چهارشنبه : ۲۱ آذر ۱۳۹۷

خانه» اخبار برگزیده» فرهنگی » سعادت دنیوی در اقامه نماز مقدم بر سعادت اخروی است
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ - ۱۹:۳۷

سعادت دنیوی در اقامه نماز مقدم بر سعادت اخروی است

 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، حضور پرشور دانشجویان در صفوف نماز را با اهمیت خواند و گفت: سعادت دنیوی در اقامه نماز مقدم بر سعادت اخروی است.

محمدحسن برهانی فر در اجلاسیه استانی نماز که صبح یکشنبه ۲۰ آبان ماه در دانشگاه آزاد اسلامی کرج برگزار شد، گفت: نمازگزار زمان ادای نماز، آتشی را که گناهانش افروخته است، خاموش می کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز توضیح داد: به اتفاق همه اهل دین و همه کاوشگران در مسائل دینی، نماز پیش از آن که جهت اخروی داشته باشد، برای سعادت دنیا است.

وی با در نظر گرفتن معنای صلاه و فلاح در اذان مطرح کرد: واژه صلاه در معنی دو معنای ضد هم دارد، که یکی به معنای روشن کردن و دیگری به معنای خواهش کردن است و در عرف به معنای نماز بیان می شود.

به گفته برهانی فر، لفظ «حیّ علی الفلاح» که به معنای رستگاری است و در اصطلاح قرآن نیز به معنای رسیدن به سعادت دنیوی است، دلالت بر جایگاه اهمیت نماز در دنیا است.

برهانی فر افزود: از کنار هم قرار دادن آیات قرآن واژه «فلاح» برای سعادت در دنیا به کار می رود و از تقارن آیات قرآن به خوبی می توان این مسئله را فهمید که تا چه انداره این مهم اهمیت دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نماز پیش از سعادت اخروی برای زندگی دنیوی مقرر شده است و امروز باعث افتخار است که اشاهد حضور پرشور جوانان دانشجو در صفوف نماز جماعت هستیم.

نظر خود را بگذارید