چهارشنبه : ۲۱ آذر ۱۳۹۷

خانه» اخبار» سبک زندگی » خانه داری/نحوه تشخیص مواد غذایی اصل(۲)
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ - ۲۰:۱۵

خانه داری/نحوه تشخیص مواد غذایی اصل(۲)

 

در شماره گذشته با راه حل های تشخیص برخی مواد غذایی نظیر عسل ، زعفران و… آشنا شدیم و در ادامه شما را با تشخیص اصل بودن مواد غذایی پر مصرف دیگر آشنا می کنیم.

ادویه جات اصل چه مشخصاتی دارند؟

بعضی سودجویان به جای فلفل سیاه از مخلوط خاک اره نرم، نرم‌کرده پوست گردو و فندق، آرد نخودچی نرم، پودر هسته خرما، تفاله زیتون و … استفاده می‌کنند. برای تند شدن مزه آن نیز از خردل سیاه‌‌ کمک می‌گیرند. به جای زردچوبه خالص نیز آرد یا نان خشک، پوست پسته و گل افرا را با مقداری زردچوبه مخلوط می‌کنند و به فروش می‌رسانند. تفاله غوره و زرشک را هم با آب شاه‌توت مخلوط می‌کنند و به جای سماق می‌فروشند. در مورد خردل نیز از نشاسته و آرد غلات استفاده می‌کنند و برای ایجاد رنگ مورد نظر مقداری پودر زردچوبه به آن اضافه می‌کنند. ادویه‌های مختلف مثل فلفل سیاه، فلفل قرمز، دارچین، زردچوبه، سماق و … را بهتر است به صورت درسته خریداری کرده و در خانه آسیاب کنید. اگر می‌خواهید ادویجات آسیاب‌شده را بخرید باید انواع بسته‌بندی شده و کارخانه‌‌ای آنها را انتخاب کنید. باز هم تاکید می‌شود در مورد ادویه‌های تهیه شده در کارگاه‌های متفرقه احتمال تقلب وجود دارد. البته از روی عطر، طعم و رنگ ادویه‌جات هم می‌توان به اصل یا تقلبی بودن آنها پی برد.

شیر بدون شیر خشک

برای تشخیص شیری که در آن از شیر خشک کمتری استفاده شده، سر سوزن را وارد شیر کنید و بیرون آورید. اگر قطره شیر، سریع چکید، یعنی کیفیت آن پایین است و اگر زمان بیشتری مانند ۵ ثانیه برای چکیدن قطره نیاز بود، کیفیت آن خوب است.

برنج اصل و تقلبی

یکی از نشانه‌های تشخیص برنج ایرانی با کیفیت نسبت به دیگر برنج‌ها این است که وقتی دانه‌های برنج را زیر زبان‌ و دندانتان قرار دهید طعم خاصی داشته باشد و عطر آن را بتوانید استشمام کنید، همان عطری که در شالیزارهای شمال کشور قابل استشمام است. اما راه دیگری که می‌توان برنج ایرانی با کیفیت را از انواع بی‌کیفیت و تقلبی تشخیص داد این است که برنج را در داخل دو مشت قرار دهید و نفس گرمی به آن بدمید اگر بوی مطبوع برنج ر احساس کردید این محصول با کیفیتی است.

روغن شتر مرغ اصیل

روغن شتر‌مرغ در دمای معمولی کاملا به صورت مایع می‌باشد و هیچگونه مواد جامدی در آن موجود نخواهد بود. همچنین روغن شترمرغ بسیار ریز دانه بوده و در اثر گرمای محیط ممکن است سر ریز کند. در صورت استفاده از روغن شترمرغ اصل مدت زمانی که بر روی پوست تاثیر می‌گذارد بسیار کوتاه بوده و تقریبا در مدت زمان ۵ الی ۷ دقیقه جذب پوست بدن می‌شود و اثری از روغن شترمرغ بر روی پوست باقی نمی‌ماند و به مانند مواد مشابه نیاز به شستشو و … ندارد.

روغن زیتون

روغن زیتون خوب باید بوی زیتون یا سبزی یا سیب بدهد که مربوط به نوع زیتون یا زمان برداشت آن است. اگر بوی فلز احساس کردید، بدانید که روغن، نامرغوب یا فاسد است.

تشخیص کشک بدون آرد

کشک تقلبی مقدار زیادی آرد دارد. گاهی نیز آرد، روغن نباتی، نمک و گل سفید را با هم مخلوط و خشک می‌کنند و به اسم کشک می‌فروشند؛ آرد طعم خامی خاصی دارد بنابراین اگر کشک را با آرد مخلوط کنند از طعم آن می‌توان به‌ راحتی متوجه این موضوع شد. همچنین کشک طبیعی در آب کاملا حل می‌شود اما آرد در آب رسوب می‌کند.

 

نظر خود را بگذارید