چهارشنبه : ۲۱ آذر ۱۳۹۷

خانه» اخبار» فرهنگی » البرز مهد نمایش مذهبی است
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ - ۱۹:۴۰

البرز مهد نمایش مذهبی است

عادل جلیلی رئیس هیات اسلامی هنرمندان استان البرز اظهار کرد: نمایش مذهبی با آن پیشینه و عقبه مذهبی که دارد بهترین نمایشی که در استان مردم از آن استقبال می کنند زیرا وقایعی را به تصویر می کشد که همراه  با موسیقی، مداحی و آواز است که فضای خالی نمایش را پر می کند و مردم با این نمایش ارتباط برقرار می کنند که ارتباط گیری با مخاطب سبب استقبال از آن می شود.

وی با بیان اینکه مهد نمایش های مذهبی در استان البرز است تاکید کرد: نمایش مذهبی در اکثر نقاط استان البرز اجرا می شود البته که آسیب هایی مانند عدم مطالعه و عدم کارایی منخصصان دارد و استفاده از یکسری سوء برداشتهای غلط که از عدم مطالعه متولیان امر به مخاطب القا می شود و این بزرگترین آفت نمایش مذهبی است.

رئیس هیات اسلامی هنرمندان استان در ادامه یادآور شد: نمایش مذهبی در استان جایگاه خوبی دارد لذا باید از اساتید این حوزه برای افزایش کیفیت این نمایش ها استفاده شود.

جلیلی با اشاره به اینکه  مسئولان فرهنگی استان دغدغه نمایش مذهبی دارند عنوان کرد: مسئولان با باور دینی خود استقبال خوبی از این نمایش ها می کنند و این مهم باعث شده نمایش مذهبی در استان کار و دیده شود.

وی تصریح کرد: اگر آفت نمایش مذهبی از بین رود این نمایش ها می تواند یک سمبل خوبی برای بیان ارزش های دینی در اکثر نقاط کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شود چرا که از آنجایی که استفاده از زبان غیر مستقیم در انتقال مفاهیم ارزشی، ارزش دو چندان دارد و زبان هنرهای نمایشی از گویا ترین زبان در انتقال مفاهیم ارزشی است لذا می توانیم این هنر را به تمام کشورهای دنیا گسترش دهیم.

کارگردان نمایش معراج سرخ لاله با بیان اینکه جای خالی سوگواره نمایش های مذهبی در استان به شدت حس می شود بیان کرد: در تمام نقاط کشور جشنواره های طنز، تک نفره، فجر و … برگزار می شود لذا برای انتقال تجربیات بین دوستان سوگواره نمایش های مذهبی در استان برگزار شود و این تنها ایرادی بود که ما هیچ دغدغه ای در مورد آن در استان ندیدم اگرچه امام جمعه استان به شدت پیگیر این موضوع بود.

جلیلی گفت: تئاتر معراج سرخ لاله ها کاری از شهرداری منطقه ۴ و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به مدت سه شب از ۱۶ تا ۱۸ آبان ماه در فرهنگسرای شاهد مهرشهر برگزار شد.

وی هدف از اجرای نمایش را بیان مظلومیت های آل الله دانست و خاطر نشان کرد: صبر و استقامت کاروان آل الله بی مثال است و این وقایع  و تواریخ عبرتی باشد برای انسان های امروزی که معامله کردن با خدا چیزی جز سعادت ندارد.

رئیس هیات اسلامی هنرمندان استان با اشاره به اینکه در این نمایش به بحث حجاب و عفاف نیز پرداختیم بیان کرد: امروز حجاب و عفاف حلقه مفقود شده  جامعه ماست نه به معنای زور و اجبار بلکه به معنای فرهنگ سازی؛ که ما در این نمایش این موضوع را پیاده کردیم.

نویسنده نمایش در پایان با بیان اینکه زبان هنر از گویاترین ابزار در انتقال مفاهیم ارزشی است تصریح کرد: زبان هنر دربیان مظلومیت شیعه تاثیر دوچندانی را به دنبال دارد و عبرت آموزی اینکه باید در وقت مناسب به یاری امام خود پرداخت و گرنه با لگد دشمن از خواب بیدار می شویم و در آخر نشان دادن و فهماندن اینکه عاشورا وکربلا برای ما فقط یک زمان و مکانی نیست که درگذشته های دور باقی مانده بلکه همه روزه برای ما عاشورا و همه جا برای ما کربلاست مخصوصا دوره زندگی معاصرمان؛ پس یاری امام حاضر باید به وقتش و بجا باشد وگرنه فرقی با سلیمانها و جماعت کوفی نخواهیم داشت.

 

 

نظر خود را بگذارید