مریم ابویی

 اگر زمان کافی برای سفر های طولانی و پرهزینه ندارید به گاهواره روستاهای شگفت انگیز و نقطه تلاقی کوهها و دشتهای پر جاذبه البرز، در کنار گوش تهران یعنی ساوجبلاغ سفر کنید.

ساوجبلاغ برگرفته از واژه ترکی ”سویق چشمه” به معنای ”چشمه آب سرد” و همچنین از این شهر به عنوان ”چشمانسر” نام برده شده است.

مسافت ساوجبلاغ از تهران کمتر از ۴۵ دقیقه و از کرج هم کمتر از ۲۰ دقیقه است؛ و دارای بخش های کوهپایه ای که بین کوهستان ها و دشتی زیبا حائل شده و چشم هر گردشگری را به خود جذب میکند.

دشت های این منطقه داری باغ های زیبایی است فضایی آرام و دل انگیز را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم میکند.

در سال ۱۳۸۹ از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، شهرستان ساوجبلاغ عنوان گهواره روستاهای شگفت انگیز را به خود اختصاص داد.

ساوجبلاغ داری سه بخش مرکزی، چندار و چهار باغ با دار بودن ظرفیت های مختلف گردشگری حائز اهمیت می باشد؛ از جمله این ظرفیت های گردشگری این شهرستان میتوان اشاره کرد به اینکه، این شهرستان دارای ۱۲ روستای هدف گردشگری و ۵ منطقه نمونه گردشگری است.

روستاهای بسیاری همچون، ولیان ”روستای چشمه ساران”، سیبان دره  ”روستایی در کنار آبشار” ، سنج ”روستای خانه های سنتی”، برغان ” نگین ساوجبلاغ ” ورده ”امامزاده ای در کنار رودخانه” در این شهرستان خودنمایی میکنند.

اما در بین این روستاها از طبیعت چشم نواز و آبشار های خروشان ”سیبان دره” نباید غافل شد.

سیبان دره یکی از روستاهای بکر زیبا است؛ از توابع دهستان برغان، بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در شمال غرب استان البرز و رشته کوههای البرز و در شمال غرب کرج و شمال شرق هستگرد قرار دارد.

ارتفاع روستا از سطح دریا ۱۷۹۰ متر است؛ همچنین روستای سیبان دره ۳۲۴ نفر (۱۱۱ خانوار ) جمعیت دارد.

منطقه سیبان دره، منطقه ایست کوهستانی که دو رشته کوه، با دیوار های صخره ای زیبا دوطرف شرق و غرب این منطقه را احاطه نموده است.

موقعیت جغرافیایی این منطقه، از شمال به کوههای طالقان و از جنوب به روستای ”سرهه” و از شرق به ”سنج” و ”وامکوه” و از غرب به ”گلین رود” و ”اغشت” منتهی میشود.

آب و هوای آن در تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

رودخانه ای چشمگیر در کف دره قرار دارد که پس از روستای ورده به رودخانه برغان منتهی می گردد؛ این این رودخانه منحصر به فرد ”هزار بند” نام دارد.

این روستا دارای چندین آبشار است؛ که این آبشارها به ارتفاع ۶ متر می رسند.

جاده مواصلاتی دیواره غربی دره پس از عبور از پستی و بلندی های کوهستانی با چشم اندازی زیبا به روستا ختم میشود.

در طول راه از کوچه باغ های گردو می‌گذریم و شاهد آبشارهای هستیم که از دل کوه بیرون آمده آنچنان که هر بیننده ای محو زیبایی آن میشود.

بافت روستایی سیبان دره متشکل از ساختمان های قدیمی و سنتی می باشد؛ که در سراشیبی کوه از مصالح طبیعی ” خشت و سنگ ” ساخته شده است.

سیبان دره در هر چهار فصل زیبایی و جذابیت خاص  خود را دارد.

در فصل بهار علی رغم طغیان آب و مشکل شدن حرکت در آب و هم به خاطر دمای پایین آب چشم انداز کو ههای سفید پوش را مبدل میکند؛ اما با رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا و کمتر شدن آب حرکت در مسیر رودخانه را آسانتر میکند.

به علاوه در فصل پاییز با برگ ریزان و ترکیب رنگ های متفاوت، زیبایی سیبان دره دو چندان می شود؛  همچنین در فصل زمستان با سفید شدن منطقه میتوان از طبیعت این روستا و دره و دامنه هایش لذت برد.

روستای سیبان دره، خرید از لبنیات و دیگر اجناس محلی روستا توصیه می شود؛  فعالیت مردم روستا در امر کشاورزی و دامداری می باشد و عمده محصولاتشان هم گردو، توت و آلبالو است.

قابل ذکر است؛ این روستا در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه گردشگری، از سوی هیئت دولت تصویب گردید.

اما فرماندار ساوجبلاغ با توجه به اهمیت روستا ها در بحث گردشگری تصریح میکند: گردشگری روستا ها یکی از بخش های مهم فعالیت های اقتصادی محسوب میشود؛ که عملیاتی کردن آن در روستاهای شهرستان جامه عمل پوشاندن به سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

پالیزگیر با توجه به اینکه یکی از عوامل مهاجرت از روستاها معضلات معیشتی و اشتغال است تاکید دارد: با اجرای طرح روستای هدف گردشگری، در روستاها می توان سیر صعود و مهاجرت به سمت شهر ها را کاهش داد.

اما نکته مهم اینست که برخی از روستاهای شهرستان ساوجبلاغ دارای جاذبه های اقتصادی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی هستند که می توان گردشگری را در آنها قوت داد و از این طریق منبع درآمدی برای روستا ییان بوجود آورد؛ و در پی این قضیه مسیر توسعه روستاها نیز، هموار خواهد شد.

گزارش:خانم مریم ابویی