‌های گذشته مورد غفلت واقع‌شده است، گفت: طی چهار سال اخیر روند احیای باغ سیب کرج جدی گرفته‌شده و احیای ۲۷۲ هکتار آن آغازشده است، طبق آمار ارائه‌شده از سوی اداره نظارت، حفظ و نگهداری فضای سبز شهرداری کرج ۴۳ هکتار از باغ در بازه زمانی سال‌های ۹۴ تا ۹۵ احیاشده است که شامل رسیدگی به وضعیت درختان آلو، شلیل، آلبالو، شاه‌توت، سیب، گلابی، گردو، گیلاس و خرمالو است.

 

وی با اشاره به اینکه ۸۸ هکتار دیگر باغ از سال گذشته تاکنون احیاشده است، گفت: ۳۴ هکتار دیگر باغ نیز در سال‌های ۹۵ و ۹۶ احیاشده که شامل رسیدگی به وضعیت درختان سیب و گلابی بوده است. در این بازه زمانی درختان سیب، گردو، به، انگور و گلابی مورد رسیدگی واقع‌شده و اقدامات لازم برای احیا انجام‌شده است.

 

خستو با برشمردن این نکته که سال جاری نیز با توجه به صدور مجوز جمع‌آوری درختان آلوی قدیمی در عرصه ۱۰ هکتاری از باغ عملیات احیا انجام‌شده است، گفت: بر اساس مجوزهای لازم عملیات جمع‌آوری درختان گلابی قدیمی نیز تا سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود، همچنین مقررشده گلخانه هیدرولیک در عرصه ۹۷ هکتاری باغ احداث شود.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر در بخش پایانی سخنانش با اشاره به همکاری بنیاد و شهرداری کرج، گفت: کاشت نهال‌های جدید جایگزین درختان آفت‌زده شده و سیستم آبیاری درختان این باغ نیز مدرن و از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود.