شهردار گرمدره کرج اعلام کرد که ۱۰۶ قطعه زمین و ۹۳ واحد مسکونی حاشیه راه آهن تهران – تبریز در حومه شهر گرمدره تعیین تکلیف شد.

هومن قدوسی در نشست فرصت ها و چالش های گرمدره که در شهرداری این شهر برگزار شد، اظهارداشت: ساکنان حاشیه راه آهن تهران- تبریز با چهار خطه شدن این مسیر با مشکلاتی مواجه شدند که با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی مورد بررسی قرار گرفت.

وی بیان داشت: این ۱۰۶ قطعه زمین و ۹۳ واحد مسکونی محدوده مذکور نیازمند تخریب، بازسازی و نوسازی است که برای آن تصمیماتی اتخاذ شد.

قدوسی با اشاره به اینکه زمین هایی که در حریم ۳۰ متری راه آهن قرار دارند، اجازه هیچ گونه فعالیت ساختمانی به مالکان آنها داده نمی شود، افزود: امروز پیشنهاداتی مطرح شد تا مشکل آنان رفع شود.

خط ریلی تهران – تبریز از شهرهای گرمدره و کرج عبور می کند.

صاحبان املاک شهرک ناصریه و سعادتیه گرمدره کرج واقع در حریم راه آهن تهران – تبریز از سال ها پیش با مشکل عدم دریافت مجوز برای ساخت وساز نوسازی مواجه بودند.

شهرداری نیز تا پیش از این اجازه صدور جواز به منظور نوسازی منازل مسکونی یا ارائه تراکم را به مالکان این اراضی نمی داد.

طبق بررسی ها ، ساختمان های این محدوده سال ها قبل از آنکه در حریم راه آهن قرار گیرد احداث شده است.

مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز می گویند که تنها در صورتی این ملک ها از سوی این مجموعه تملک می شود که قرار باشد طرح عمرانی در این محدوده انجام شود در غیر این صورت این ملک ها تنها در محدوده حفاظتی راه آهن هستند و بودجه ای برای تملک آنها وجود ندارد.

پیش از این مسئولان شهرستان کرج اقدامات قانونی برای رفع مشکلات این محدوده به عمل آوردند لیکن به نتیجه نرسید.

شهرداری گرمدره جمعیتی حدود ۲۰ هزار نفررا تحت پوشش خدماتی خود دارد.